W dzisiejszych czasach zarządzanie relacjami z klientami (customer relationship management / CRM) stało się kluczowym tematem dla praktycznie wszystkich firm. CRM to nie tylko sposób na przechowywanie informacji kontaktowych – to przede wszystkim narzędzie umożliwiające głębsze zrozumienie klientów oraz ich potrzeb. Wykorzystując CRM, możemy uzyskać pełny obraz naszych klientów, na który składają się na przykład historia zakupów, interakcje z działem sprzedaży i obsługi,  oraz aktywność na naszych stronach internetowych i na różnych kanałach komunikacyjnych. Widzimy wszystko, co nasz klient robi a jest z naszego punktu widzenia istotne i pomaga nam lepiej adresować jego potrzeby!

W tym tygodniu w “Salesforce na wyciągnięcie ręki” zgłębiamy obszar, bez którego większość organizacji nie mogłaby istnieć, czyli sprzedaż. Co jest potrzebne, aby systematycznie generować przychody? Jak efektywnie zarządzać relacjami z potencjalnymi oraz obecnymi klientami czy też okazjami biznesowymi? Jaki wpływ ma widoczność danych na sukces firmy i jak Salesforce Sales Cloud wpisuje się w to wszystko? O tym wszystkim dowiadujemy się w najnowszym, drugim odcinku oraz podcaście.

Czym jest automatyzacja procesów?

Automatyzacja opisuje szeroki zakres technologii, które sprawiają, że procesy i przepływy pracy stają się szybsze i łatwiejsze. Redukuje lub eliminuje kroki, które zazwyczaj wykonywane są ręcznie. Obecnie istnieją oprogramowania, które pozwalają na ograniczenie ilości powtarzalnych lub monotonnych zadań, które pracownicy musielibyśmy wykonywać. Dzięki temu zyskujemy cenny czas, który możemy wykorzystać na podejmowanie bardziej złożonych decyzji i wykonywanie kreatywnych zadań.

Oto trzy przykładowe obszary, w których automatyzacja ułatwia życie przedstawicieli handlowych:

Zacznijmy od cotygodniowego raportowania. Automatyzacja sprzedaży pomaga stworzyć precyzyjny i konsekwentny harmonogram. Nie musisz się o nic martwić – system generuje raporty i serwuje Ci je jak kelner w restauracji – świeże, pełne treści i… gotowe do skonsumowania w taki sposób, jak chcesz!

Automatyzacja wspiera też efektywne planowanie spotkań. Pomaga zaoszczędzić przedstawicielom handlowym dziesiątki godzin rocznie.

W sprzedaży kluczowe jest wystawianie odpowiednich ofert. Automatyczne przypomnienia i podpowiedzi umożliwią konsekwentne postępy w procesie sprzedaży aby szybko dotrzeć do jego końcowych etapów i uzyskać podpis klienta lub decyzję o zakupie.

Gdy do klasycznej automatyzacji dodamy sztuczną inteligencję – tak jak robi to Salesforce w naszym rozwiązaniu – automatyzacja sprzedaży staje się bardziej zaawansowana i wartościowa.

Zalety automatyzacji w organizacji i biznesie

…Przede wszystkim oszczędność kosztów! Automatyzacja zmniejsza koszty operacyjne, minimalizując zapotrzebowanie na zbędne role, eliminując błędy, które prowadzą do konieczności wprowadzania poprawek, oraz optymalizując wykorzystanie zasobów. Pozwala to organizacjom robić więcej za mniej, co skutkuje znacznymi oszczędnościami.

Kluczowa jest też zwiększona produktywność. Poprzez automatyzację rutynowych i powtarzalnych zadań, automatyzacja umożliwia pracownikom skupienie się na najbardziej wartościowych działaniach, które wymagają kreatywności, krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Zwiększa to produktywność i napędza innowacyjność w organizacji.

O pozostałych korzyściach możemy dowiedzieć się oglądając najnowszy odcinek. Jasno z niego wynika, że automatyzacja oferuje organizacjom i firmom szeroki zakres korzyści, w tym zwiększoną wydajność, oszczędność kosztów i zwiększoną produktywność. Wykorzystując technologie automatyzacji, organizacje mogą optymalizować operacje, napędzać wzrost i trwać na pozycji liderów w swoich branżach.

