Branża farmaceutyczna jest bardzo specyficzna i wymagająca. Aby bezpiecznie przechowywać i dystrybuować artykuły medyczne, magazyn musi spełniać wszystkie wymagania, dotyczące warunków w magazynie. Należy do nich m.in. temperatura i wilgoć powietrza. Ustawione na nieodpowiednim poziomie, mogą negatywnie wpłynąć na składowany asortyment. Uszkodzony w ten sposób towar może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia osób, które będą go używać. Zapewnienie odpowiedniego zaplecza jest o wiele łatwiejsze, jeśli zadbasz o to przy wykorzystaniu systemu WMS dla dystrybucji artykułów medycznych.

System WMS dla dystrybucji artykułów medycznych – funkcje

System WMS pomaga zarządzać magazynem w przedsiębiorstwie zajmującym się dystrybucją artykułów medycznych. Ta branża, podobnie jak spożywcza, regulowana jest różnymi zasadami i wymaganiami, aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanym produktom i ludziom pracującym z nimi. Rozwiązanie umożliwia kontrolowanie wszystkich procesów odbywających się wewnątrz magazynu. W taki sposób łatwiej zadbać o odpowiednie warunki dla leków oraz innych wyrobów.

Oprogramowanie WMS dla dystrybucji artykułów medycznych umożliwia podział magazynu na strefy. Każda z nich może zostać dopasowana do wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dzielenie ma na celu zebranie artykułów wymagających podobnych warunków w jednym miejscu i odseparowanie ich od przestrzeni, w której mogą się zepsuć.

Część z nich powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, inne potrzebują bardzo niskiej temperatury, lub są łatwopalne. Rozwiązanie wydziela strefy w sposób optymalny i bezpieczny, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp do towarów. Wyznacza trasę kompletacji, tak, aby magazynier nie musiał nadkładać drogi podczas zbiórki.

Jeśli do Twojej firmy często wpływają zamówienia jednostkowe, możesz wdrożyć np. multipicking. Podczas jednej trasy pracownik łączy wiele pojedynczych zleceń, aby przyspieszyć ich realizację.

System WMS dobrze sprawdzi się również w integracji z platformą e-Commerce. Udostępniając klientom wgląd w Twoje stany magazynowe, umożliwiasz im zamawianie takiej ilości produktów, aby były dla nich optymalne.

Dodatkowo zintegrowanie rozwiązania ze sklepem internetowym wpłynie na zmniejszenie liczby sytuacji, w których z powodu niewystarczającej liczby produktów, należy anulować czyjeś zamówienie. To nie tylko oszczędność, ale także utrwalenie pozytywnego wizerunku firmy w oczach odbiorcy. Oprogramowanie w pełni kontroluje zarówno przyjęcia, jak i wydania leków z magazynu.

System WMS dla dystrybucji artykułów medycznych – co zyskasz?

Co zyskasz, implementując WMS w swojej firmie? Poniżej wymieniam najważniejsze korzyści. 

Bezpiecznie i efektywnie wykorzystana przestrzeń

Branża dystrybucji artykułów medycznych jest prawnie objęta obowiązkiem spełnienia wielu restrykcyjnych zasad w magazynie. Rozwiązanie WMS pozwala na wydzielenie odrębnych stref o innych warunkach, w których będą przechowywane produkty o podobnych cechach, np. wymagające tej samej temperatury lub łatwopalne. Jednocześnie system ustala optymalne rozłożenie towaru, aby zbiórka przebiegała szybko i sprawnie.

Kontrola nad magazynem

Wdrożenie rozwiązania WMS pomaga zachować pełną kontrolę nad produktami wewnątrz magazynu, od momentu wejścia do niego, aż do wyjścia. To szczególnie ważne w przypadku artykułów medycznych, ponieważ nieprawidłowe przechowywanie ich może doprowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia końcowego klienta.

Monitorowanie dat przydatności, a także numerów serii produktów, zapewnia możliwość identyfikacji wadliwych wyrobów i ewentualnego wycofania ich z obiegu. W magazynie można też skorzystać z zasad FIFO lub FEFO. Wspierane przez WMS, pomagają w zachowaniu odpowiedniej kolejności przekazywania towaru do zleceń. Wtedy te, które pierwsze weszły do magazynu, lub te, które są najkrócej zdatne do spożycia, kompletowane są przed innymi. System odciąża kierownika w obowiązkach, dlatego nie musi się on obawiać, że popełni błąd, lub coś przeoczy.

Oszczędność czasu i pieniędzy

W jaki sposób rozwiązanie WMS dla dystrybucji artykułów medycznych przyczynia się do oszczędności w firmie? Poprzez m.in. wyznaczenie optymalnej ścieżki kompletacji, kontrolę przepływu towarów w magazynie, stosowanie zasad FIFO lub FEFO, czy integrację ze spedytorem lub platformą e-Commerce.

Każda z tych funkcji pomaga zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas – a to wpływa na produktywność magazynierów w firmie i zwiększenie liczby realizowanych zamówień. Dokładna kontrola oraz zintegrowanie systemu pomaga też ograniczyć błędy w zamówieniach, czyli pracownicy działu obsługi klienta mają więcej czasu, aby skupić się na swoich zadaniach, zamiast na rozpatrywaniu reklamacji.

Reguły takie jak FIFO pomagają zmniejszyć liczbę asortymentu przekazywanego do utylizacji, więc firma ponosi mniej kosztów związanych z nią. To tylko kilka przykładów – pomyśl o tym, jak oprogramowanie WMS może zadziałać w Twoim przedsiębiorstwie.

Podsumowanie

Branża farmaceutyczna jest bardzo wymagająca. Aby móc bezpiecznie dystrybuować artykuły medyczne, należy stosować się do wszystkich restrykcyjnych wymagań, narzuconych m.in. przez prawo farmaceutyczne. System WMS dla dystrybucji artykułów medycznych to spore ułatwienie sobie codziennej pracy w magazynie.