Podczas targów Hannover Messe, 19 kwietnia 2023, Monitor ERP system zwyciężył w kategorii „Sustainable Factory” konkursu Factory Innovation Awards. Nagroda ta przyznawana jest przez Centrum Przemysłu 4.0 Uniwersytetu w Poczdamie, we współpracy z berlińskim wydawnictwem GITO. Zwycięzcy zostali wybrani przez niezależne jury złożone z ekspertów, a decydującymi czynnikami w tej kategorii były funkcje w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju i obliczania emisji dwutlenku węgla.

Jesteśmy niezwykle dumni i zaszczyceni otrzymaniem tej nagrody. Był to dla nas ważny sprawdzian i uznanie jakości, świadczące o tym że skupiamy się na właściwej funkcjonalności naszego systemu ERP. Niemcy to dla nas naprawdę trudny rynek, z silną konkurencją, więc bardzo się z tego cieszymy

Maria Sundin Flöjt

Project Manager w dziale Business Development., Monitor ERP System

Bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju:

Ze względu na dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz nowe ESRS (Sustainability Reporting Standards), które będą obowiązywać w Unii Europejskiej od 2026 roku, firmy potrzebują nowych rozwiązań w zakresie śledzenia zrównoważonego rozwoju w produkcji. Podobnie jak w sprawozdawczości finansowej, takie informacje będą coraz ważniejsze dla wszystkich interesariuszy. ESRS zaleca też ramy raportowania GHG (Greenhouse Gas Protocol).

Protokół ten wymaga raportowania emisji od produkcji poszczególnych produktów do transportu i dostawy. Monitor ERP może pomóc firmom robiąc to automatycznie i obliczając wszystkie te informacje z informacji w systemie. Wartość dwutlenku węgla może być przechowywana dla każdego zakupionego surowca, ale także dla nowo wyprodukowanych produktów na podstawie zużycia materiałów i miksu energetycznego w miejscu produkcji.

Informacje te mogą być wielokrotnie dopasowywane, a w codziennej działalności mogą być również uwzględniane w listach materiałów, aby wybrać najbardziej przyjazną dla środowiska opcję dla zamówienia. Dane od dostawców i partnerów logistycznych, na przykład dotyczące emisji podczas transportu, mogą być również przechowywane w systemie, a w niektórych przypadkach nawet automatycznie synchronizowane. Celem jest zmierzenie emisji dwutlenku węgla na rok i na obszar. Proces ten jest analogiczny do normalnego procesu budżetowego, z tą różnicą, że teraz emisja dwutlenku węgla jest używana jako waluta.

Nasi klienci są idealnie przygotowani do spełnienia wszystkich przyszłych wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim do wglądu w informacje dotyczące ponoszonych emisji w celu podejmowania decyzji

Tomas Blomberg

CEO w Niemczech, Monitor ERP System

W systemie Monitor ERP doceniono również wysoką zdolność przyłączania się oprogramowania do istniejących maszyn i zewnętrznych partnerów biznesowych z sektora finansowego i logistycznego. Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem była również przyszła żywotność systemu, który jest standardowym rozwiązaniem ERP bez wielu konfiguracji. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie regularnych aktualizacji bez utraty adaptacji. Jednak już teraz wdrożenie Monitora zajmuje znacznie mniej czasu niż porównywalnych systemów ERP.

Otrzymanie tej nagrody i udział w wydarzeniu Hannover Messe jest wielkim zaszczytem i podkreśla przyszłościowe podejście, które oferuje Monitor. Stanowi również dalszą podstawę do tego, aby Monitor stał się jeszcze bardziej znany w Niemczech i na świecie oraz został preferowanym partnerem dla firm produkcyjnych, które chcą być gotowe na wszystkie aktualne wyzwania.

„Zdobycie tej nagrody jest dla nas wielką szansą i pochwałą za wspaniałą pracę, którą wykonaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, a którą możemy wykorzystać do dalszego rozwoju w Niemczech” – dodaje Blomberg.

Nasz zespół programistów jest naprawdę zmotywowany do ciągłego rozwijania funkcji zrównoważonego rozwoju, które mogą pomóc jak największej liczbie firm w sprostaniu przyszłym wymaganiom.

Wierzymy, że zdobycie tej nagrody pokazuje nam, że jesteśmy na dobrej drodze. Dostarczamy naszym klientom funkcjonalność związaną ze zrównoważonym rozwojem, która jest łatwa w użyciu, aktualna w stosunku do nadchodzących przepisów i która łączy w sobie podstawową funkcjonalność programu Monitor: pomóc naszym klientom w byciu tak efektywnymi, jak to tylko możliwe, dokonywaniu mądrych wyborów i prowadzeniu biznesu w najlepszy możliwy sposób

Moa Lindberg

Analityk biznesowy, Monitor ERP System