Gecos
System traceability pozwala śledzić każdy etap powstawania produktu. To narzędzie, które zwiększa bezpieczeństwo, optymalizuje procesy i pomaga spełniać regulacje prawne. Dowiedz się, czym dokładnie jest traceability, jak działa oraz jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.
Traceability, czyli identyfikowalność, to zdolność do monitorowania i rejestrowania wszystkich etapów procesu wytwórczego. W praktyce oznacza to, że każdy element produkcji – od surowców, przez komponenty, aż po gotowy wyrób – może być jednoznacznie zidentyfikowany i odtworzony.
Działanie systemu traceability opiera się na nadawaniu unikalnych identyfikatorów każdej partii lub nawet pojedynczej sztuce produktu. Informacje te są gromadzone w bazie danych i mogą być wykorzystane w dowolnym momencie do analizy lub audytu. System traceability stosowany jest w wielu branżach – od spożywczej i farmaceutycznej po motoryzacyjną i elektroniczną. Jego głównym celem jest zapewnienie jakości, bezpieczeństwa i zgodności z normami oraz przepisami prawa.
System traceability składa się z kilku głównych elementów:
Śledzenie produkcji staje się coraz popularniejsze, ponieważ przynosi firmom wyraźne korzyści. Jakie?
Lepsza kontrola jakości, mniejsze ryzyko i możliwość optymalizacji produkcji sprawiają, że inwestycja w system traceability może być niezwykle korzystna dla Twojego biznesu. W efekcie zwiększyć można zarówno zyski, jak i zadowolenie klientów.
Według ekspertów GECOS każda firma może zyskać na wdrożeniu AI, ale kluczowe jest określenie, gdzie przyniesie to największe korzyści. Nasz audyt AI pomaga zidentyfikować obszary o największym potencjale do optymalizacji i automatyzacji.
Zapewnienie śledzenia produkcji jest kluczowe dla bezpieczeństwa żywności. Pozwala to na szybkie wycofanie skażonych produktów i zapewnienie zgodności z regulacjami sanitarnymi. To jednak nie jedyna branża, która korzysta z tego typu systemów. Traceability stosuje się też w produkcji:
Ponadto systemy tego typu mogą się sprawdzać w wielu innych branżach – nie tylko na etapie produkcji, ale też np. w dziedzinie logistyki i dostaw.
System traceability może być integralną częścią oprogramowania ERP, co pozwala na kompleksowe zarządzanie całą produkcją i logistyką. Identyfikowalność produktu opiera się na dokładnych danych spływających z hali produkcyjnej i pozwala na ich śledzenie w czasie rzeczywistym. Jego zintegrowanie z ERP zapewnia najlepsze efekty, umożliwiając:
Dlatego integracja systemu ERP z traceability w produkcji jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz, aby Twoja firma produkowała efektywniej i ograniczyła ryzyko związane z błędami występującymi na różnych etapach wytwarzania, warto rozważyć taką inwestycję. Zoptymalizuj procesy i buduj zaufanie klientów – skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o integracji systemu traceability z ERP.
Gecos