Zarządzanie-energią-a-poprawa-efektywności-energetycznej-jakie-wskaźniki-warto-analizować

Rodzaje opakowań w logistyce

Rodzaje opakowań w logistyce i handlu mają ogromne znaczenie. Przede wszystkim są ważne podczas transportu i magazynowania towaru. Wpływają na efektywność tych procesów i koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo. Zapewniają także ochronę transportowanego towaru i ułatwiają jego identyfikację. Wyróżnia się różne rodzaje opakowań transportowych. Mają rozmaite właściwości i przeznaczenia. Sprawdź, które z nich są najczęściej wykorzystywane oraz jakie są funkcje opakowań w logistyce.

Opakowania w logistyce – charakterystyka i zastosowanie

Opakowania w logistyce są bardzo ważne. Ich głównym zadaniem jest zapewnianie towarom ochrony – nie tylko podczas transportu, lecz także magazynowania. Dzięki nim zabezpiecza się produkty przed uszkodzeniem. W dobie silnie rozwijającego się handlu wysyłkowego dokładne zabezpieczenie transportowanych artykułów to podstawa.

Opakowania w logistyce służą jednak nie tylko do zabezpieczania towaru przed uszkodzeniami. Ich rozmiar, a także materiał, z którego zostały wykonane, wpływają na ogólną estetykę i ocenę klienta. Wiele zależy także od samego typu opakowaniaW transporcie wyróżnia się trzy podstawowe grupy opakowań:

  • handlowe,
  • transportowe,
  • zbiorcze.

Opakowania handlowe

Opakowania handlowe są także nazywane podstawowymi. Wykorzystuje się je przede wszystkim do przechowywania produktów, więc pełnią funkcję ochronną. Ten rodzaj opakowań ma najczęściej bezpośredni kontakt z artykułami sprzedawanymi przez przedsiębiorstwo. Z racji tego stanowi najmniejszą jednostkę opakowań. Zależnie od asortymentu zazwyczaj występują w formie:

  • puszek,
  • kartonów,
  • saszetek,
  • butelek.

Opakowania handlowe wyróżniają się kilkoma głównymi cechami. Przede wszystkim umożliwiają łatwą identyfikację zapakowanych przedmiotów. Dodatkowo dane, które się na nich znajdują, informują często o zastosowaniu danego towaru. Znajduje się na nich także data ważności, jeśli są to produkty spożywcze. Niektóre marki mają charakterystyczne opakowania, dzięki czemu klienci znacznie łatwiej je identyfikują i częściej sięgają po dane artykuły.

Ważną cechą opakowań podstawowych, jest zapewnienie produktom stabilności. Dotyczy to przede wszystkim tych artykułów, które są eksponowane na witrynach lub półkach sklepowych. Towar w opakowaniu nie powinien się samoistnie zsuwać z regałów. Co więcej, samo opakowanie izoluje zawartość od otoczenia, które mogłoby negatywnie wpływać na wybrane produkty.

Opakowania transportowe

Druga grupa to opakowania transportowe. Najczęściej na standardowej wielkości palecie są układane opakowania jednostkowe lub handlowe. Sama paleta stanowi wówczas jednostkę ładunkową. Może ona być również zastąpiona większym pudełkiem kartonowym o określonych parametrach czy też innym rodzajem pojemnika.

W przypadku opakowań transportowych wyszczególnia się cztery podstawowe cechy. Najważniejszą z nich jest stabilność, która umożliwia zgromadzenie w jednym miejscu wielu towarów. Wpływa to również na kolejną cechę, która ma związek z magazynem. Transportowe produkty znacznie łatwiej jest przechowywać i gromadzić je w większych ilościach, jeżeli mają dobre, solidne opakowanie.

Opakowania zbiorcze

Celem opakowań zbiorczych jest przechowywanie produktów w ich opakowaniach jednostkowych. Dodatkowo je zabezpieczają i ułatwiają transport większej liczby artykułów. Materiałem najczęściej wykorzystywanym w produkcji opakowań zbiorczych jest tektura o różnej strukturze i grubości. Zdarza się także, że stosuje się w tym celu tworzywa sztuczne. Żeby lepiej zrozumieć ten temat, można się posłużyć prostym przykładem: karton maślanki jest rodzajem opakowania podstawowego. Natomiast pudełko zawierające sześć kartonów z maślanką jest już kwalifikowane jako opakowanie zbiorcze.

