Systemy klasy ERP wspierają firmy dystrybucyjne. Ułatwiają realizację podstawowych zadań firmy, ich automatyzację i terminowość. ERP w firmie dystrybucyjnej ma naprawdę wiele zalet. A zakres wsparcia firmy przez system może być naprawdę duży.

 

Postaram się przedstawić najważniejsze z nich i pokazać w jaki sposób odpowiednio dobrany system do zarządzania może skutecznie usprawnić działalność firmy dystrybucyjnej. Wymienione w artykule zalety ERP w firmie dystrybucyjnej to tylko najważniejsze elementy, jakie może zyskać firma z systemem.

Chciałabyś nie musieć się martwić…

 • Czy Twoja firma dostarcza towary na czas?
 • Czy zamówienia są odpowiednio skompletowane?
 • Czy nie zużywasz zbyt dużo środków na obsługę swoich procesów?
 • Czy zasoby są wykorzystywane w najbardziej odpowiedni i optymalny sposób?

Z wdrożonym ERP nie musisz się martwić o żadną z tych rzeczy. System pomoże dopilnować, aby Twoje przedsiębiorstwo działało jak dobrze naoliwiona maszyna. Co więcej, z jego wykorzystaniem możesz rozwijać swoją firmę i zaoszczędzić czas, zasoby i pieniądze!

Zobacz jakie są największe zalety ERP w firmie dystrybucyjnej.

Większość Twoich procesów i rozwiązań zostanie ulepszona, gdy tylko wdrożysz systemem ERP. Wiem, że to klisza, ale to po prostu prawda. Ulepszona widoczność, lepsza obsługa klienta, sprawne zarzadzanie łańcuchem dostaw. To tylko niektóre z przykładów na długiej liście zalet ERP w firmie dystrybucyjnej.

 1. Ulepszona widoczność. System ERP to lepszy wgląd w to co dzieje się w firmie oraz dostęp do danych w czasie rzeczywistym. System integruje wszystkie obszary przedsiębiorstwa. Dzięki temu otrzymujesz jasny i kompletny obraz wszystkich prowadzonych operacji. Wraz terminami czy wykorzystanymi zasobami. Co ważne, system ERP pomaga utrzymywać optymalny poziom zapasów, ułatwia szybkie przenoszenie towarów. Zapewnia także wydajną funkcjonalność pracownikom i generuje dostęp do elastycznego raportowania w czasie rzeczywistym.

Korzystanie z systemu ERP daje pewność, że to co widzisz to całościowy obraz Twojej hurtowni. Masz pełny przegląd produktów przychodzących i wychodzących, wraz ze wszystkimi szczegółami. Dzięki temu podejmowanie decyzji staje się prostsze, bo zawsze jest oparte na rzetelnych danych. Lepsza widoczność to także pełen przegląd łańcucha dostaw oraz zwiększona kontrola. System ERP sprawia, że ryzyko błędów jest mniejsze, a jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, będziesz mógł na nie w porę zareagować.

 1. Ulepszona obsługa klienta. Jeśli w Twojej firmie działa system ERP możesz w prosty sposób udostępniać klientom informacje na temat statusu zamówienia. System pomoże Ci też obsługiwać zwroty, reklamacje czy zgłoszenia serwisowe. Jednak moduł obsługi klienta to coś więcej niż tylko zarządzanie towarem w relacji z klientem. Rozwiązanie pomaga zarządzać lejkiem sprzedaży czy prowadzić wysokiej jakości posprzedażową obsługę klienta. Wspiera też realizacje zamówień czy tworzenie dedykowanych ofert z uwzględnieniem preferencji danego klienta.
 2. Ulepszone zarządzanie łańcuchem dostaw. Z system do zarządzania usprawnisz swój cały łańcuch dostaw i zarządzanie nim. ERP wspiera nie tylko samo zarządzanie, ale również optymalizację planowania, import towarów i planowanie wymagań dystrybucyjnych dla środowisk zakupowych i wielomagazynowych kanałów dystrybucji.
 3. Szczegółowe raportowanie. Zalety systemu ERP w firmie dystrybucyjnej to nie tylko zarządzanie. To również szczegółowe raportowanie. Dzięki temu wszelka sprawozdawczość, w tym ta do instytucji kontrolnych, jest automatycznie prowadzona na najwyższym poziomie staranności, co pomaga unikać błędów. Co więcej, wsparcie systemów ERP w szczegółowym raportowaniu pozwala podejmować najlepsze decyzje w oparciu o rzetelne dane. Dane mogą być opracowywane i przeglądane według dowolnych kryteriów Na przykład według magazynu, linii produktów, lokalizacji, jednostki biznesowej i innych wymiarów. Raportowanie staje się łatwiejsze dzięki automatyzacji oferowanej przez systemu. Zautomatyzowane mogą być takie procesy jak np. gromadzenie danych, alerty warunkowe, które aktywują raporty na podstawie trendów lub progów, zarządzanie zapasami, sprawozdawczość finansowa, dokumentacja produkcyjna.

