Istniejące obecnie oprogramowania ERP są do siebie niekiedy bardzo podobne. Obsługa procesów związanych ze sprzedażą, logistyką czy działem kadr i płac to najczęściej spotykane funkcjonalności każdego programu ERP. Co zatem je od siebie odróżnia? Jest to pytanie, które spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom, którzy zgłosili się po pomoc do naszych ekspertów myERP.pl. W niniejszym artykule, postaramy się udzielić na najczęściej zadawane pytania osób, które stoją przed wyborem systemu ERP (Co oznacza system ERP? jest to planowanie zasobów przedsiębiorstwa) dla swojej firmy. 

Istotne różnice pomiędzy systemami ERP

Istnieją pewne wyróżniki programów ERP, które są ważne dla wielu przedsiębiorstw, a o których część wciąż zapomina. Jest to m.in. dostęp do narzędzi deweloperskich i otwarta architektura oprogramowania. Są to rzadko pojawiające się cechy, które możemy znaleźć w niewielkiej ilość dostępnych programów. Niestety, nieodpowiednio dobrany system może skutkować w następstwie jego wybrakowaną funkcjonalnością. Klienci, którzy zwrócili się do nas w celu uzyskania wsparcia przekonali się – jak bardzo nie docenili wspomnianych funkcji przed i podczas procesu wdrożeniowego.

Otwarta architektura i dostęp do narzędzi deweloperskich to możliwość dopasowania systemu ERP do potrzeb przedsiębiorstwa – nie tylko na etapie wdrożeniowym – ale także podczas całego czasu jego użytkowania. I nie, nie mamy tutaj na myśli jedynie skalowania oprogramowania za pośrednictwem odpowiednich narzędzi konfiguracyjnych. Są to cechy umożliwiające projektowanie nowych rozwiązań, które będą w stanie zoptymalizować skomplikowane procesy oraz zredukować pojawiające się problemy. Wynika to bezpośrednio ze zwiększających się potrzeb firmy i charakterystyki jej działania.

Firmy, których celem jest nieustający rozwój oraz poszukiwanie nowych rozwiązań, powinny zwrócić szczególną uwagę na powyższe funkcje. Niejednokrotnie, wdrożenie zmian wiąże się z koniecznością przystosowania systemu do pojawiających się potrzeb biznesowych.

Jakiekolwiek zmiany mogą doprowadzić do sytuacji, kiedy mało elastyczny ERP zwyczajnie im nie podoła. Jak temu zapobiec? Konieczny jest dobór takiego oprogramowania, które umożliwi wprowadzenie niestandardowych narzędzi. Są to systemy udostępniające rozwiązania „dopasowane na miarę” do naszych potrzeb, gotowe i spójne z całością z oprogramowania. Opisane działanie umożliwiają jedynie systemy o otwartej architekturze, których zawartość uwzględnia obecność narzędzi programistycznych.

 

Trend wdrożeń ERP nieustannie rośnie

 

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować umacniający się trend wdrożeniowy programów ERP. Całkiem niedawno, bowiem zaledwie 7-10 lat temu, średnim firmom wystarczały podstawowe funkcje takich systemów. Obecnie niemal każde wdrożenie systemu dla firm wymaga stworzenia i dostosowania wielu indywidualnych narzędzi. Zapotrzebowanie na programy ERP dostrzegają również firmy projektujące takie rozwiązania, które również z nami współpracują. Wielokrotnie spotkaliśmy się z  głosami, które mówią, że system powinien być elastyczny – zarówno dla firmy, jak i potencjalnych klientów.

Wiele firm produkcyjnych nie wie jak wdrożyć system erp. Wdrożenia systemu ERP nigdy nie są łatwe, Dla małej firmy produkcyjnej często są wyzwaniem. Dlaczego tak się dzieje? poniwa` dla małej firmy produkcyjnej często barierą może być budżet. Mimo wielu zalet, przedsiębiorstwa z każdego sektora, wciąż sceptycznie podchodzą do wdrażania nowych rozwiązań w postaci systemów ERP. Jakie są ich obawy i skąd się wzięły? Czy są one słuszne?

Strach związany z wdrożeniem programu ERP

Niektóre firmy boją się nowoczesnego systemu erp, czy też aktualizacje instalowane do systemu ERP mogą negatywnie wpływać na stabilność przebiegu niektórych z procesów procesów. Rzeczywiście, zdarzają się przypadki, kiedy tak się dzieje. Jest to jednak wina nieodpowiednio dostosowanego oprogramowania. Jako niezależny portal myERP.pl, razem z grupą naszych ekspertów, dbamy o bezpieczne i skrojone do potrzeb firmy wdrożenie oraz funkcjonowanie systemów ERP

Dla małej firmy produkcyjnej odejście od systemów Comarch ERP może być ogromnym wyzwaniem, ponieważ nie są świadome jakie rodzaje systemów ERP są dostępne w Polsce. Dzięki systemom ERP możemy usprawnić wiele procesów biznesowych zwłaszcza w małej firmie produkcyjnej.

Ale czy system ERP Comarch jest złym system? oczywiście, że nie. Musimy być świadomi o funkcjonalnościach systemu ERP czy też o konkretnych działaniach systemu ERP. Jeśli jesteśmy już świadomi, na pewno na tym etapie potrafimy wybrać odpowiedni system ERP dla swojej firmy. Nie każdy system ERP będzie dla małych przedsiębiorstw, niektóre bedą stricte skierowane do dużych firm.

