Jeśli zaczniesz zauważać, że system ERP ma tendencję do bycia powolnym, to może zagrozić produktywności firmy. Może być wiele powodów, dla powolnej pracy ERP, więc istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Możesz podjąć konkretne działania, które zoptymalizują program, poprawić wydajność lub przetestować prędkość. W tym artykule zbadaliśmy główne powody powolnej pracy systemów ERP i podpowiedzieliśmy rozwiązania tych problemów.
ERP (Enterprise Resource Planning) to zautomatyzowany system stworzony w celu integracji i systematycznej automatyzacji głównych procesów biznesowych organizacji. Takie systemy są zazwyczaj duże i skomplikowane, a jeśli niewłaściwie je wykorzystasz i wesprzesz, mogą działać bardzo wolno.
Dlaczego warto przyspieszyć ERP?
Główne przyczyny niskiej szybkości pracy
Wyobraź sobie sytuacje: pracownik przygotowuje raport, wrzuca dane na serwer i wychodzi na kawę, albo jesteś nowym administratorem systemu i wszyscy skarżą Ci się na powolną pracę systemu, czy też jesteś głównym księgowym i ciągle doświadczasz powolnego działania systemu. Wszystkie te mogą mieć wpływ na wydajność i szybkość firmy.
System ERP pozwala na przechowywanie i przetwarzanie danych firmy. Problemy mogą być lokalne i pojawiają się na lokalnych serwerach lub być oparte w chmurze. Szybkość działania zależy od tego, jak system współpracuje z bazami danych, a w szczególności od tego, ile pracy wykonuje serwer i jaka jest jego moc obliczeniowa. Jak zawsze jest to system złożony, nie da się wszystkiego z góry przewidzieć. W prawie każdym wdrożeniu coś może pójść nie tak, a Ty będziesz musiał znaleźć i naprawić ten problem.
Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest Twoja baza danych ze wszystkimi danymi i regułami, które są podstawą pracy Twojego systemu ERP. Jeśli baza danych została skonfigurowana nieprawidłowo, może to być przyczyną spowolnienia ERP. Dokładnie zbadaj raporty wydajności i spróbować dostrzec najbardziej narażone obszary, które wymagają szczególnej uwagi. Następnie, dokonaj zmian w konfiguracji, aby pomóc złagodzić niektóre z tych problemów. Główną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest przyspieszenie systemu i ogólnej wydajności.
Jakie czynniki wpływają na szybkość działania systemu ERP?
Szybkość serwera
Podczas sprawdzania szybkości serwera, istnieje kilka głównych pytań, które możesz zadać, aby zdiagnozować problem:
- Ile czasu zajmuje zalogowanie się do systemu?
- Jak długo trwa otwarcie ekranu?
- Ile trwa przetwarzanie rekordu klienta?
- Jak bardzo różnią się te wyniki, jeśli są uruchamiane bezpośrednio na serwerze lub stacji roboczej?
- Czy prędkości na wszystkich stacjach roboczych są jednakowe?
Po przeanalizowaniu każdej liczby, napraw problem i przetestuj go ponownie, aby sprawdzić, czy ten sam problem wydajności pojawi się ponownie.
Systemy ERP są zbudowane na bazach danych. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że jednym z najczęstszych powodów powolnej pracy są problemy z bazami danych. Jeśli nie są one zoptymalizowane, system ERP może ulec spowolnieniu. To jest zawsze istotne, aby zarządzać bazą danych i czyścić z niepotrzebnych danych jeśli jest to możliwe. Możesz użyć raportów bazy danych do rozwiązywania problemów.
Spowolnienia sieciowe
Jeśli nie ma żadnych problemów w bazie danych, ale ERP nadal działa bardzo powoli, trzeba sprawdzić konfiguracje sieci. Diagnostyka wydajności sieci powinny pokazać, czy są jakieś problemy. Może to być brak przepustowości.
Niewystarczające i słaby sprzęt
Jeśli poprzednie kontrole wykazały, że sieć, prędkość baza danych nie mają żadnych szczególnych problemów, nadszedł czas, aby sprawdzić swój sprzęt. Słaby sprzęt może być problemem powolnej pracy systemu ERP, i to zwykle jeden z najdroższych problemów. Istotne jest, aby sprawdzić przestrzeń dyskową serwera i każdej stacji roboczej możliwości przetwarzania do uruchomienia oprogramowania. Musisz zbadać sprzęt i znaleźć najsłabsze miejsce w systemie, który nie może działać w pełnym zakresie.
Jak sprawić, aby ERP działał szybciej?
Przede wszystkim, musimy zdiagnozować problem. Istnieje kilka parametrów, które mogą określić prawdopodobną przyczynę spowolnienia systemu ERP. Często nie da się w pełni zasymulować działania całego systemu. Ale przynajmniej część z tych parametrów można przetestować. Po postawieniu diagnozy, można przystąpić do zmian w systemie, na przykład:
- Zmień źródło sieci
- Sprawdź urządzenia sieciowe
- Zmień ustawienia systemu sieciowego
- Dokonaj zmian w kodzie ERP
- Zmień ustawienia ERP
- Zwiększ pojemność serwera
- Sprawdź logi po tym, jak system zaczął zwalniać.
Można wykonać kilka stosunkowo prostych działań bez diagnostyki.
Pomimo poprawek, które zamierzasz zastosować do swoich systemów ERP, powinno to być zrobione przez eksperta, osoby, która zna bazy danych jak własną kieszeń. Przed rozpoczęciem procesu przyspieszania, upewnij się, że wiedzą, co robią. Oto niektóre z głównych części porad, które możemy podkreślić dla przyspieszenia powolnego systemu ERP:
Przetestuj swoją prędkość
Jest to pomocne, aby reagować na pojawiające się problemy natychmiast.
Zoptymalizuj wydajność rozszerzeń i integracji stron trzecich. Niektóre rozwiązania mogą być rzadko używane lub nie działają w ogóle, ale mogą one spowalniać bazę danych
Unikaj niestandardowego kodu. Dodaje on złożoność, utrzymanie i problemy na wszystkich etapach.
Zautomatyzuj testowanie
Testując wszystko ręcznie może okazać się czasochłonnym zajęciem, natomiast zautomatyzowane oszczędza czas i koszty. Znajdź zaufanego sprzedawcę lub konsultanta. Jeśli masz z tym problem, a na pewno Ci pomoże.
Ostatnie komentarze