Czym jest Sales Cloud?

Sales Cloud to wiodące rozwiązanie CRM, które rewolucjonizuje zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientami B2B i B2C. W zakres funkcjonalności Sales Cloud wchodzą:

  • Lead Management, czyli zarządzanie relacjami i interakcjami z potencjalnymi klientami firmy. Możesz przechwytywać, śledzić i pielęgnować dane oraz interakcje z różnych źródeł, upewniając się, że żadna okazja do dokonania sprzedaży nie umknie Twojej uwadze.
  • Account Management, czyli zarządzanie relacjami z firmami, osobami prywatnymi i organizacjami partnerskimi. Zapewnia ono 360-stopniowy widok na wszystkie informacje o klientach, zebrane lub wygenerowane przez każdy dział w organizacji. Mówimy tutaj o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, produkcji… wszystkie dane są widoczne na jednym rekordzie, co pozwala na kompleksową personalizację i automatyzację.
  • Działom sprzedaży zależy oczywiście na sprzedawaniu! Do tego celu nasi klienci wykorzystują Opportunities, czyli okazje biznesowe. Handlowcy i managerowie zarządzają całym procesem sprzedaży, od wstępnych rozmów, przez ustalenia i przygotowywanie ofert oraz negocjacje po finalizowanie kontraktów, w jednym centralnym miejscu. Z Sales Cloud zwiększają współczynniki konwersji i osiągają ponadprzeciętne wyniki.

W jakich innych obszarach może nas wesprzeć Sales Cloud? Tego dowiadujemy się w 2. odcinku serii. Salesforce Sales Cloud to wiodące rozwiązanie do usprawniania procesów sprzedaży, optymalizacji wydajności i osiągania doskonałości w sprzedaży. Nie bez powodu od wielu lat znajduje się na pierwszym miejscu w rankingach systemów CRM.

Automatyzacja procesów sprzedażowych z Sales Cloud

Wiesz już o co chodzi w automatyzacji procesów, poznałeś też najważniejsze elementy Sales Cloud… co te dwa tematy mają ze sobą wspólnego? To, że w ramach Sales Cloud otrzymujesz gotowe rozwiązanie do automatyzacji sprzedaży, które pozwala Ci działać efektywniej, sprytniej i przy większym zadowoleniu Twoich pracowników i klientów.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest pozyskiwanie nowych klientów, umacnianie relacji z nowymi, planowanie wykorzystania przyszłych przychodów czy też raportowanie w celu usprawnienia działań sprzedaży, z Sales Cloud zyskujesz dzięki automatyzacji na każdym kroku.

Przykładowo… Kiedy chcesz przekonwertować potencjalnego klienta, ponieważ wiesz, że istnieje realna szansa na sprzedaż, Sales Cloud automatycznie tworzy rekordy dla firmy, osoby, z którą rozmawiasz oraz okazji biznesowej. Są one ze sobą powiązane, a informacje wcześniej zebrane są automatycznie zapisane i widoczne!

Kiedy rozmawiamy o automatyzacji w Sales Cloud, nie możemy nie wspomnieć o Salesforce Flow. Jest to narzędzie dostępne na naszej platformie, które umożliwia tworzenie zaawansowanych automatyzacji, przepływów pracy czyli tak zwanych workflows, oraz interaktywnych doświadczeń dla użytkowników. Najlepsze jest to, że niczego nie trzeba programować.

W builderze Flow możesz łatwo łączyć różne elementy i działania na platformie, w logiczne i spójne sekwencje. Programujesz różne akcje, takie jak tworzenie, aktualizowanie lub usuwanie rekordów, wysyłanie powiadomień e-mail, automatyczne wypełnianie pól, przetwarzanie warunków i wiele innych.

___

Zapraszamy do odkrywania tych możliwości w naszej serii „Salesforce na wyciągnięcie ręki”: https://salesforce-na-wyciagniecie-reki.splashthat.com/