APS (zaawansowane planowanie i harmonogramowanie) to zaawansowany system sterowania produkcją, który optymalnie alokuje surowce i moce produkcyjne w celu zrównoważenia popytu i ograniczeń mocy produkcyjnych. Stanowi rewolucję w porównaniu z tradycyjnymi systemami planowania, w szczególności MRP (planowanie zasobów produkcyjnych).
Chociaż systemy ERP i APS mogą być niezależnymi rozwiązaniami to największe korzyści przynosi ich synergia. Brak integracji tych narzędzi powoduje, iż sam system APS nie jest w stanie wykonywać swoich funkcji, odpowiadać na zmiany w podaży, popycie i procesach produkcyjnych. Dla przedsiębiorstw produkcyjnych jedną z kluczowych funkcjonalności systemu informatycznego jest wsparcie w podejmowaniu decyzji dot. przyszłej produkcji, analizie oraz symulacji harmonogramów w czasie rzeczywistym i w efekcie wybór optymalnego planu. Za te elementy odpowiada właśnie system klasy APS.
Zaawansowane rozwiązania do planowania i harmonogramowania produkcji (APS) znajdują zastosowanie w niemalże każdym modelu produkcji, z pewnością doskonale wspierają złożone środowiska produkcyjne, w tym np. produkcja wysoce zaawansowanych produktów składających się z wielu komponentów, półfabrykatów, w produkcji zróżnicowanych produktów, również przy często zmieniających się wymaganiach. System klasy APS współpracujący z istniejącym w organizacji systemem ERP daje możliwość szybkiej analizy alternatywnych harmonogramów, zakładających różne scenariusze czy różne kryteria optymalizacji produkcji.
Podczas gdy systemy ERP koncentrują się na zarządzaniu zasobami, APS koncentruje się na zarządzaniu ograniczeniami, dzięki temu systemy te, łącznie dostarczają wszystkich niezbędnych informacji do optymalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez globalną firmę doradczą Crimson & Co, firmy wciąż wiążą kapitał obrotowy i ograniczają poprawę poziomu usług, opierając się na przestarzałych narzędziach planowania, które nie są w stanie wyjaśnić złożonych decyzji w łańcuchach dostaw.
Wyniki te pochodzą z przeglądu rynku APS (Advanced Planning & Scheduling), na który składały się oceny 600 procesów planowania w 100 firmach i 20 krajach, 50 wywiadów. Według tych danych ponad dwie trzecie ankietowanych nie wdrożyło systemu APS i dalej ufają starszym podejściom do planowania, czyli systemom ERP wspieranym przez szereg arkuszy kalkulacyjnych. Jednak udowodniono, że ERP wraz z APS to realne korzyści biznesowe. Udowodniono, że duet „ERP+APS” jest niezbędny dla firmy produkcyjnej.