Ile kosztuje system ERP

Częstym pytaniem jest „ile kosztuje system ERP?” to zależy, czy na pewno znasz zalety systemu ERP? czy wiesz co system ERP umożliwia czy też co system erp pozwala. W przypadku małych firm te pytania są bardzo trudne, ponieważ przed wdrożeniem systemy w małej firmie istotne jest spisanie wszystkich potrzeb jakie owa firma ma. Po sporządzeniu odpowiedniego dokumentu, spisaniu procesów taki dokument jest podstawą systemów ERP.

Na podstawie tego dokumentu jesteśmy stwierdzić co mała firma potrzebuje oraz ile faktycznie będzie kosztować nas wdrożenie systemu ERP. Oczywiście nie jest to koniec pracy która musi wykonać twoja firma. Pamietajmy proszę o umówię prowdrożeniowej tzw. umowie serwisowej.

Warto na tym etapie zadbać o te dokumenty i dopytać dostawcy jaki będzie to koszt w przyszłości. Pamietajmy ze wielkość firmy również ma znaczenie, im większa firma, tym dłużej będzie trwał proces przygotowywania dokumentów.

Rodzaje systemów ERP

W Polsce mamy coraz większy wybór na rynku systemów ERP. Ilość systemów ERP jest naprawdę wielka.Wcześniej wspomniane systemy Comarch ERP, nie są jedynymi systemami jak się domyślacie. Ale czy powinniśmy brać pod uwagę systemy tylko dla małej firmy produkcyjnej?

Czy podczas rozwoju firmy rodzaj systemu EPR ma znaczenie? Musimy wiedzieć po co system ERP został stworzony. ERP utworzono po to aby wspomagał przedsiębiorstwa, wdrożeniem oprogramowania ERP mamy uzystać zwiększenie wydajności. Często nie wiemy jaki jest odpowiedni system dla przedsiębiorstw produkcyjnych czy też dla firm które zajmują się obsługą klienta. Dlatego polecamy raport systemów ERP który znajdziecie na naszej stronie ZA DARMO. Pamietajmy ze system ERP wspiera przemianę digitalizacji jeśli chodzi o twoją firmę.

Co to znaczy dobry system ERP?

Jest wiele opinii w polskim internecie, ze system ERP jest to zło którego należy unikać. Po co małej firmie system ERP? Rozwiązanie to da możliwość zarządzania firmą z jednego miejsca. Może czasami trzeba pomysleć nad dedykowanym systemem ERP. Każda firma w dzisiejszych czas powinna mieć system ERP. Dlatego często zadajemy sobie pytanie „co to znaczy dobry system ERP, dobry system erp to taki który wspomoże twoje przedsiębiorstwo.

Dzięki zgromadzonym przez oprogramowanie erp danym widzisz co sieje się w twojej firmie. W systemie ERP informacja raz wprowadzona zostaje na zawsze. To nie Excel który Przymie wszystko 🙂 Użytkowanie systemów ERP wiąże się z wymiernymi korzyściami.

Dla przykładu dla wielu małych firm czy też średnich przedsiębiorstw będzie znany polski system ERP jakim jest Comarch erp optima. Użytkowanie systemu erp Comarch erp optima jest dziecinie proste, pamietajmy. jednak, że prawdopodobnie to oprogramowanie jest początkiem jeśli chodzi o nowoczesne systemy klasy ERP, które obecnie stanowią podstawowe narzędzia informatyczne do kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.

Odpowiednie wdrożenie systemu ERP

Jeśli już znamy funkcjonalności w oprogramowaniu ERP do zarządzania przedsiębiorstwem oraz wiemy, że system ERP potrzebny jest w naszym przedsiębiorstwie. Czas na jego odpowiednie wdrożenie. Wybierając system ERP warto pamiętać o wyborze odpowiedniego partnera, który nam to oprogramowanie wdroży. W małej firmie istotne będzie bezbolesne wdrożenie systemu ERP. Prawdopodobnie firma wybierze system który da się szybko wdrożyć. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ możemy zapominać o odpowiedniej współpracy systemu ERP z twoim biznesem. Dlatego długość wdrożenia systemu ERP zależy od wielu czynników. System ERP ma pomóc rozwinąć skrzydła twojej firmie, dlatego proszę nie patrzeć na rozwiązanie które da się szybko wdrożyć (np, Comarch erp optima) Poznaj systemy ERP które są dostępne w Polsce, wybierz odpowiedniego dostawcę/partnera i ciesz się bezawaryjną obsługą oprogramowania na lata.

Odpowiedni wybór systemu ERP – efektywny i efektowny

Dzisiejszy rynek dostarcza nam bardzo wiele wartych uwagi programów ERP, może to być system zarządzania twoją firmą czy też rozwiązanie ERP dedykowane TYLKO firmom produkcyjnym. Dlatego wybór potrafi przysporzyć nie lada problem.

Chcielibyśmy jednak przekazać naszym czytelnikom jedną, bardzo ważną wskazówkę: warto zwrócić uwagę na to, aby zintegrowany system ERP czy też oprogramowanie klasy ERP nie krępowały działań przedsiębiorstwa, a dostosowało się do jego wszelkich potrzeb oraz umożliwiało swobodny rozwój. I pamietajmy proszę, że wszystkie systemy ERP są dobrymi oprogramowaniami. Jeśli nie jesteście Państwo pewni wyboru, nie znacie odpowiedzi na wiele nurtujących w tym temacie pytań, bądź obecny system sprawia liczne problemy – serdecznie zapraszamy do niezobowiązującego kontaktu.