Systemy ERP wymagają znacznych inwestycji i czasu na wdrożenie. Wybór odpowiedniego systemu nie jest łatwy. A kiedy już zakończysz wdrożenie, może to być niezwykle kosztowne i trudne do przejścia do innego dostawcy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać swoje opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oto, co należy rozważyć przed wyborem ERP

Określ potrzeby swojej firmy

Aby zrozumieć, czego potrzebujesz od rozwiązania ERP, musisz najpierw zrozumieć swoje bieżące procesy biznesowe. Zidentyfikować problemy, z jakimi boryka się Twoja firma, a także możliwości usprawnienia działalności. Istotne jest, aby zdefiniować wymagania dotyczące oprogramowania ERP na podstawie tych problemów i możliwości. Będziesz chciał wyznaczyć cele i zadania dla tego, co Twoja firma osiągnie po wdrożeniu.

Tworzenie krótkiej listy

Po ustaleniu celów, stwórz krótką listę dostawców, którzy najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Zalecamy sporządzenie listy wymaganych funkcji, jak również funkcji preferowanych, ale nie niezbędnych, aby nie być wyprzedawanym przez dostawców, którzy wymuszają dodatkowe funkcje.

Dowiedz się, czy istnieje dostawca, który oferuje wymagane funkcje lub czy będziesz potrzebował obszernych modyfikacji. Pamiętaj, że dostosowanie dowolnego oprogramowania ERP wymaga czasu i sprawia, że wdrożenie jest bardziej wymagające.

Sprzedawcy kontaktowi

Po sporządzeniu krótkiej listy sprzedawców, czas dotrzeć do nich. Omówcie swoje cele i wymagane cechy. Zapytaj sprzedawcę o jego doświadczenia z klientami w Twojej branży.

Będziesz chciał również poprosić o demo oprogramowania z realnymi scenariuszami, jeśli to możliwe. Niektórzy dostawcy zaproponują wirtualną demonstrację, ale zobacz, czy spotkają się z Tobą w Twoim biurze. Innym sposobem na przetestowanie oprogramowania ERP jest skorzystanie z bezpłatnej wersji próbnej, jeśli jest oferowana.

Prowadzenie należytej staranności

Upewnij się, że porównujesz nie tylko różne oferty cenowe, ale także opcje wdrożenia, czasy wdrożenia i obsługę klienta. Kiedy już zawęzisz listę sprzedawców, poproś o referencje od klientów z Twojej branży, lub które są podobnej wielkości jak Ty. Dowiedz się, czy są jakieś problemy ze sprzedawcą lub oprogramowaniem.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz co zrobić, skontaktuj się z nami za pomocą maila !  ➡️  📧 ⬅️

Być może wiesz jakie wymagania ma Twoja firma? jeśli tak spróbuj skorzystać z kalkulatora ERP i dowiedz się jaki system jest najlepszy dla twojej firmy od niezależnych konsultantów.