Dobrze funkcjonujący łańcuch dostaw jest szczególnie ważny dla firm produkcyjnych, a wysoki poziom niezawodności dostaw jest uznawany za kryterium sukcesu. Klienci oczekują, że produkty będą zawsze dostępne, a założone terminy dostaw zostaną dotrzymane.

W ostatnich latach firmy rozszerzyły swoje łańcuchy dostaw na cały świat i wiele z nich zaopatrywało się w surowce na przykład w Azji. Jednak ostatnimi czasy, wraz z globalnymi kryzysami związanymi z epidemią koronawirusa, a następnie wojną w Ukrainie – stało się jasne, że łańcuchy dostaw są podatne na zakłócenia.

Pewność dostaw czynnikiem sukcesu

Wiele firm boryka się obecnie z coraz większą niepewnością, związaną z tym, czy dostawcy z których usług korzystają od lat, będą w stanie dotrzymać terminów dostaw potrzebnych im materiałów. Dlatego wiele firm produkcyjnych zmuszonych jest do poszukiwania alternatyw. W tym miejscu z pomocą przychodzi przegląd lokalnych dostawców, który pozwala skrócić łańcuch dostaw do zakładu, a nawet zawęzić go do własnego kraju. Dla tego trendu, właściwego zarządzania Łańcuchem Dostaw 4.0, firmy produkcyjne potrzebują odpowiedniego systemu ERP.

Systemy ERP zapewniają firmie produkcyjnej nowy wgląd w łańcuch dostaw i sieciowanie danych. Dzięki digitalizacji informacji, dostawcy mogą być inteligentnie oceniani według kryteriów takich jak niezawodność dostaw, cena i czas dostawy. Pomaga to w doborze dostawców dla przyszłych zamówień materiałowych i umożliwia już tutaj wysoki poziom automatyzacji.

Czym jest Łańcuch Dostaw 4.0?

Łańcuch Dostaw 4.0 polega na wdrożeniu zaawansowanych technologii i metod w produkcji oraz zarządzaniu zapasami. Ma to na celu poprawę produktywności i efektywności operacji pomiędzy wszystkimi firmami zaangażowanymi w łańcuch dostaw.

Trend ten wykorzystuje takie technologie jak blockchain, automatyzacja procesów, transformacja cyfrowa, sztuczna inteligencja, Big Data (której towarzyszy wizualizacja i analiza danych), machine learning czy przemysłowy internet rzeczy. Wszystkie one są wykorzystywane do tworzenia bardziej efektywnych procesów zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.

Utrzymanie kontroli nad łańcuchami dostaw z systemem ERP

Czy materiał, którego potrzebuje firma, jest dostępny u danego dostawcy? Jakie maszyny można wykorzystać do produkcji? Jak firma może zwiększyć rotację zapasów i tym samym związać mniej kapitału w magazynie? Jakie są możliwości redukcji odpadów produkcyjnych?

Kluczem do odpowiedzi na te pytania jest łączenie i przejrzystość danych pomiędzy zainteresowanymi stronami. Systemy ERP dostarczają te dane, ale tylko nowoczesne systemy ERP są w stanie udostępniać je w sposób zautomatyzowany. Gdy są one połączone, można zautomatyzować przepływ pracy. Pozwala to zaoszczędzić czas, jak również pieniądze oraz w efekcie umożliwia stworzenie Łańcucha Dostaw 4.0

Inne zalety Łańcucha Dostaw 4.0

Szybsze podejmowanie decyzji – lepsze systemy komunikacji pozwalają firmom na większą i płynniejszą interakcję między sobą. To usprawnia i przyspiesza podejmowanie decyzji.

Wydajność i produktywność – wdrożenie autonomicznych aktywów do produkcji, magazynowania, składania zamówień i transportu (np. drony, roboty mobilne lub futurystyczne ciężarówki bez kierowcy) umożliwi maksymalną wydajność.

Rozwiązywanie problemów – zastosowanie specjalistycznego oprogramowania ERP, takiego jak Monitor G5, eliminuje błędy w zarządzaniu towarami. Przyspiesza to obsługę i zwiększa zadowolenie klientów.

Integracja procesów – cyfrowy łańcuch dostaw umożliwia wszystkim firmom widoczność informacji o ich towarach na każdym etapie, zapewniając pełną identyfikowalność produktów.

Supply Chain 4.0 jest bezpośrednim wynikiem konsolidacji Industry 4.0, koncepcji, która pojawiła się w przemyśle w odpowiedzi na wprowadzenie nowych technologii, które automatyzują produkcję, eliminując jednocześnie błędy w całym procesie wytwarzania.