Często słyszę naprzemiennie ERP i MES. Ale warto dodać, że systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) i systemy realizacji produkcji (MES) to nie to samo, choć mają kilka wspólnych celów w środowisku produkcyjnym. Bardzo często są mylone, bo oba systemy są do siebie na tyle podobne, że łatwo przeoczyć ich unikalne cechy. Jednak są cechy, które je różnią.
Trzy zasadnicze cechy różniące systemy MES i ERP
1. Cel
System ERP bardzo często funkcjonują jako środek do udostępniania informacji w organizacji. System łączy ze sobą wszystkie części firmy i umożliwia swobodny przepływ informacji. ERP jest cennym narzędziem dla zarządzania, ponieważ daje decydentom możliwość głębokiego zagłębienia się w każdą część firmy i powiązania ze sobą wcześniej odległych danych w znaczący sposób.
MES natomiast zapewnienia dodanie do systemu ERP odpowiednich danych do precyzyjnej kontroli całego procesu produkcyjnego. MES podejmuje kroki lub generuje raporty na podstawie tego, co się w danej chwili dzieje, aby monitorować i korygować zmienne mające wpływ na wydajność produkcji. MES synchronizuje wiele aspektów produkcji, aby zaaranżować najlepsze możliwe rozwiązanie w celu uzyskania mniej marnotrawnego i bardziej dochodowego procesu.
2. Sposoby zbierania danych
To ludzie zazwyczaj dostarczają większość informacji do systemu ERP. Ręczne zbieranie danych działa dobrze, ponieważ system dotyczy przede wszystkim gromadzenia, organizowania i udostępniania informacji w organizacji w celu planowania i prowadzenia. Aktualnie systemy ERP posiadają jedną bazę danych dla całej organizacji, dzięki czemu duplikowane wpisy są redukowane lub eliminowane. Pojedyncza baza danych sprawia również, że płynne udostępnianie informacji w różnych obszarach funkcjonalnych przebiega bezproblemowo.
Natychmiastowość produkcji napędza zapotrzebowanie na MES. Monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym odbywa się poprzez zdarzenia skanera kodów kreskowych, sygnały z czujników IoT, przesyłanie danych ze stacji testowania produktów, informacje zwrotne z systemów czujników maszyn montażowych oraz wprowadzanie danych od personelu hali produkcyjnej. Informacje te dostarczają dokładnych i aktualnych informacji do systemu ERP, umożliwiając organizacji wystarczająco szybkie reagowanie, aby nadążyć za szybko zmieniającymi się okolicznościami. Zmniejszenie opóźnień w ten sposób zwiększa szanse na osiągnięcie wyższego zwrotu z każdej pracy.
3. Wyzwalanie działania
ERP działa w oparciu o transakcje finansowe. Gdy klienci składają zamówienia, dostawcy wysyłają faktury to system reaguje konkretną akcją. ERP jest wielofunkcyjny.
Natomiast MES jest sterowany zdarzeniami procesowymi. Ten system jest przeznaczony do monitorowania zdarzeń specyficznych dla środowiska produkcyjnego. Monitorowanie danych w czasie rzeczywistym umożliwia systemowi MES wykonywanie zadań, takich jak zapewnienie zgodności z procesem produkcyjnym, śledzenie zużycia zapasów, automatyczne wstrzymywanie materiałów niezgodnych, planowanie konserwacji maszyny w oparciu o wydajność oraz zmiana kolejności procedur w celu bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów.
Masz firmę produkcyjną, to masz też ERP z MES
Zrozumienie różnic między systemami ERP i MES ma kluczowe znaczenie. Oba systemy świetnie ze sobą współpracują. O ile system ERP doskonale sprawdza się w każdym przedsiębiorstwie, to trzeba też dodać, że połączenie MES z ERP sprawdzi się jedynie w firmach, które produkują. Bo to MES zbiera wszystkie potrzebne dane i informacje właśnie z produkcji. Ciężko sobie wyobrazić, że firma produkcyjna używa systemu ERP bez MES. Dzisiaj kiedy cyfrowa rewolucja „Industry 4.0” tak mocno wkracza w nasze przedsiębiorstwa produkcyjne, dokładna informacja jest bardzo cenna. Mając te dwa systemy, które współpracują ze sobą, poprawiasz wydajność i rentowność, de facto zarabiasz.
Ostatnie komentarze