W dzisiejszych czasach, kiedy przepisy prawne ulegają częstym zmianom, kompetentny księgowy jest uznawany za superbohatera. To zrozumiałe – poradzenie sobie z zawiłymi zasadami i nieustanne aktualizowanie swojej wiedzy to moc potrzebna każdemu przedsiębiorcy. Prowadzenie rzetelnej księgowości jest obowiązkiem, któremu należy sprostać. W przeciwnym razie przedsiębiorca może prawnie odpowiadać całym swoim majątkiem.

Dlatego warto rozważyć inwestycję w system ERP, który wspiera zarządzanie dokumentami w biurze rachunkowym, aby zyskać pewność, że rozliczenia przebiegają bezproblemowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami. W poniższym artykule przeczytasz o tym, jak działa takie rozwiązanie oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

System ERP do biura rachunkowego

System ERP to oprogramowanie dla firm, które chcą usprawnić pracę w wielu obszarach swojej organizacji. Dzięki jednej bazie danych system wspiera przepływ informacji pomiędzy różnymi działami przedsiębiorstwa. Może się składać z wielu modułów, takich jak księgowość, handel, dystrybucja, zarządzanie dokumentacją czy też produkcją.

Można dostosować go do potrzeb firmy, do celów biznesowych i przy jego pomocy zoptymalizować pracę. Oprogramowanie ERP nie jest zarezerwowane tylko dla dużych zakładów produkcyjnych czy handlowych, ale może być używany również w branży e-Commerce czy szkoleniowej.

Charakterystyka systemu ERP dla biura rachunkowego

Znasz już ogólną charakterystykę takiego rozwiązania. Poniżej przeczytasz, w jaki sposób działa oprogramowanie ERP i jak może się przydać w biurze rachunkowym.

Zapewnienie bezpieczeństwa danych

Biuro rachunkowe przechowuje dane finansowe swoich klientów. Wymaga to dodatkowych zabezpieczeń, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z ujawnieniem takich informacji. Wyciek danych może prowadzić do poważnych konsekwencji.

System ERP dla biura rachunkowego umożliwia szyfrowanie danych i zabezpiecza je przed kradzieżą. Dostawcy oprogramowania dokładnie chronią serwery, na których działa system, regularnie aktualizują je i wykonują audyty bezpieczeństwa. Takie działania przyczyniają się do utrzymania bezpieczeństwa informacji. Jednak aby zapewnić maksymalną ochronę, użytkownicy rozwiązania muszą wyposażyć swoje komputery w programy antywirusowe.

Płynny obieg dokumentów

W różnych działach biura rachunkowego zakres zadań może się znacząco różnić. Może to prowadzić do problemów z płynnym i szybkim przepływem dokumentów pomiędzy nimi. Aby ułatwić ten proces, system ERP umożliwia przypisanie faktur i zadań do konkretnych użytkowników.

Można także stworzyć grupy robocze, a do znajdujących się wewnątrz nich projektów dodawać załączniki i komentarze lub powiadomienia mailowe. W systemie możliwe jest również ewidencjonowanie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych dokumentów.

Duża elastyczność rozwiązania

System ERP można wdrożyć wykorzystując chmurę obliczeniową. Taka opcja umożliwia biurom rachunkowym korzystanie z oprogramowania bez konieczności budowania własnej infrastruktury i zakupu licencji. Firma płaci tylko za wykorzystane zasoby. Aktualizacje oprogramowania są wykonywane automatycznie, a użytkownicy mają do niego dostęp zdalnie przez internet. W związku z tym, że wiele osób pracuje zdalnie, systemy umożliwiające wykonywanie zadań z domu rozwijają się bardzo szybko, co niemal eliminuje różnicę między pracą w biurze a zdalną. To znacznie poprawia komfort użytkownika.

Wspólna baza danych

System ERP to oprogramowanie, które działa w oparciu o jedną bazę danych. Dostęp do informacji w programie mają wszyscy pracownicy, co ułatwia zarządzanie dokumentami i zadaniami. Takie rozwiązanie pomaga w uniknięciu błędów, które mogą pojawić się, gdy firma korzysta z różnych rodzajów oprogramowania, takich jak arkusze kalkulacyjne, CRM i inne. Dzięki temu, że informacje są zgromadzone w jednym miejscu, łatwiej je kontrolować i monitorować, co zwiększa efektywność pracy i minimalizuje ryzyko błędów.

Portal do obsługi klienta

Rozwiązanie ERP oferuje możliwość połączenia z systemem CRM, co ułatwia zarządzanie relacjami z klientami. Użytkownicy zyskują dostęp do historii kontaktów z kontrahentem, co pozwala lepiej go zrozumieć i utrzymać z nim stały kontakt. Funkcjonalność ta umożliwia również automatyzację niektórych czynności. Na przykład, w przypadku firmy, która regularnie wysyła te same treści mailowe do swoich klientów (np. przypomnienie o zapłacie faktury), moduł ten pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, który można przeznaczyć na ważniejsze zadania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oprogramowania ERP dla biura rachunkowego?

Przy wyborze systemu ERP do zarządzania dokumentami w biurze rachunkowym warto zwrócić uwagę na intuicyjność jego obsługi i zrozumienie przez dostawcę Twoich potrzeb. Rozwiązanie powinno usprawniać pracę w firmie, a nie ją utrudniać. Ważne jest, aby wybrać te moduły oprogramowania, które pomogą osiągnąć lepsze rezultaty.

Integracja z innymi systemami, z których firma korzysta, umożliwi lepszą komunikację i przepływ pracy między działami. Generowanie faktur i dokumentów powinno być proste i zautomatyzowane, aby odciążyć pracowników i dać im możliwość zajmowania się ważniejszymi zadaniami. Gdy przedsiębiorca nie ma doświadczenia we wdrażaniu takich projektów, warto dopytać dostawcę o szczegóły. Jeśli wcześniej wykonywał podobne projekty dla przedsiębiorstw z Twojej branży, z pewnością chętnie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.