Jak kalkulować koszty w systemach ERP?

Gościem dzisiejszego odcinka jest Sławomir Kuźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w firmie BPSC. Rozmawiamy na temat kosztów w systemach ERP.

Koszty w ERP

Zamiast płacić za różne systemy do obsługi różnych części firmy, system ERP obsługuje jednocześnie wiele zmieniających się części procesu, zmniejszając ogólne obciążenie pracą personelu (i koszty) oraz minimalizując wydatki systemowe. Ponadto automatyzacja codziennych zadań prowadzi do zwiększenia produkcji i dokładniejszych wyników, co pozwala na lepsze planowanie biznesowe, a tym samym długoterminową redukcję kosztów.

Prawidłowa informacja o kosztach jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na podejmowanie efektywnych oraz właściwych decyzji. Firmy rejestrują i analizują koszty na podstawie faktur zakupu i sprzedaży. A co się dzieje, jeśli koszty np. szeroko pojętych mediów zaczynają Cię zaskakwiwać?

Aktualna sytuacja

Aktualna sytuacja na rynku jest bardzo ciężka, jeśli mówimy o mediach. Mediach w kontekście – energii, gazu, wody czy pary wodnej (szczególnie ważnej w sektorze produkcyjnym) zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla bezpośrednich odbiorców. Jest to bardzo ważny aspekt dla firm produkcyjnych w Polsce, szczególnie w tych niepewnych czasach. Zwłaszcza, że koszty tych mediów rosną z miesiąca na miesiąc, nie o kilkanaście, ale nawet o kilkaset a nawet 1000 procent.

  • Co zrobić, żeby z tym walczyć?
  • Co zrobić, żeby mieć szybką i wiarygodną informację w stosunku do konkurencji?
  • Jak wyglądają moje produkty na tle produktów konkurencji?

Kalkulacja kosztów

Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest kalkulacja kosztów. Kalkulacja kosztów zużycia mediów, kalkulacja cen produktów gotowych, , ale też kalkulacja ceny sprzedaży tego produktu.

  • Gdzie szukać oszczędności?
  • Jak te koszty skalkulować?
  • Jak odpowiedzieć sobie na te powyższe pytania?
  • A jak wykorzystać do tego system ERP? APS? MES? Czym różnią się te systemy między sobą, jeśli chodzi o koszty i związane z tym oszczędności?

A w naszym podcaście…

W naszym dzisiejszym podcaście, Sławek opowiada o kosztach, które dzisiaj są na „widelcu” każdego przedsiębiorcy, a mianowicie o kosztach mediów szeroko pojętych.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania i komentowania.
Marek Mac

Spotify:

YouTube: