W dzisiejszym świecie tempo działania jest kluczowe, więc technologia staje się głównym wsparciem dla efektywności i innowacji biznesowej. Wśród narzędzi ułatwiających funkcjonowanie przedsiębiorstw, systemy ERP (Enterprise Resource Planning) odgrywają kluczową rolę. Jednak według nas sam ERP już nie wystarczy. Teraz nadszedł czas na kolejny krok ewolucji zarządzania biznesem – inteligentny ERP.

3 wymiary inteligentnego systemu ERP: Paperless, Anywhere, Genius

Inteligentny ERP to nie tylko technologia, dlatego opieramy naszą kompleksową strategię na trzech filarach: Paperless, Anywhere i Genius.

Paperless, czyli cyfryzacja procesów połączona z zastąpieniem papieru dokumentami elektronicznymi przyczynia się do rewolucji w obszarach takich jak sprzedaż, zarządzanie magazynem, HR, finanse i a obecnie też procesy związane z obsługą KSEF. Eliminacja papierowej dokumentacji to podstawa optymalizacji procesów. Pozwala oszczędzać czas, redukować ilość błędów i prowadzić lepszą analizę danych.

Dzięki Paperless, możliwe staje się Anywhere, czyli niemal nieograniczona dostępność. Pracownicy mają pod ręką niezbędne informacje i narzędzia, niezależenie od miejsca i urządzenia. To mobilność, która usprawnia pracę i pozwala reagować na zmiany w czasie rzeczywistym.

Wreszcie, wizja Genius, która sprawia, że inteligentny ERP staje się prawdziwym partnerem biznesowym. To sztuczna inteligencja wbudowana w system, która nie tylko ułatwia pracę, ale także przynosi wartość. To dla nas szczególnie istotne i właśnie pod kątem dostarczanie wartości naszym klientom dobieramy odpowiednią technologię: LLM, ML czy inne metody statystyczne.  Co stanowi o tej wartości?

Automatyzacja procesów

Jednym z kluczowych elementów jest automatyzacja procesów. Wyposażamy systemy ERP w mechanizmy automatycznych podpowiedzi, dotyczących obsługi dokumentów zakupu, procesów rozliczania płatności, przewidywania terminów płatności, przygotowania ofert dla klientów itp. To redukuje powtarzalność operacji i minimalizuje ryzyko ludzkich błędów i czas.

Asystenci

Inteligentni asystenci stają się nieodłączną częścią systemu. Na bazie dokumentacji użytkowej można z nimi w portalu pracownika prowadzić rozmowy na temat obsługi systemu. To wsparcie, które nie tylko ułatwia pracę, ale też uczy i rozwija pracowników, zwiększając efektywność ich działań. 

Spersonalizowany interfejs

Interfejs, który się uczy to kolejny filar naszej strategii. System dostosowuje się do profilu użytkownika, oferując spersonalizowane rozwiązania. Stawiamy na uproszczenia zwykle dość złożonego interfejsu ERP, możliwe do osiągnięcia między innymi dzięki podpowiedziom. Elastyczność i szybka adaptacja to klucz do lepszej wydajności pracowników

Analizy w języku naturalnym

Analizy danych w języku naturalnym to kropka nad „i”. Pracujemy nad tym, aby na bazie dużej liczby danych z systemu ERP wydobywać potrzebne informacje i ich zależności oraz pogłębione analizy tak, by dane stawały się zrozumiałe dla każdego.

Podsumowanie

Inteligentny system ERP to nie tylko nowa technologia. To strategia oparta na konkretnych wartościach. Automatyzacja, asystenci, spersonalizowany interfejs i analizy to kluczowe elementy, które usprawniają pracę i przekładają się na realne korzyści. Nowa generacja systemów ERP to rewolucja w sposobie myślenia o biznesie.

Renata Łukasik

Dyrektor Pionu Produkcji Systemów ERP Członek Zarządu, Asseco BS