Branża żywności i napojów szybko ewoluuje. Z powodu zmian w zainteresowaniach i postępu technologicznego w ostatnim czasie pojawił się zupełnie nowy zestaw wymagań konsumenckich. Trendy takie jak zdrowie i dobre samopoczucie, zmieniający się styl życia, zmieniające się preferencje, bezpieczeństwo żywności, zrównoważony rozwój i technologia stały się bardzo widoczne. Oprócz tych trendów mamy coraz większe obawy związane z ciągle zmieniającymi się i nowymi aktami prawnymi oraz bezpieczeństwem żywności. Wszystkie te wyzwania mogą być zarządzane z inwestycji w technologie, takie jak system oprogramowania ERP (planowania zasobów przedsiębiorstwa). A więc jak oprogramowanie ERP może pomóc w tych wyzwaniach?

Podstawowe korzyści systemu ERP

Rosnąca złożoność przemysłu spożywczego, jak również presja na innowacje, mogą być wspomagane przez system ERP dla branży FMCG.

Narzędzie to może pomóc w takich zadaniach, jak zgodność z przepisami, identyfikowalność produktów i kontrola jakości. Rozwiązania ERP zapewniają zarządzanie w takich obszarach, jak prognozowanie, planowanie, zapasy, logistyka i produkcja. Konsolidacja wszystkich danych w jednym systemie zapewnia widok z lotu ptaka; jesteś w stanie kontrolować wszystkie procesy biznesowe z jednego, scentralizowanego miejsca.

Oprogramowanie ERP jest wykorzystywane do zarządzania wieloma funkcjami biznesowymi poprzez centralizację danych i informacji w czasie rzeczywistym. W pełni zintegrowane rozwiązanie ERP może pomóc zbudować spójną i produktywną organizację.

Wyzwania i szanse w systemie ERP

Każda firma ma swoje własne, unikalne wyzwania, ale zawsze istnieje kilka przeszkód, z którymi musi się zmierzyć branża FMCG. Kiedy zmieniają się wymagania konsumentów, branże takie jak spożywcza muszą się do nich dostosować. Przeanalizujmy te wyzwania.

FMCG- Produkty szybkozbywalne, dobra szybkozbywalne, produkty szybkorotujące – produkty sprzedawane często i po względnie niskich cenach. Przykładami dóbr z tej branży są artykuły spożywcze, czy środki czystości

źródło : wikipedia

Komplikacje w zarządzaniu zapasami

Zarządzanie zapasami jest jedną z najważniejszych funkcji biznesowych w branży spożywczej. Biorąc pod uwagę, że produkty, o których mowa, są nietrwałe, dla właścicieli firm istotne jest, aby dobrze zarządzać zapasami, ale czynniki łagodzące mogą utrudnić to zadanie.

Obserwuje sie wzrost zaburzeń związanych z żywnością wśród konsumentów, takich jak celiakia czy nietolerancja laktozy. Spowodowało to drastyczne zmiany w ich diecie i stylu życia; są oni bardziej świadomi zdrowia niż kiedykolwiek. Klienci unikają konserwantów i skłaniają się ku naturalnej, organicznej żywności.

Biorąc pod uwagę ograniczony okres przydatności do spożycia tych produktów, a także inne czynniki, takie jak patogeny przenoszone przez żywność, zarządzanie zapasami stało się bardziej skomplikowane. Program do zarządzania zapasami może ograniczyć psucie się produktów, śledzić daty ważności i informować o niskim poziomie zapasów.

Identyfikowalność produktów

Według Forbes, jednym z głównych trendów napędzających zmiany w przemyśle spożywczym jest zapotrzebowanie na większą przejrzystość. Konsumenci chcą wiedzieć, co wchodzi w skład ich produktów spożywczych. Być może chcą się upewnić, że produkt spełnia ich potrzeby żywieniowe, unikają alergenów lub chcą wiedzieć, czy ich żywność jest hodowana w sposób zrównoważony i etyczny.