Zbiorcze rodzaje opakowań w logistyce wyróżniają się trzema głównymi cechami. Pierwszą z nich jest możliwość układania ich w stosy. Można to robić zarówno w magazynie, jak i w miejscu sprzedaży. Takie przechowywanie robi lepszy użytek z dostępnej w danym pomieszczeniu przestrzeni. Drugą istotną cechą jest z góry określona liczba produktów w opakowaniu zbiorczym. Pozwala to na szybkie i dokładne określenie stanów magazynowych. Trzecia cecha odnosi się natomiast bezpośrednio do samych klientów: to praktyczność. Zakup większej liczby produktów jednostkowych we wspólnym opakowaniu zbiorczym jest znacznie łatwiejszy.

Na jakiej podstawie dobiera się opakowania w logistyce?

Podstawą do wyboru odpowiedniego typu opakowania są funkcje opakowań w logistyce. Bardzo ważnym etapem pakowania jest dobieranie ich w taki sposób, aby dążyć do redukowania kosztów bezpośrednich oraz pośrednich. Często wybiera się opakowanie na podstawie właściwości, jakie ma produkt, który będzie w nim przechowywany. Kluczowe są między innymi jego masa, rozmiar i objętość. Należy także uwzględnić czułość na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy temperatura. Ważną kwestią jest także sposób transportu oraz magazynowania. Dobierając rodzaj opakowania, należy bowiem uwzględnić takie cechy jak możliwość układania w stosy.

Opakowania w logistyce – przepisy i normy

Przepisy oraz normy dotyczące opakowań mają duże znaczenie w logistyce. Ich wprowadzenie pozwoliło na ujednolicenie rynku w zakresie przesyłek poprzez zapewnienie wysokiego stopnia bezpieczeństwa przewożonych towarów.

Przedsiębiorstwa oferujące klientom swoje produkty muszą się dokładnie zapoznać z wymaganiami prawnymi dotyczącymi opakowań transportowych w logistyce. To niezbędne dla ochrony artykułów i zachowania ich wysokiej jakości. Przepisy oraz normy zawierają między innymi wymagania dotyczące:


  • materiałów – jasno określane zostały materiały, które mogą zostać wykorzystane do produkcji opakowań; w zależności od przechowywanego towaru mogą to być karton, tworzywo sztuczne, drewno czy papier;

  • konstrukcji – normy określają stopień wytrzymałości opakowań, uwzględniając przy tym również inne istotne parametry, takie jak wymiary czy sposób, w jaki opakowania są ze sobą łączone;

  • oznakowania – normy określają rodzaj oraz sposób umieszczania dodatkowych informacji na opakowaniach, co dotyczy między innymi etykiet, oznaczeń dodatkowych czy instrukcji obsługi;

  • recyklingu – na opakowaniach powinna się znajdować informacja dotycząca tego, w jaki sposób należy gospodarować odpadami z opakowań na potrzeby prawidłowego sortowania odpadów w celach odzyskiwania materiałów.

Normy transportowe to kolejna ważna kwestia. Odnoszą się bezpośrednio do bezpieczeństwa transportu opakowań, a także ich wytrzymałości czy funkcjonalności. Jednymi z ważniejszych wymagań w tym zakresie są te dotyczące opakowań:


  • drewnianych – norma określa dokładny rodzaj drewna oraz jego parametry, a ważna jest także sama konstrukcja i odpowiednie oznaczenie;

  • termicznych – wymagania są związane z izolacją termiczną, wytrzymałością opakowań i koniecznymi oznakowaniami;

  • antystatycznych – norma uwzględnia, jakie parametry antystatyczne powinno spełniać opakowanie; podobnie jak w przypadku poprzednich wytycznych określa się również samą wytrzymałość oraz dozwolone oznaczenia.

Jak optymalizować wydatki związane z opakowaniami?