Z systemem ERP nie tylko przygotujesz dowolne raporty. System pozwala na tworzenie wielowymiarowych analiz biznesowych z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów. Co ważne, tworzenie zaawansowanych raportów jest proste i intuicyjne. Dodatkowo wiele z nowoczesnych rozwiązań klasy ERP oferuje funkcjonalności tworzenia graficznych analiz. Takie podejście znacząco ułatwia nie tylko przetwarzanie danych, ale również przedstawienie wyników i ich lepsze zrozumienie.

 1. Ulepszone zarządzanie zapasami. Funkcje zautomatyzowanego zarządzania zapasami usprawnią procesy zarządzania, pozwalają śledzić poszczególne pozycje zapasów. ERP pozwala nie tylko sprawdzać stany magazynowe zapasów, ale również śledzić zapasy w użyciu czy w drodze. System ułatwia również zarządzanie kosztami i ilością zapasów, a także ich wykorzystaniem.
 2. Planowanie popytu. Planowanie popytu jest niezwykle ważne w firmie dystrybucyjnej. Nie chcesz przecież spotkać się z sytuacją, gdy brakuje Ci towaru w magazynie lub odwrotnie – masz zbyt duże zapasy magazynowe (co też wiąże się z dodatkowymi kosztami). Odpowiednio zaplanowany popyt pomoże odpowiednio zarządzać stanami magazynowymi. System ERP łączy zapasy z planowanym popytem czy z zamówieniami. Rozwiązanie ERP może również automatycznie zmieniać zamówienia zakupowe reagując na zamówienia składane przez klientów.
 3. Zautomatyzowany przepływ pracy. Wśród zalet ERP w firmie dystrybucyjnej warto również wymienić możliwość automatycznego planowania przepływu pracy. Zautomatyzowane mogą zostać również decyzje zakupowe czy zatwierdzanie zamówień. Dzięki temu oszczędzisz czas i zminimalizujesz ryzyko błędów. Dodatkowo, o czym wspomniałem wcześniej, zawsze będziesz posiadać optymalny poziom zapasów w magazynie.
 4. Krótszy czas realizacji zamówień. Zautomatyzowane przetwarzanie zamówień sprzedaży pomaga wyeliminować opóźnienia w realizacji zamówień i w ich wysyłce. Dodatkowo podczas przyjmowania zamówienia czy zlecenia system ERP podpowiada w jakim czasie dane zamówienie może być zrealizowane, uwzględniając niezbędne czynniki takie jak dostępne towary czy planowane dostawy. Dzięki temu, możesz zawsze proponować klientom datę dostawy, która jest pewna.
 5. Nowoczesny magazyn. Ogromną zaletą systemów ERP w firmach dystrybucyjnych jest to, że wspomagają je w każdym aspekcie ich działalności. Oznacza to, że jednym z modułów tego systemu jest rozwiązanie WMS, czyli moduł do zarządzania magazynem. Dzięki temu łatwiej jest odnaleźć dane elementy na odpowiedniej półce magazynowej, zarządzać odbiorem i wydawaniem towarów. ERP wspiera przepływy pracy w magazynach w zakresie przyjmowania i zarządzania zapasami, a także obsługę narzędzi, takich jak skanery kodów kreskowych i urządzenia mobilne.
 6. Wgląd w prawdziwe koszty. Nowoczesny pakiet ERP daje możliwość określenia rentowności według magazynu, a także linii produktów lub konkretnej jednostki. Narzędzia do raportowania i wizualizacji danych pomagają zobaczyć nadwyżki kosztów i inne opóźnienia w rentowności, które mogą nie zostać wykazane w standardowych raportach finansowych.
 7. Sprawne zarządzanie pracą. System ERP wyposażony jest również w workflow odpowiedzialny za przepływy pracy, informacji i zarządzanie nimi. Dzięki temu całość dokumentacji o procesach znajduje się w jednym miejscu. Z jednego miejsca masz nie tylko wgląd we wszystkie procesy. Możesz je łatwo analizować, optymalizować i zarządzać nimi.
 8. Elektroniczny obieg dokumentów. Ogromną zaletą ERP w firmie dystrybucyjnej jest to, że obieg dokumentów ograniczony jest do niezbędnego minimum. Dokumenty przychodzące są skanowane i dodawane do systemu. Tu ich fizyczna forma kończy swoją podróż. Cała dalsza podróż dokumentów odbywa się elektronicznie. To znaczne ułatwienie dla firm dystrybucyjnych.

Wszystkie powyżej wymienione zalety prowadzą do wzrostu efektywności pracy oraz do zwiększenia przychodów. Wpływa na to między innymi podniesienie wydajności pracy magazynu, która z kolei przekłada się na realną możliwość realizacji większej liczby zleceń. I to bez konieczności zatrudniania nowych pracowników. Dodatkowo optymalizujesz poziomy zapasów i pracy, skracasz łańcuch dostaw, masz dostęp do pogłębionego raportowania i możesz lepiej kontrolować swoje koszty.

Te wszystkie zalety ERP w firmie dystrybucyjnej sprawiają, że Twoja firma zyskuje na niemalże każdej płaszczyźnie. Pomyśl, czy nie chciałbyś/chciałabyś, aby Twoja firma działała tak sprawnie i wydajnie?