Asiston
Redukcja odpadów produkcyjnych i odpowiednie zarządzanie materiałami są kluczowe ze względów środowiskowych, lecz także ekonomicznych i operacyjnych. Nieocenioną pomocą jest w tym przypadku system MES, pozwalający na kontrolę każdego etapu produkcji. Jakie wyzwania związane z odpadami i recyklingiem stoją przed firmami i jaką konkretnie rolę odgrywa MES? Sprawdź!
Zrównoważona produkcja i związane z nią zarządzanie odpadami i recyklingiem stanowi istotne wyzwanie z uwagi na złożoność procesów produkcyjnych, różnorodność materiałów oraz rosnące wymagania środowiskowe. Wiele firm zmaga się z brakiem spójnych procedur segregacji i odzysku surowców, przez co, recykling odpadów staje się niewydajny. Istotnym problemem jest również nadprodukcja oraz niska efektywność zasobów, co w głównej mierze wynika z braku dostatecznych danych i narzędzi do monitorowania. Wszystkie opisane problemy nie tylko negatywnie wpływają na środowisko naturalne, ale również generują wyższe koszty.
Wyzwania związane z odpadami i recyklingiem w przemyśle dotyczą bardzo wielu branż. W przemyśle spożywczym trudność sprawia zagospodarowanie odpadów organicznych i opakowań wielomateriałowych, które często są zanieczyszczone i nie nadają się do recyklingu. W elektronice ponowne wykorzystanie odpadów jest utrudnione ze względu na miniaturyzację komponentów i obecność metali rzadkich. Dodatkowo, wiele firm – niezależnie od branży -zmaga się z niewystarczającym monitoringiem. Wspomniane wyzwania wymagają kompleksowego podejścia, w tym wdrażania nowoczesnych systemów zarządzania produkcją, takich jak MES (Manufacturing Execution System).Zapisz się do newslettera!
Rola systemów MES w eliminacji odpadów. Jak nowoczesna technologia minimalizuje straty materiałowe?
System MES odgrywa kluczową rolę w minimalizowaniu strat materiałowych w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.
Korzyści z wdrożenia systemu MES to jak widać nie tylko wzrost wydajności operacyjnej, nie można bowiem pominąć istotnej roli, jaką odgrywa MES w zrównoważonej produkcji.
MES a recykling – jak technologia wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego
MES a recykling – ta kwestia często pojawia się w kontekście GOZ. Gospodarka Obiegu Zamkniętego dąży do minimalizacji zużycia surowców i powstawania odpadów. MES wspiera ją poprzez zwiększenie efektywności logistycznej i optymalizację zużycia surowców. Dzięki funkcjonalnościom, jakie posiada system MES recykling jest znacznie bardziej efektywny – dzięki precyzyjnemu śledzeniu materiałów w czasie rzeczywistym, firmy mogą lepiej zarządzać odzyskiem i ponownym wykorzystaniem surowców wtórnych. MES umożliwia także pełną transparentność w całym łańcuchu dostaw, co ułatwia spełnianie norm środowiskowych oraz wspiera odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Gospodarka o Obiegu Zamkniętym opiera się nie tylko na zasadach związanych z produkcją, nie mniej ważny jest również etap projektowania. MES zapewnia wsparcie także w tej kwestii – może być np. używany do planowania i harmonogramowania produkcji.
W erze rosnących wymagań środowiskowych i społecznych systemy MES zyskują nowe znaczenie jako narzędzie wspierające zrównoważoną produkcję. Coraz częściej są wykorzystywane do zbierania danych niezbędnych do raportowania ESG, takich jak zużycie energii, wody, surowców czy ilość generowanych odpadów. MES wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) dzięki funkcjom monitorowania przepływu materiałów, optymalizacji wykorzystania zasobów i śledzenia cyklu życia produktów. Dzięki temu firmy mogą nie tylko poprawiać swoją efektywność operacyjną, ale również spełniać wymogi regulacyjne i oczekiwania klientów w zakresie odpowiedzialności środowiskowej. Wystarczy wdrożyć w firmie system MES, aby redukcja odpadów stała się prostsza i mniej kosztowna.
Asiston