Rozwój każdego przedsiębiorstwa wiąże się z optymalizacją kosztów, zmniejszeniem wydatków i maksymalizacją przychodów. Konieczne jest eliminowanie negatywnych czynników, które mogłyby zaburzać pracę logistyczną magazynu. Błędy związane z nieprawidłowo skompletowanym zamówieniem, źle dobranym opakowaniem czy nieprawidłowymi danymi na etykietach należą do jednych z najczęstszych. Można im jednak zapobiec dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

W celu optymalizacji pracy magazynu warto wykorzystać oprogramowanie wspierające jego logistykę. Idealnymi przykładami są AVOCADO Packing oraz AVOCADO Shipping. Połączenie obu modułów jest gwarancją sprawnego działania przestrzeni magazynowej. Moduł Packing wspiera pracowników, wskazując jakie produkty zamówił klient i gdzie w magazynie się znajdują. Moduł Shipping pozwala natomiast lepiej koordynować wydruk etykiet na podstawie szerokiej bazy kurierów oraz spedytorów. Są one przygotowywane automatycznie według wymogów konkretnych firm dostarczających towar.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!

Napisz komentarz
Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

AVOCADO Insight. Efektywna integracja systemów

Integracja systemów informatycznych wykorzystywanych w przedsiębiorstwie to podstawa właściwego przepływu danych. Przedstawiamy AVOCADO Insight: rozwiązanie łączące w sobie zalety i funkcjonalności szyny danych oraz platformy integracyjnej. To swoista hybryda obu narzędzi, zapewniająca zarządzanie danymi, integrację procesów biznesowych oraz wgląd w monitorowane i zarządzanie zadaniami integracyjnym. AVOCADO Insight – więcej niż wymiana informacji Szyna danych AVOCADO Insight to nie tylko narzędzie do integracji systemów, ale także zaawansowane rozwiązanie do monitorowania statusów integracji, wykrywania błędów (np. niepoprawne dane klientów, brak licencji, konflikty zamówień etc.) oraz ich korekty. Dzięki AVOCADO Insight administratorzy mogą z poziomu jednego interfejsu analizować i poprawiać błędne dane oraz ponawiać zadania integracyjne w razie takiej potrzeby. Dodatkowo system umożliwia: śledzenie zaawansowanych statystyk przesyłanych danych wykorzystanie API do integracji z dowolnym systemem automatyzację procesów, np. generowanie dokumentów i ich modyfikację. AVOCADO Insight zapewnia łatwy przegląd listy zadań wraz z ich bieżącym statusem. Umożliwia to samodzielne monitorowanie przepływu informacji oraz skuteczne reagowanie na wszelkie problemy czy wyzwania. Wyświetla zadania w określonym zakresie dat, bazując na dacie ich utworzenia. Ponadto, zadania można sortować i przeglądać w oparciu o różne statusy. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i funkcjonalności diagnozowania błędów integracji, pozwala użytkownikom bez specjalistycznej wiedzy samodzielnie poprawiać błędy i ponawiać zadania. Niebagatelne znaczenie ma skalowalność rozwiązania, które pozwala na dodawanie nowych systemów i aplikacji do ekosystemu firmy w miarę potrzeb rozwojowych organizacji. Przygotowane gotowe konektory do systemów ERP czy platform e-commerce, w standardzie procesów, oparte są o integrację poprzez moduł API i pozwalają szybko wpiąć do AVOCADO Insight kolejny strumień danych. Stanowi to o większej efektywności operacyjnej, dzięki łatwemu dodawaniu nowych aplikacji do infrastruktury IT przedsiębiorstwa, bez konieczności dostosowania całej funkcjonującej architektury. Główne cechy i funkcjonalności AVOCADO Insight AVOCADO Insight znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach, gdzie zachodzi potrzeba sprawnej i szybkiej wymiany informacji pomiędzy różnymi systemami, aplikacjami i bazami danych. Ważny jest automatyczny przepływ danych bez potrzeby ich ręcznego wprowadzania, ale z możliwością ingerencji w ew. błędy integracji, czyli wspomniana wyżej możliwość ponawiania zadań lub poprawa wykrytych pojedynczych błędów. Integracja systemów – AVOCADO Insight pełni rolę centrum integracji, umożliwiając wymianę danych między różnymi systemami (ERP, systemy magazynowe, platformy, e-commerce i marketplace’y). Obsługa integracji przez moduł API, aby podpiąć także dowolny system spoza listy już jest zintegrowanych. Możliwość integracji systemów w wersjach on-premises i w chmurze. Monitorowanie statusów integracji – funkcjonalność monitorowania i diagnozowania błędów integracyjnych (np. niepoprawne dane adresowe, błędy w pobieraniu towaru). Możliwość ponawiania zadań to coś więcej niż oferuje klasyczna szyna danych: mamy kontrolę zarówno nad diagnozą błędów, a po ich poprawieniu – ponowienie działania integracji. Możliwość edycji i korekty danych – w klasycznych szynach danych błędy są często tylko wskazywane – tutaj można je poprawiać i ponawiać zadania integracyjne z poziomu interfejsu AVOCADO Insight, a nie konkretnego systemu, w którym błąd wystąpił. Nawet użytkownicy bez specjalistycznej wiedzy mogą wprowadzać korekty danych. Zaawansowana analityka i raportowanie – z wykorzystaniem modułu raportowania można śledzić zaawansowane statystyki integracji, ale i danych przesyłanych pomiędzy systemami, w zależności od potrzeb (np. monitorowanie i prognozowanie popytu, kontrola i monitoring zamówień, analiza zalegających towarów etc.). Rozbudowana warstwa analityczna to znacznie więcej niż oferuje klasyczna szyna danych. Konfigurowalne raporty mogą być przedstawiane w formie wykresów słupkowych, kołowych lub tabelarycznych. Automatyzacja procesów – z poziomu AVOCADO Insight mamy możliwość generowania lub modyfikacji dokumentów, bez potrzeby przełączania się pomiędzy systemami, a następnie ich synchronizacji z systemem źródłowym. Innym przykładem jest funkcjonalność Automatycznego księgowania, gdzie możemy wprowadzić parametry działania automatycznych funkcji księgujących zgodnie z ustalonym harmonogramem np. systemie ERP poza godzinami pracy użytkowników, aby wyeliminować obciążenie systemu podczas godzin pracy.  Innym rozszerzeniem funkcjonalności jest moduł Planowania Zaopatrzenia – AVOCADO Insight pomoże monitorować popyt, rotacje, przewidywać zamówienia i optymalizować zapasy, stanowi także pomoc w generowaniu dokumentów zamówień oraz przesunięć wewnętrznych. Inny moduł, wspierający kontrolę towarów w drodze umożliwia śledzenie dostaw i wprowadzenie odpowiednich parametrów oraz statusów zamówienia. Kolejny moduł, Mechanizm to automatyzacji rozliczeń to narzędzie rozszerzające system ERP o funkcjonalność rozliczania wpłat zbiorczych. Rozdziela i przypisuje wpłatę do konkretnego podmiotu lub mówiąc prościej, łączy dokument zapłaty z daną transakcją. Korzyści z zastosowania AVOCADO Insight AVOCADO Insight oferuje szereg funkcji, które pomagają firmom w sprawnym zarządzaniu zadaniami oraz przepływem danych pomiędzy systemami. Integracja systemów – płynna komunikacja między systemami i aplikacjami oraz centralizacja zarządzania nimi w jednym interfejsie Łatwa nawigacja i podgląd zadań – system umożliwia sortowanie i przeglądanie zadań według statusu oraz daty utworzenia. Samodzielne poprawianie błędów– nawet użytkownicy bez specjalistycznej wiedzy mogą wprowadzać korekty. Automatyzacja procesów – automatyczny przepływ danych Redukcja błędów – zmniejszenie ryzyka pomyłek wynikających z ręcznego przepisywania danych pomiędzy systemami Elastyczność i skalowalność – pozwala w łatwy sposób dodawać nowe systemy i aplikacje do ekosystemu firmy, w ramach gotowych konektorów oraz wydajnie przetwarzać pochodzące z nich danych Szybszy dostęp do informacji i większa efektywność operacyjna – zapewnia jednolitą i uporządkowaną wymianę danych w czasie rzeczywistym, a także wysoką przepustowość danych Lepsza analiza