Na pytania Marka Mac – CEO portalu myERP.pl odpowiada Mateusz Łaba – Key Account Manager w Unit4 Polska

Jak Pan ocenia rok 2021 pod kątem pozyskanych czy też ukończonych projektów? Czy pandemia miała wpływ na Państwa kontrakty?

W poprzednim roku większość naszych projektów miała obrany kierunek na zmiany. W Teta ERP udało się udostępnić szereg zmian przepisowych związanych z JPK_VAT, aktualizacją kodów CN i stawek VAT, a także w weryfikacji „białej listy”. Pracowaliśmy też nad optymalizacją procesów oraz ergonomią aplikacji. Duże zamiany nastąpiły w zakresie obiegu dokumentów zakupowych, powstały nowe moduły dostępne w mikroserwisach: wnioski i faktury zakupowe.

W module HR, jako części całego pakietu Teta ERP wprowadziliśmy dużo usprawnień. Przede wszystkim w aplikacji Teta Mobile Edition (Teta ME) umożliwiliśmy samoobsługę dla pracowników i menagerów w każdym z zakresów: wnioskowania, akceptacji, weryfikacji i raportowania. Ukończyliśmy też nasz najnowszy projekt Teta Workforce Management.

Zdecydowanie pandemia wpłynęła na kontrakty. W Unit4 Polska już od dłuższego czasu pracowaliśmy zdalnie, dlatego byliśmy już przyzwyczajeni do organizacji zadań w tej formie. W mojej ocenie pozyskane kontrakty i ich realizacja były na satysfakcjonującym poziomie.

Proszę wymienić jedną „mocną stronę” Waszego produktu. Jeśli miałby Pan określić jedną branżę, dla której Wasz produkt jest dedykowany, to jaka byłaby to branża?

Im mniej papierowych dokumentów, tym większe korzyści zarówno dla firm, jak i środowiska, w którym żyjemy. Staramy się więc, aby wszystkie procesy i obiegi dokumentów odbywały się wyłącznie w aplikacji.

Produkt Teta jest dedykowany na polski rynek, skierowany do większości branży, do średnich i dużych firm – zarówno tych, które mają rozproszoną strukturę. Chcę też nadmienić, że na przestrzeni 35 lat działalności naszej firmy wdrożyliśmy rozwiązania marki Teta u ponad 2 000 firm i instytucji w całej Polsce.

Jakie najczęściej podejście stosują Państwo przy wdrażaniu systemu ERP? Skupiacie się na wdrażaniu każdego modułu w ramach jednego systemu, czy też preferujecie rozwiązanie „integracji systemów zewnętrznych”?

Aplikacja Teta jest kompletnym systemem ERP, dlatego staramy się wdrażać ją kompleksowo. Zdarza się jednak, że ze względu np. na specyfikę danego Klienta wymagana jest integracja naszego rozwiązania z systemami zewnętrznymi. Dzięki otwartemu środowisku aplikacji i interfejsowi Teta API możemy podpiąć do naszego ekosystemu niemal dowolną aplikację, aby usprawnić naszym Klientom codzienną pracę.

Na co stawia firma w  roku 2022? Jakie wg Pana będą dominowały trendy w systemach ERP w 2022 roku?

W 2022 roku będziemy kontynuować działania, które podejmowaliśmy w roku ubiegłym. Stawiamy na optymalizację procesów, standaryzację, na rozwiązania chmurowe (SaaS) oraz – wszędzie tam, gdzie to możliwe – przeniesienie obsługi „papierowej” na obiegi elektroniczne, a więc digitalizację procesów.

W dalszym ciągu będziemy zapewniać naszym użytkownikom poczucie bezpieczeństwa, że aplikacje marki Unit4 Teta są gotowe na dynamiczne zmiany przepisów. Rozwój naszych narzędzi wspierających wellbeing, czyli dobrostan, to jest kolejny trend w naszych działaniach na przyszły rok. Zadowolenie pracowników jest bowiem jednym z elementów wpływających na problem z retencją, które na pewno będą też widoczne w 2022 roku.

Na czym wg Pana powinni skupić się właściciele firm wybierając system ERP?

Najważniejsza jest użyteczność oferowanych rozwiązań, które można dostosować do specyfiki branży, czyli dopasować funkcje oprogramowania do realnych potrzeb organizacji. Następnym elementem jest szybkość uruchomienia. Warto tutaj zauważyć, że sprawna implementacja i natychmiastowe reagowanie na zmiany jest możliwe jedynie przy zastosowaniu rozwiązań chmurowych. Wskaźnik zwrotu z inwestycji, w którym koniecznie trzeba uwzględnić oszczędność czasu, związanego z automatyzacją i usprawnieniem procesów to kolejny istotny punkt.

Jesteśmy dostawcą z 35 letnią tradycją na polskim rynku, cieszącym się niezmiennie bardzo dużym zaufaniem, co bez wątpienia jest istotnym aspektem dla osób, które decydują o wyborze systemu ERP.