Branża spożywcza cechuje się stosunkowo niską marżowością produktów, wielokanałowością sprzedaży oraz rozbudowanym łańcuchem dostaw. Większość produktów szybko rotuje ze względu na sezonowość, czy datę przydatności. By sprostać wymaganiom naszych klientów oraz sprawnie kierować działaniami firmy z tej branży, warto pomyśleć o wdrożeniu rozwiązania ERP dla branży spożywczej.

 

Świeże produkty dostępne na czas

Utrzymanie balansu pomiędzy stałą gotowością do realizacji zamówień na produkty świeże, a koniecznością ich właściwego przechowywania to najważniejszy czynnik sukcesu, w branży dóbr szybkozbywalnych. Systemy informatyczne, dedykowane branży spożywczej, pomagają sprawnie reagować na realne potrzeby. Takie rozwiązanie monitoruje wówczas na bieżąco stany magazynowe i wysyła zamówienie wtedy, kiedy produkty rzeczywiście są potrzebne. Automatyzacja procesu to nie tylko jego uproszczenie, ale również wyeliminowanie problemu składowania zbyt dużej ilości towarów o krótkim terminie ważności.

 

Kolejnym niezwykle istotnym wyzwaniem jest uwzględnienie odpowiedniego sposobu przechowywania z zachowaniem właściwych temperatur. Ważnym elementem jest również takie ułożenie produktów, które będzie sprzyjać ich bezpiecznemu i dłuższemu przechowywaniu.

 

Automatyzacja magazynu podstawą

Branża spożywcza, jak już wspominałem, charakteryzuje się obrotem towarami o różnych warunkach przechowywania, terminach przydatności i sposobach pakowania. Procesy zachodzące w magazynie są skomplikowane i często trudno nad nimi zapanować. W takiej sytuacji rozwiązania informatyczne wspierają optymalne zarządzanie całym magazynem oraz jego automatyzację. Zaczynając od śledzenia poszczególnych partii towarów, przez obsługę wszystkich potrzebnych jednostek miar, optymalizacji wykorzystania powierzchni magazynowej, kończąc na zindywidualizowanych metodach kompletacji i pakowania, w zależności od produktów, jakie obejmują poszczególne zamówienia.

 

Branżę spożywczą cechuje cykliczność sprzedaży. A to, jest powodem konieczności że posiadania dobrze zaplanowanego harmonogramu dostaw. Kolejnym, o czym warto pamiętać, jest umiejętność dostosowania się do sytuacji nagłych i nieprzewidzianych. W realizacji skomplikowanych, zaawansowanych procesów magazynowych warto wspomagać się narzędziami informatycznymi dopasowanymi do specyfiki branży spożywczej. Pozwolą one nie tylko znacząco zwiększyć efektywność, ale także reagować z wyprzedzeniem na niezspodziewane sytuacje.

 

Automatyzacja procesów księgowych

Czynność księgowe zabierają sporo czasu, jednocześnie będąc żmudnymi i powtarzalnymi, a więc stosunkowo łatwymi do zautomatyzowania. Duża skala zamówień, wiąże się z wieloma godzinami pracy, których automatyzacja pozwala odzyskać część godzin pracy na inne zadania. Warto wspomnieć również o tym, że jest to branża, w której nie ma wysokich marż, a zatem firmy działają na stosunkowo dużą skalę. W takiej sytuacji niezwykle łatwo o błędy i pomyłki. ERP dla branży spożywczej szybko i automatycznie wygeneruje, a następnie zaksięguje dokumenty. Pomoże również w przygotowaniu niezbędnych sprawozdań, tak by były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz ułatwi firmie zachowanie płynności finansowej.

 

Automatyzacja obsługi zamówień

Dystrybutorzy spożywczy o dużej skali działania, obsługują wielu klientów. Każdego miesiąca trafiają do nich tysiące zamówień. Wyzwaniem jest zatem efektywna i sprawna obsługa, podczas gdy weryfikacją każdego zlecenia zajmują się pracownicy. Narzędzie, które pozwala na automatyzację tego procesu, nie tylko wyręcza w najbardziej żmudnych czynnościach, ale także znacząco przyśpiesza realizację zamówień. Dzięki temu możliwe jest obsłużenie większej ilości klientów każdego dnia. System ERP dedykowany branży spożywczej musi być dostosowany do specyfiki jej działania. Dzięki zaawansowanym regułom automatycznym, zweryfikuje on możliwość zrealizowania poszczególnych zleceń, a tylko przypadki wyjątkowo nietypowe oddeleguje do rozpatrzenia przez pracowników.

 

Ciągły rozwój

Przedsiębiorstwa z branży dystrybucji spożywczej, na pewnym etapie funkcjonowanie napotykają trudność w postaci braku możliwości dalszego rozwoju. Osiągając największą efektywność przy realizacji zleceń w sposób manualny, nie są już w stanie dalej „rozwinąć skrzydeł”. Korzystanie z rozwiązań IT to nie tylko łatwiejsza obsługa aktualnych procesów, ale też możliwość skalowania swojej działalności – zwiększenia sprzedaży i poszerzenia grona kontrahentów. Wyeliminowanie żmudnych i skomplikowanych działań to szansa na przeniesienie uwagi na te elementy działalności, dzięki którym można zintensyfikować działania, a tym samym poszerzyć skalę działań.

 

Podsumowując

Największymi wyzwaniami w branży spożywczej są przede wszystkim: duża ilość zamówień, warunki oraz czas ich realizacji i dostawy oraz dostępność produktów w danym momencie. Ilość skomplikowanych procesów oraz konieczność dostosowania się do specyficznych warunków przechowywania poszczególnych produktów, sposobów ich pakowania i terminów przydatności może przysporzyć bólu głowy. Rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy, pomoże sprostać wszystkim dotychczasowym wymaganiom, ale pozwoli również na zwiększenie efektywności i skali działalności.

 

 

Wizytówka firmy                                                                                                                                                                      Strona firmy