w Przyszłość systemów ERP w Polsce i rozwiązań chmurowych – podcast

Termin Enterprise Resource Planning (ERP) został wprowadzony w latach 90. XX wieku. Wprowadzono go po to, żeby opisać oprogramowanie, które pomaga zarządzać i automatyzować procesy biznesowe w firmie. Procesy, które obejmują zarządzanie pracownikami, po finanse, sprzedaż i produkcję. Systemy ERP były wdrażane lokalnie, na serwerach klientów, we własnych centrach danych. Jednak w 2000 roku wprowadzono ERP w chmurze, również w systemach ERP w Polsce.

Czym jest cloud ERP?

Cloud ERP, czyli ERP z chmury, to system do planowania zasobów przedsiębiorstwa dostępny przez Internet, przez przeglądarkę webową. Cloud ERP oraz jego funkcje i elastyczność sprawiają, że jest to niezbędny składnik sukcesu w cyfrowej transformacji. Systemy ERP zapewniały organizacjom ogromną wartość, pomagając im zwiększyć produktywność i uzyskać wgląd w bieżące informacje. Ale wraz z cyfryzacją to się zmieniło. Lokalne systemy ERP juź nie nadążają i ciężko je przystosować do wszechobecnej cyfrowej zmiany. Dlatego, że zostały zaprojektowane z myślą o prostym środowisku. Te starsze systemy nie zapewniają już takiej szybkości, elastyczności i wglądu, których firmy potrzebują do działania w sprawny sposób.

Rynek systemów ERP w modelu chmurowym (cloud) urośnie o 26 mld USD do 2026 roku. Tak podaje Cloud-Based ERP Global Market Report 2022 opracowany przez The Business Research Company. Wartość jaką osiągnie ten rynek, to ponad 68 mld USD już za 4 lata. A jak wygląda sytuacja systemów ERP w Polsce? Jak wygląda ten rynek i rozwój rozwiązań chmurowych (cloud)?

Eksperci twierdzą, że w najbliższej przyszłości tempo wzrostu wartości rynku ERP w chmurze utrzyma się na poziomie ponad 13% rocznie. A teraz systemy ERP w technologii cloud zyskują na popularności dlatego, że interesują się nimi również firmy z rynku MSP. I jak twierdzi gość specjalny dzisiejszego podcastu – rozwój systemów cloud ERP w Polsce dopiero przed nami.

Cloud ERP w Polsce

W szóstym podcaście myERP.pl, do którego zaprosiłem Pawła Bączkowskiego, Business process analysis and optimization z MS POS Poland rozmawiamy o rozwiązaniach chmurowych systemów ERP.  Jakie te rozwiązania mają przewagi, jakie są progi cenowe wejścia, jakie są czynniki ekonomiczne i wiele innych.

Podczas rozmowy (troszkę) porównujemy rynek polski z rynkiem niemieckim i co ciekawe, nie zawsze jest tak, że ten niemiecki rynek jest przed naszym, rodzimym polskim. Koniecznie przesłuchajcie, bo naprawdę warto.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania i komentowania.
Marek Mac

Spotify: