Przemysł motoryzacyjny jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych sektorów na całym świecie i nieustannie się rozwija. W rekordowym tempem, przemysł motoryzacyjny notuje zwiększoną globalną sprzedaż samochodów osobowych, które mają trafić na rynek. Biorąc pod uwagę rosnącą globalną konkurencję, to zawsze mądrze jest inwestować w przełomowe rozwiązanie jakim jest oprogramowanie, które może zarządzać operacjami organizacyjnymi na jednej platformie.

 

Produkcja części składowych jest zawsze uzależniona od kategorii wyrobu gotowego, do którego te części trafiają. Z tego powodu producentom części samochodowych niezwykle trudno jest zarządzać wieloma dostawcami, procesem produkcyjnym i zaopatrzeniem w elementy wysokiej jakości. Producenci części samochodowych poszukują innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania, które pomogą im połączyć każdy proces biznesowy, tak aby zespoły pracowały wydajnie i z zaangażowaniem. Kluczowe dla nich jest również przestrzeganie surowych zasad i przepisów ustanowionych przez grupy regulacyjne.

Poniżej przedstawiliśmy kilka głównych funkcjonalności systemu ERP które mogą być wykorzystywane z powodzeniem w branży automotive

Śledzenie partii

Dla producentów samochodów najważniejsze jest przestrzeganie przepisów rządowych. Aby upewnić się, że zasoby są śledzone z precyzją, ERP ułatwia śledzenie poszczególnych elementów i wszystkich procesów potrzebnych do wykonania danego elementu. Producenci komponentów samochodowych powinni bezproblemowo śledzić, które partia produktów została nabyta, do jakiego procesu produkcyjnego zostałą przypisana, kto się nim zajmuje i gdzie będzie przechowywany w magazynach.  Producenci powinni zrozumieć znaczenie identyfikowalności w całym łańcuchu.

Dokładne zarządzanie łańcuchem dostaw

System ERP ma zdolność do zarządzania krytycznymi części organizacji. Utrzymuje zapasy w odpowiedniej ilości, planuje zakup materiałów i zasobów wymaganych do produkcj. ERP to zunifikowany system, który oferuje funkcje, takie jak:

 

– Planowanie zapotrzebowania materiałowego

– Harmonogramowanie Produkcji

– Obliczanie czasu realizacji

– Planowanie globalne

– Konfigurator produktów

Elektroniczne zarządzanie dokumentami i współpraca

W dzisiejszych czasach organizacje promują kulturę otwartej przestrzeni. Nowoczesne firmy w większym stopniu polegają na urządzeniach mobilnych i innych gadżetach, które pozwalają im być na bieżąco 24/7. Z rozwiązaniem ERP, można przeglądać, edytować i zarządzać każdym dokumentem, raportami, zamówienie sprzedaży, zamówienie zakupu, należności. Wszystko odbywa się na tej samej platformie. Integracji systemu ze środowiskiem CAD, co znacznie ułatwia pracę projektantom i technologom przy przygotowaniu,udostępnianiu,wprowadzaniu zmian w rysunkach technicznych danych części. Pracownicy mogą mieć wgląd w  stan zapasów, jakość towarów, zamówień, przydzielonych zasobów. Takie rozwiązanie tworzy miejsce pracy sprzyjające współpracy i eliminuje zakłócenia w komunikacji.

 

Zarządzanie magazynem i optymalizacja

Produkcja samochodów, będąca skomplikowanym i długim procesem, wymaga szeregu zestawień materiałowych (BoM) i wielu procesów w celu wytworzenia gotowych produktów. Zarządzanie magazynem jest kluczową funkcją oferowaną przez wiele rozwiązań ERP, które ułatwia wykonanie transferów magazynowych, generowanie raportów, zadań i transakcji, zarządzanie przychodzących i wychodzących transferów, zarządzanie BIN, drukowanie etykiet, skanowanie kodów kreskowych i wiele więcej. SKU i BOM procesy te są zarządzane w scentralizowanym systemie ERP.

 

Bezpieczeństwo danych i zgodność z przepisami

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się produkcją części elektrycznych, hamulcowych, silnikowych, przekładni napędowych, kierowniczych czy innych komponentów samochodowych, istotne jest, aby każdy komponent był zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał wymogi zgodności z przepisami. Przepisy branżowe wpływają na producenta na kilka sposobów. Jak produkty są obsługiwane, jak są one wysyłane i dystrybuowane, a także do kogo są wysyłane i dystrybuowane. ERP pozwala zająć się tym poprzez oferowanie funkcji zarządzania jakością, które ułatwiają zgodność z normami jakości i przepisów produkcyjnych w celu przestrzegania parametrów jakościowych.

 

Jeśli inwestujesz w niezawodne rozwiązanie ERP dla przemysłu motoryzacyjnego, każdy kawałek informacji będzie ograniczony do danej osoby lub zespołu. Zapewnia to, że dokumenty, które tworzysz są ograniczone i zakodowane. Ponieważ istnieje tak wiele działów w przemyśle motoryzacyjnym produkcji części, trzeba mieć zabezpieczone repozytorium danych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i uniknąć ataków, takich jak ransomware.

Dobrym przykładem udanego wdrożenia jest firma Koenigsegg, która na pewno jest znana wszystkim fanom motoryzacji. Firma ta postawiła na produkt firmy Monitor ERP System. Producent ekskluzywnych samochodów w małych seriach. Działalność obejmuje produkcję kompozytów i kabli, siedzeń, usługi montażu i polerowania oraz lakierowania.

Koenigsegg Automotive AB to Szwedzki producent super samochodów, który produkuje swoje wyroby w małych seriach. Koenigsegg jest znany jako producent najszybszego samochodu na świecie. Za sukcesem samochodu stoi zespół odpowiedzialny za cały proces, od technologii, programowania i prototypów po obsługę, rynek wtórny i sprzedaż. W produkcji – która jest całkowicie pod własną kontrolą – znajdują się usługi w zakresie kompozytów i okablowania, produkcji siedzeń, montażu i polerowania oraz lakierowania. Koenigsegg korzysta z systemu Monitor ERP od 2004 roku i jak sam twierdzi to na systemie w dużym stopniu opiera swój sukces.

Wiecej informacji na temat projektu wdrożeniowego znajdziecie na stronie MONITOR ERP SYSTEM

Zachęcamy również do obejrzenia bicia rekordu prędkości firmy Koenigsegg