Firma SAP zaprezentowała nowe produkty i usługi, które umożliwiają zarówno początkującym, jak i profesjonalnym programistom przyspieszenie cyfrowej transformacji.

 

Pandemia uwypukliła niedobór talentów jako kluczowe wyzwanie dla organizacji na całym świecie. „Światowy niedobór pełnoetatowych programistów wzrośnie z 1,4 mln w 2021 r. do 4,0 mln w 2025 r.”, według IDC.* Nowości produktowe SAP rozwiązują problem niedoboru talentów dzięki nowym narzędziom, integracjom, wbudowanej sztucznej inteligencji i programom uczenia się, aby pomóc zarówno pracownikom, jak i kandydatom w budowaniu nowych umiejętności w erze cloud-first. Zapowiedzi zostały przedstawione na SAP TechEd, globalnej konferencji deweloperów SAP, odbywającej się w dniach 16-18 listopada 2021 roku.

„Dla naszych klientów i partnerów na całym świecie przyszłość jest w chmurze” – powiedział Juergen Mueller, CTO i członek zarządu SAP SE. „Dostęp do odpowiednich talentów, umiejętności i możliwości w tej podróży może być wyzwaniem. Zapowiedzi SAP nie tylko wzmacniają pozycję programistów-amatorów, ale także wspierają profesjonalnych programistów w ich ciągłych wysiłkach edukacyjnych, dzięki czemu klienci mogą wprowadzać innowacje już dziś i kontynuować budowanie podstaw sukcesu w przyszłości.”

Każdy może być programistą

Firma SAP ogłosiła ujednolicone środowisko programistyczne typu low-code/no-code na platformie SAP Business Technology Platform (SAP BTP), które umożliwia zarówno profesjonalnym, jak i zwykłym programistom tworzenie nowych aplikacji, ulepszanie istniejących oraz automatyzację złożonych zadań. Dodając możliwość opracowywania aplikacji bez kodu i automatyzacji za pomocą środowiska programistycznego SAP AppGyver, rozszerzając możliwości opracowywania aplikacji bez kodu za pomocą SAP Business Application Studio oraz oferując podgląd rozwiązania SAP Process Automation, firma SAP zapewnia klientom nowe sposoby osiągania lepszych wyników dzięki wykorzystaniu talentów technologicznych w całej organizacji, zarówno w tradycyjnych działach IT, jak i poza nimi.

DHL, globalny lider w branży logistycznej, wykorzystuje SAP AppGyver do digitalizacji procesów i usprawnienia działań pracowników w zakresie zarządzania flotą. „Dzięki SAP AppGyver stworzyliśmy aplikację mobilną na iOS i Android, aby lepiej zarządzać zgłoszeniami uszkodzeń dla naszej floty naczep w całej Europie” – powiedział Ilari Aarikka, Director, Trailer Pool & Fleet, DHL. „Aplikacja pomogła nam zwiększyć wiarygodność raportowania, a jednocześnie sprawiła, że inspekcje stały się wygodniejsze dla pracowników w terenie”.

Dla profesjonalnych programistów, darmowy model warstwy dla SAP BTP obejmuje teraz SAP HANA Cloud i SAP Integration Suite. SAP oferuje również podgląd nowego motywu wizualnego „Horizon” dla systemu projektowania SAP Fiori.

„Mamy blisko 237 milionów użytkowników chmury, którzy korzystają z technologii i aplikacji SAP, z rosnącą bazą użytkowników SAP S/4HANA Cloud, private edition, która stanowi rdzeń RISE with SAP. RISE with SAP jest bardzo znaczącą inwestycją, którą SAP czyni zarówno technicznie i komercyjnie, jak również z perspektywy usług, aby pomóc naszym klientom, nawigować i być w stanie przejść z ich istniejących środowisk i przekształcić się w inteligentne przedsiębiorstwa. RISE with SAP to mechanizm, który pozwala naszym klientom osiągnąć ten cel” – powiedział podczas Media Roundtable Irfan Khan, President HANA Database & Analytics, SAP.

W kierunku rozwiązań dla przedsiębiorstw złożonych (Composable Enterprise Solutions)

Firma SAP ogłosiła kilka aktualizacji, które mają pomóc klientom w integracji i rozszerzaniu działalności biznesowej za pomocą modułowych, zwinnych rozwiązań, odpowiadających na indywidualne wyzwania. Najnowsza aktualizacja SAP Integration Suite, warstwy integracyjnej SAP BTP, udostępnia dodatkowe spakowane treści integracyjne i adaptery – dostępne na SAP API Business Hub – do integracji aplikacji SAP i innych niż SAP. Do końca 2021 roku SAP Integration Suite ma być dostępny na Google Cloud Platform. SAP ma udostępnić nowe możliwości dynamicznego rozszerzania w SAP HANA Cloud, aby pomóc klientom przenosić obciążenia do chmury z ich systemów on-premise w czasie zbliżonym do rzeczywistego. SAP wprowadza również nowe sposoby ułatwiania migracji z systemów on-premise SAP Business Warehouse do rozwiązania SAP Data Warehouse Cloud oraz rozszerzone opcje lokalizacji dla SAP S/4HANA Cloud.

Oferta wbudowanej sztucznej inteligencji w całym portfolio

Firma SAP rozszerzyła wbudowane możliwości w zakresie sztucznej inteligencji (AI), które ułatwiają programistom i klientom wykorzystanie AI i zwiększenie produktywności. Nowe funkcje w usłudze SAP Conversational AI upraszczają budowanie i monitorowanie chatbotów w celu automatyzacji zadań i przepływów pracy. SAP wprowadzi usługę Personalized Recommendations, nowatorski silnik rekomendacji oparty na sieciach neuronowych, który dostarcza wysoce spersonalizowanych rekomendacji w szerokim zakresie scenariuszy biznesowych. Wiele produktów i usług SAP wykorzystuje obecnie możliwości sztucznej inteligencji, np. do automatyzacji dopasowywania dokumentów między firmami, rekomendowania działań w przepływach pracy, wydobywania i przetwarzania danych z dokumentów biznesowych czy dostarczania rekomendacji dotyczących uczenia się.

Nauka z sali lekcyjnej do sali zarządu

SAP uruchomił zupełnie nową stronę SAP Learning. Jest ona skierowana do programistów SAP na wszystkich poziomach zaawansowania i ma prosty, intuicyjny wygląd, który ułatwia bezpłatne podnoszenie lub zmianę kwalifikacji w kluczowych obszarach innowacji. Nowe doświadczenie obejmuje szeroki wachlarz treści szkoleniowych dostępnych w różnych formatach, od sesji prowadzonych przez ekspertów i szkoleń praktycznych po filmy mikrolearningowe. SAP wprowadził również program nauczania AI dla szkół średnich oraz program dostarczania rozwiązań chmurowych SAP dla uniwersytetów i profesorów.