Codziennie używamy różnych aplikacji aby ułatwić sobie życie. Transport, jedzenie, a nawet organizacja obowiązków. Mimo to w pracy ciągle królują książkowe kalendarze, małe karteczki i masa papierów, które mnożą się w biznesowych segregatorach, zupełnie niepotrzebnie. A przecież można prościej! Microsoft oferuje rozwiązanie, na którym można budować własne narzędzia, aby zaspokoić własne potrzeby zawodowe. To Power Apps.

Nie musisz być developerem czy kończyć studiów informatycznych, żeby stworzyć idealnie pasującą dla Twoich potrzeb aplikację. Power Apps to intuicyjny zestaw narzędzi, które pozwalają spajać w całość poszczególne części Twojej aplikacji, spełniające wybrane funkcje. Wystarczy przeciągnąć wybrane elementy i „upuścić” je w odpowiednie miejsce. Może to brzmi banalnie, ale reszta robi się właściwie sama. W Power Apps można tworzyć od zera albo zainspirować się gotowymi projektami i modyfikować je.

Power Apps jest dostępne w pakietach usług z rodziny Microsoft 365, więc przy dostępie do któregokolwiek z planów, zawierającego usługi chmurowe, przygodę z kreowaniem można zacząć już teraz. Jak to w ekosystemie Microsoft 365 bywa, Power Apps można zintegrować z innymi programami, a stworzone aplikacje wdrażać w obrębie całej organizacji.

Korzyści płynące z korzystania z Power Apps to przede wszystkim czas wdrożenia nowych aplikacji i koszty. Cały proces jest dużo sprawniejszy niż w przypadku aplikacji „kodowanych”. Do ich stworzenia nie potrzeba wyjątkowych umiejętności czy technicznej wiedzy.

Dziś z tego rozwiązania korzystają największe korporacje, które na podstawie analizy własnych potrzeb tworzą nowe aplikacje (Toyota wdrożyła ich ponad 400!). Tak naprawdę możemy ułatwić każdy element pracy – tej indywidualnej i grupowej. Jakie są najbardziej uniwersalne i popularne funkcjonalności Power Apps? Na liście wysoko plasuje się rejestracja czasu pracy w projektach, czyli słynne timesheety. Kumulacja wszystkich godzin i wgląd pracowników do arkuszów w czasie rzeczywistym są nie tylko ułatwieniem, ale także rozwiązaniem ekologicznym. Nie marnujemy papieru, a dane zbierane są w jednym miejscu. I na pewno się nie zgubią!  W naszej firmie wykorzystujemy power appkę do rezerwacji biurek i stacji roboczych.

 W Power Apps można stworzyć również aplikacje usprawniające cały proces zakupu i dostaw, rejestracji zamówień czy inwentaryzacji. To także świetne narzędzie do tworzenia firmowych dokumentów. Pracownicy mogą skupić się na uzupełnianiu odpowiednich elementów, a nie na tworzeniu samego dokumentu, zgodnie z wytycznymi firmy (z zachowaniem identyfikacji wizualnej i wyznaczonych standardów).

Dzięki Power Apps cyfryzacja procesów firmowych jest w zasięgu ręki wszystkich pracowników, a nie tylko działu IT. To narzędzie, które zmniejsza dystans technologiczny w zespole i pozwala każdemu przekładać swoje kreatywne pomysły na realne rozwiązania. Być może już podczas czytania tego artykułu pojawiło się kilka idei na autorskie aplikacje? Warto spróbować wdrożyć je w życie. Każda taka kreatywna myśl może okazać się genialnym pomysłem, który ułatwi pracę wielu ludziom.