W związku z tym rośnie zainteresowanie szczegółowym oznakowaniem składników. Rosnące zainteresowanie tym, co wchodzi w skład produktów spożywczych, wymaga możliwości śledzenia produktu od początku do końca, aby osiągnąć optymalny poziom przejrzystości. End-to-end traceability to zdolność do śledzenia danych dotyczących produktów w całym łańcuchu wartości. Wyzwanie, jakim jest utrzymanie bezbłędnych zapisów danych, skłoniło wiele firm do zastosowania technologii, która zapewni, że będzie to robione prawidłowo.

E-Commerce i system ERP ?

Usługi dostarczania zestawów posiłków i artykułów spożywczych stają się coraz bardziej popularne, a usługi te są zazwyczaj udostępniane za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aby z powodzeniem dostarczać łatwo psujące się produkty, konieczne jest bezbłędne zarządzanie czasem i informacjami.

Przemysł spożywczy dopiero teraz zaczyna wkraczać w przestrzeń e-commerce, ale od tego czasu szybko się rozpędził. Według Food Marketing Institute, przewiduje się, że do 2022 roku sprzedaż online przejmie 20% całkowitej sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych i osiągnie 100 miliardów dolarów w sprzedaży konsumenckiej. Dodatkowo, FMI donosi, że wielu detalistów i producentów nie jest gotowych na erę internetowych sklepów spożywczych.

Jak więc jednocześnie dotrzymać kroku tym innowacjom i sprostać wyzwaniom, które się z nimi wiążą? Świetnym rozwiązaniem byłoby zintegrować swój system ERP z systemem e-commerce, to pozwala na nadzorowanie ważnych danych produktu w sklepie internetowym.

Kluczowe cechy

Prawdziwa wartość każdego systemu oprogramowania jest określona przez jego zdolność do spełnienia wielu oczekiwań i wyzwań jednej konkretnej firmy.

Funkcje przedstawione poniżej są istotne dla branży żywności. Przed podjęciem decyzji w sprawie systemu dla firmy z branży FMCG dostawcy oprogramowania ERP, należy sporządzić listę funkcji, które Twoja firma będzie korzystać , i upewnij się, że te funkcje są osiągalne w danym systemie.

Integracja systemu ERP

Zdolność do integracji z wieloma systemami, takimi jak CMMS lub CRM, dla różnych obszarów w firmie wyróżnia żywności oprogramowanie ERP przed resztą i czyni go wyjątkowym. Wszystko w jednym systemie pozwala zlokalizować wszystkie swoje dane biznesowe – takie jak finanse, produkcja, zapasy lub zgodności – w jednym zintegrowanym systemie, który daje dostęp do wszystkich informacji w czasie rzeczywistym. Analiza biznesowa jest znacznie lepsza, gdy dane z każdego kluczowego obszaru są dostępne dla użytkownika.

Zgodność z przepisami i raportowanie

Szczegółowe monitorowanie i śledzenie jest integralną częścią bezpieczeństwa żywności. Poziom kontroli w przemyśle spożywczym i napojów jest wysoki, to podkreśla znaczenie posiadania systemu ERP rozwiązania oprogramowania, które automatyzuje zgodność z przepisami. W przypadku wycofania produktu lub kontroli audytu, funkcja ta może zidentyfikować i wyodrębnić problem, dzięki czemu można go szybko rozwiązać. Funkcja ta szczyci się również identyfikowalność produktu, ponieważ będzie rejestrować, jakie składniki były używane od początku do końca i jak były one używane.

Produkcja procesowa

Produkcja procesowa jest zaangażowana w wiele zadań produkcyjnych. System ERP wykonuje zadania takie jak kontrola produkcji, analiza jakości i planowanie dystrybucji. Automatyzacja łańcucha dostaw skutkuje maksymalizacją czasu pracy i zapewnieniem dokładności, co prowadzi do oszczędności kosztów. Proces produkcji jest silnie zaangażowany w rentowności firmy.

Oto niektóre funkcje produkcji procesowej i co mogą zrobić dla Ciebie:

Zarządzanie jakością – Ta funkcjonalność może zajmować się zarządzaniem alergenami (kolory, gluten, itp.), testami jakości, inspekcjami i planami testowymi.
Termin przydatności do spożycia – Szukaj oprogramowania, które ma automatyczny alarm-mechanizm powiadamia menedżerów, gdy materiały produkcyjne zbliżają się lub przekroczył ich datę ważności.
Sprzedaż i zarządzanie zapasami – Twoja żywność w systemie ERP powinien mieć możliwość zarządzania zapasami skutecznie, zapobiegając zarówno psuciu się i niedoboru. Dane te są następnie połączone z danymi zamówienia sprzedaży, aby zapewnić menedżerom krytycznych informacji na temat poziomu zapasów, lokalizacji zapasów i uzupełniania zapasów z powrotem do optymalnych poziomów.
Kontrola receptur – Jest to złożone zadanie, które obsługuje takie informacje jak receptura, ilość, kosztorys i informacje historyczne. Obsługa konwersji jest uważana za cechę kardynalną.

Zarządzanie finansami

Zintegrowany system finansowy zapewnia, że Twoje koszty i wydatki są rejestrowane prawidłowo i może dostarczać informacji w czasie rzeczywistym. Jest to ważny klucz do udanego zarządzania przedsiębiorstwem, ponieważ zapewnia możliwość analizy informacji o firmie dla świadomego podejmowania decyzji ze wszystkich obszarów działalności.

Opcje wdrożenia systemu ERP

Wiele systemów ERP są oferowane jako rozwiązania oparte na chmurze. Jednak wiele dobrych rozwiązań on-premise są również dostępne. On-premise rozwiązania wymagają serwerów w twoim przedsiębiorstwie, podczas gdy systemy oparte na chmurze są dostępne w dowolnym miejscu.Pamietaj że, sprzedawcy zazwyczaj oferują różne opcje subskrypcji w oparciu o unikalne potrzeby i wymagania firmy.

Konserwacja i wsparcie dostawcy

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze dostawcy, upewnij się, że oferują one wszystkie niezbędne wsparcie techniczne i konserwacyjne w przypadku wystąpienia problemów technicznych. Dodatkowo, będziesz chciał dwukrotnie sprawdzić, czy sprzedawca ma solidne referencje i czy faktycznie jest rentowny. Dobrym sposobem jest weryfikacja firmy wdrożeniowej poprzez serwis rejest.io.

Strategia wyboru rozwiązania

Jaką stregetię wybory systemu ERP wybrać? można o tym napisać osobny artykuł. Postaramy się zebrać kilka kluczowch wymagań które pomogą Ci w wyborze systemu .

Zbierz wymagania

Pierwszym krokiem do wyboru systemu jest zbieranie wymagań. Mamy dostępny kalkulator systemów erp który pomoże Ci zebrać wymagania dla dostawców ERP, jeśli masz z tym problem skontaktuj się z nami, chętnie Ci pomożemy.

Porównaj oprogramowanie

Gdy masz spisane swoje wymagania , następnym krokiem jest porównanie różnych dostawców oprogramowania ERP dla branży FMCG. Nasz raport porównawczy dla ERP pozwala porównać najlepszych dostawców w oparciu o ich wydajność w różnych wymaganiach.

Przewodnik cenowy odniesienia

Ostatnim krokiem jest odwołanie się do zebranych ofert, powinieneś mieć spisane ceny/koszty licencji czas wdrożenia etc. Kiedy masz już to wszystko spisane w jednym pliku powinieneś zacząć umawiać się z dostawcami na prezentacje systemu. Pamiętaj aby poprosić dostawcę o pokazanie w systemie waszego najtrudniejszego procesu. NIGDY nie oglądaj systemu który nie jest skonfigurowany pod twój model biznesowy.

Potrzebujesz pomocy lub dodatkowych informacji? skontakuj się zn nami ! portal myERP współpracuje z wiekszością polskich dostawców systemów ERP. Przeprowadzimy cię przez cały proces wyboru systemu, zweryfikujemy oferty, umowe oraz zwrócimy uwage na kluczowe elementy ! z nami masz pewne wsparcie niezależnych konsultantów którzy zadbają o twój biznes i cyfrowa transofrmacje .