Przedsiębiorstwa produkcyjne z branży metalowej spotykają się z licznymi wyzwaniami. Planowanie zaopatrzenia to kluczowe z nich, ale niezwykle istotne jest również spełnienie norm identyfikacji i możliwość szybkiego przezbrojenia. System ERP dedykowany produkcji obejmuje wszystkie działania firmy, które wpływają na proces wytwórczy.

 

Zarządzanie zasobami dopasowane do potrzeb

Kierownicy działów produkcyjnych często borykają się z problemem nadmiernych zapasów w magazynie surowców. Niejednokrotnie stosowaną praktyką jest przygotowywanie zamówień większych, niż wynika to z bieżącego zapotrzebowania. Przeplanowywanie stanowi natomiast dodatkowy, zbędny koszt wynikający z długiego składowania niepotrzebnych surowców oraz zamrożenie kapitału. Z drugiej strony zamówienie niewystarczającej ilości surowców i półproduktów, może skutkować zatrzymaniem procesu produkcyjnego.

 

Coraz bardziej popularny staje się model zamawiania produktów jedynie w takich ilościach, jakie są niezbędne do realizacji konkretnych zleceń. Dynamiczne mechanizmy planowania zasobów, w które jest wyposażone jest rozwiązanie ERP dla firm produkcyjnych, pozwalają lepiej dostosować zamówienia do aktualnych potrzeb.

 

System pomoże Ci kontrolować przepływ surowca w ekosystemie produkcyjnym, monitorując nie tylko stany magazynowe, ale także dostępność surowców u dostawców, półprodukty wytwarzane w zakładzie i zamówione materiały, a następnie reagować na wszystkie sytuacje awaryjne dotyczące surowców.

 

Ustalenie elastycznych terminów dostaw sprawia, że materiały nie zalegają w magazynie, co znacząco pozwala ograniczyć koszty operacyjne i uwolnić zapasy kapitału zamrożone do tej pory w zapasach materiałów. Dostosowanie ich ilości do bieżących potrzeb sprawi, że produkcja Twojego przedsiębiorstwa nie stanie z powodu braku surowców.

 

Identyfikowalność na najwyższym poziomie

Płynne śledzenie i identyfikacja poszczególnych partii surowców użytych w produkcji, zgodnie z wymogami konkretnych rynków, to konieczność aby zminimalizować ryzyko błędów i zebrać informacje do certyfikacji wyrobu. Ta funkcja stanowi niezbędny element dla zwiększenia norm jakości produkcji i poziomu kontroli nad produktami końcowymi.

 

Szczegółowe śledzenie poszczególnych partii towarów daje możliwość sprawnego odnajdywania detali wykonanych z potencjalnie wadliwego surowca. Ta funkcjonalność zapewnia firmie spełnienie wszystkich norm wymaganych na konkretnych rynkach.

 

Planowanie to podstawa

Planowanie produkcji jest działaniem ściśle strategicznym. Rozwiązanie ERP, korzystając z danych pochodzących z planów sprzedażowych, znacząco usprawnia ten proces. Wykorzystanie aktualnych informacji o stanie surowców znajdujących się w magazynie, daje możliwość pełnej kontroli nad poszczególnymi etapami pracy.

 

Kolejną możliwością, którą zapewnia system, jest usprawnienie planowania procesów z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu efektywniej dostosujesz plan pracy nad zamówieniami. W sytuacji kiedy wydaje się, że wszystko jest dopracowane, ale nagle pojawi się awaria lub nieprzewidziane – a pilne – zamówienie, inteligentny system informatyczny, dostosuje się i zmodyfikuje wcześniejszy plan.

 

Planowanie z odpowiednim wyprzedzeniem to także dodatkowy czas na wykrycie potencjalnych wąskich gardeł i innych problemów. System automatycznie zlokalizuje je, dzięki czemu unikniesz problemów z niedostatkiem surowców, czy nadmiernym obłożeniem maszyn.

 

Prosta integracja z ekosystemem produkcyjnym

Rozwiązanie ERP dedykowane branży produkcyjnej posiada gotowe integracje z oprogramowaniem do zarządzania zarówno maszynami, jak i systemami logistycznymi, czy magazynowymi. Możliwość połączenia z dowolnym systemem wykorzystywanym w Twoim przedsiębiorstwie sprawi, że obsługa wszystkich procesów stanie się znacznie łatwiejsza. Co więcej, wymiana danych z oprogramowaniem do nestingu jest automatyczna, a raportowanie czynności wykonywanych na poszczególnych maszynach jest usprawnione, co pozwala zaoszczędzić czas i przyspieszyć proces produkcji.

 

System na miarę potrzeb produkcyjnych

Stale rosnące potrzeby klientów i znaczący rozwój technologii to powody dla których wiele z problemów firm produkcyjnych warto rozwiązywać przy wsparciu rozwiązań ERP. Na rynku są dostępne systemy bardziej standardowe, a także dedykowane. W przypadku przedsiębiorstw, których procesy cechują się wysokim stopniem złożoności lub niepowtarzalnością, warto pochylić się nad rozwiązaniami dedykowanymi. Dopasowanie rozwiązania informatycznego, do specyficznych potrzeb Twojej firmy pomoże maksymalnie zwiększyć wydajność produkcji.

 

Istotnym elementem jest także zestaw gotowych modeli raportowania produkcji. Funkcja ta zapewni możliwość rejestracji czasu pracy poszczególnych pracowników, kontrolowania braków produkcyjnych jak i ilości wykonanych wyrobów gotowych. Ponadto wykonasz szczegółowe raporty z uwzględnieniem numeru seryjnego wyrobu i numeru partii obrabianego surowca.

 

Podsumowanie

Właściwie dopasowany do potrzeb firmy produkcyjnej system ERP  jest w stanie znacząco usprawnić funkcjonowanie firm z branży metalowej. Wsparcie procesów związanych z kontrolą przepływu surowców w procesie produkcyjnym, monitorowanie stanów magazynowych i spełnienie norm identyfikacji, to tylko część wyzwań z jakimi mierzą się firmy produkcyjne. Dzięki wszystkim usprawnieniom firma zyska łatwość w obsłudze procesów operacyjnych, ale także znaczącą konkurencyjność na rynku.

Wizytówka firmy                                                                                                                                                                      Strona firmy