danych– umożliwia zbieranie i przetwarzanie informacji z różnych źródeł, co wspiera analitykę biznesową i podejmowanie decyzji Redukcja kosztów zarządzania systemami – bez platformy integracyjnej każda aplikacja musiałaby łączyć się z innymi indywidualnie, co prowadziłoby do skomplikowanej i kosztownej architektury. Dzięki AVOCADO Insight przedsiębiorstwa mogą efektywnie integrować swoje systemy, minimalizując błędy, automatyzując kluczowe procesy i zwiększając efektywność działania. Otwarta architektura pozwala na udostępnienie interfejsu programistycznego (API), dzięki czemu firmy mogą samodzielnie dołączać do ekosystemu i dostosowywać integracje do swoich indywidualnych potrzeb. Integracje w ramach AVOCADO Insight  AVOCADO Insight wspiera kluczowe procesy w systemach ERP i ecommerce, umożliwiając m.in. zarządzanie kontrahentami, dokumentami handlowymi, magazynowymi, księgowymi i rozliczeniowymi, a także towarami i technologią oraz zleceniami serwisowymi czy reklamacjami. Elastyczność aplikacji pozwala także na rozszerzenie standardowego zakresu integracji w ramach niestandardowych potrzeb przedsiębiorstwa. Zakres możliwości integracyjnych modułów (connectorów) ERP: Automatyczne pobieranie danych o dokumentach, kontrahentach i towarach Tworzenie i edycję dokumentów, takich jak faktury sprzedaży, paragonów, zamówień czy reklamacji Generowanie dokumentów powiązanych – np. zamówień na podstawie faktur Aktualizację stanów magazynowych i zarządzanie danymi produktowymi Wydruk dokumentów oraz ich wysyłkę w formacie PDF Zakres możliwości integracyjnych modułów (konektorów) e-commerce: AVOCADO Insight oferuje rozbudowane funkcje dla branży e-commerce, umożliwiając automatyczne pobieranie i przetwarzanie zamówień oraz ich synchronizację z innymi systemami. Kluczowe możliwości obejmują: Automatyczne pobieranie zamówień z platform e-commerce Zmiana statusu zamówień i aktualizacja listu przewozowego, co ułatwia zarządzanie logistyką Generowanie faktur bezpośrednio w systemie e-commerce Zarządzanie produktami – dodawanie, usuwanie, modyfikacja cen i stanów magazynowych Zarządzanie kontrahentami – pobieranie i aktualizacja danych klientów. Inne moduły wspierające i rozszerzające funkcjonalności systemów: Connector plików (Metaintegrator) WEB API Connector SQL (Execute SQL) Printer Mechanizm Automatyzacji Rozliczeń Import Dodatków Automatyczne Księgowanie Planowanie Zaopatrzenia moduł Integracje, dzięki któremu można połączyć dowolny z w/w systemów ERP lub e-commerce z AVOCADO Shipping uzyskując dostęp do ponad 50 kurierów i spedytorów. Dlaczego warto wybrać AVOCADO Insight? AVOCADO Insight to nowoczesna i elastyczna platforma, która pozwala firmom na optymalizację procesów integracyjnych oraz pełną kontrolę nad przepływem danych. Dzięki szerokim możliwościom konfiguracji oraz intuicyjnemu zarządzaniu zadaniami, AVOCADO Insight jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zwiększyć efektywność operacyjną i zautomatyzować swoje procesy biznesowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami i poznaj wszystkie możliwości AVOCADO Insight!
AVOCADO-Insight.-Efektywna-integracja-systemów
Logo firmy AVOCADO Soft
zweryfikowano

5/5(1 głosy)

AVOCADO Soft

Specjalizujemy się w kompleksowych usługach IT


AVOCADO Packing
Małopolskie
49 osób
Zobacz profil
Branża
Automotive, Biura rachunkowe, Budownicza, Chemiczna, Dystrybucja, eCommerce, Elektronika, Hotelarstwo, Meblarska, Medyczna, Metalurgiczna, Produkcyjna, Sektor publiczny, Spożywcza FMCG, Transportowa, Tworzywa sztuczne, Usługi, Produkcja maszyn, Produkcja zaawansowanych technologii i elektroniki, Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw
Opis
W AVOCADO Soft wspieramy firmy w zakresie rozwiązań usprawniających logistykę i optymalizujących procesy magazynowe od ponad dekady....
rozwiń