System sprzedaży elektronicznej – Shopware

Pandemia COVID, konflikty i kryzysy gospodarcze – od dawna funkcjonujemy w realiach nieustannej zmiany zasad kierujących prowadzeniem biznesu. Zakłócenia w łańcuchu dostaw, niedobory pracowników, problemy logistyczne, czy wreszcie globalne konflikty – to tylko kilka elementów, które spędzają sen z powiek managerom e-commerce. Systemy sprzedaży elektronicznej tj. Shopware, z powodzeniem rozwiązują niektóre z tych problemów, ale muszą też podlegać nieustannym zmianom, aby nadążyć za rozwojem świata eHandlu.

Dziś możemy wyróżnić już trendy, które mogą dać konkurencyjną przewagę na rynku B2B. Może to być np. szybsza realizacja zamówień, personalizacja albo samoobsługa. Jak w tych okolicznościach wypada i jakie kluczowe funkcje B2B oferuje system sprzedaży Shopware 6?

W tym artykule przyjrzymy się elementom B2B systemu e-commerce Shopware, które stanowią integralną część tego systemu sprzedaży i które mogą dawać korzyści/przewagę na trudnym rynku B2B. Opiszemy też te, które wpisują się w kierunek rozwoju rynku B2B i mogą zapewnić Twoim klientom wyjątkowe doświadczenia zakupowe.

Na początek: integracje

Często rozwój lub budowa systemu B2B to wyraz dojrzałości organizacyjnej i zaawansowanej skali prowadzonych działań. To oznacza, że w momencie tworzenia platformy sprzedażowej, jest już wiele działających systemów wspierających firmę. Systemy zarządzania informacjami o produktach (PIM), zarządzania relacjami z klientem (CRM) czy wreszcie Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ERP) – to wszystko powinno stanowić kluczowe elementy ekosystemu zarządzania e-commerce B2B. W przypadku Shopware to łatwe.

Otwarta struktura Shopwara 6 (API first) nie ma żadnych blokad i ograniczeń. Interfejs API oferuje elastyczność i pozwala na integrację Shopware z istniejącym środowiskiem systemowym bez ograniczeń. ERP, PIM czy CRM – wszystko można łatwo podłączyć przy użyciu już dostępnych interfejsów lub za pomocą indywidualnych rozwiązań. W najnowszej wersji Shopware dołączył też API pozwalające na tworzenie indywidualnych cenników. Integracja ta została zaprojektowana by, m.in., obsłużyć duże sklepy (np. z milionami zmian cen dziennie).

Listę dostępnych technologii zintegrowanych z systemem Shopware 6 znajdziesz tutaj: LINK

Shopware 6 – lista funkcji B2B

  • zarządzanie rolami i uprawnieniami: pełna kontrola, w tym możliwość przydzielania pracownikom limitów i budżetów oraz przeglądania, zatwierdzania/odrzucania oczekujących zamówień złożonych przez pracowników
  • katalog produktów posiada dodatkowy widok listy, który może być wygodniejszy dla sprzedaży B2B
  • wyszukiwarka o wysokiej wydajności, wspierająca m.in. wykluczenia, synonimy, a także wzmacnianie wybranych produktów w wynikach wyszukiwania (promocja rentownych, wysokomarżowych produktów)
  • szybki proces zamawiania: w tym możliwość składania powtarzających się zamówień lub dużych ilości zamówień poprzez pliki (np. import zamówień .csv, .xls, .xlsx z pliku o dowolnej strukturze: shopware wymaga tylko wskazania, która kolumna zawiera numer produktu, a która jego ilość. Dzięki temu system pozwala na łatwy import plików w różnym formacie.)
  • ceny i oferty indywidualne: wysyłanie i odbieranie ofert zakupu oraz odpowiednie zarządzanie nimi (negocjacje ceny)
  • limitowany dostęp do wybranych kategorii, treści i produktów. Jest też możliwe ich pokazanie, ale z zablokowaną możliwością zamawiania (tj. zamówienie jest możliwe, ale wymaga potwierdzenia administratora sklepu)
  • szybkie zamówienia również na podstawie numerów SKU stosowanych przez klienta
  • podgląd konta klienta (pozwala przedstawicielom handlowym na dostęp i zarządzanie kontami klientów B2B i składanie zamówień w ich imieniu lub udzielanie osobistych konsultacji)
  • zaawansowane statystyki z możliwością filtrowania danych dotyczących historii zakupów

Funkcjonalności systemu Shopware wpisują się w trendy

Jak te funkcjonalności systemu Shopware wpisują się w trendy, które kształtują współczesne relacje biznesowe na rynku B2B?

Na wstępie zaadresowaliśmy 3 główne potrzeby: szybszą realizację zamówień, personalizację i samoobsługę. Te zagadnienia są kluczowe dla klienta B2B, ale bazując na wspomnianych powyżej funkcjach B2B systemu Shopware możemy dodatkowo podkreślić kilka innych czynników, które mogą stanowić o sukcesie platformy e-commerce B2B. Będzie to wygoda użytkowania na każdym urządzeniu (w tym wydajność i jakość prezentacji produktu), bezpieczeństwo i intuicyjność, którą Klienci znają z codziennych zakupów w systemach B2C.

Personalizacja

Shopware pozwala określać role i uprawnienia członków Twojego zespołu. Daje dedykowanym przedstawicielom handlowym możliwość dostępu i zarządzania kontami klientów B2B, pozwala na składanie zamówień w ich imieniu lub udzielanie osobistych konsultacji wideo za pomocą funkcji Guided Shopping. Ta innowacyjna funkcja dobrze wpisuje się w trend live shopping i pozwala na wykorzystanie go w segmencie B2B. Shopware przejrzyście wyświetla strukturę korporacyjną (szef sprzedaży, kierownicy regionalni lub zewnętrzni przedstawiciele handlowi) z przypisanymi uprawnieniami i/lub ograniczeniami.  Pozwala też na elastyczną strategią cenową i oferowanie cen specyficznych dla konkretnego klienta.

Szybsza realizacja zamówień

Zaawansowana wyszukiwarka oraz proste opcje zamówień i szybkie procesy zatwierdzania zakupu. Dodatkowo łatwe przygotowanie i wysyłka ofert dla klientów oraz akceptacja i odrzucanie ofert złożonych. Dodatkowo tryb Easy-mode, który zmniejsza złożoność i oferuje uproszczoną wersję pulpitu nawigacyjnego i ustawień konta bez utraty istotnych funkcji B2B.

Samoobsługa

obecnie nabywcy B2B kupują większość swoich produktów online. Wyraźnie widoczna jest też tendencja do częstszego wyboru narzędzi pozwalających na samoobsługę. Shopware oferuje możliwość dokonania zakupu w sposób jaki znamy z systemów e-commerce B2C, z pominięciem kontaktu z przedstawicielami handlowymi.

Cennik dostępnych planów abonamentowych Shopware 6 (większość funkcji B2B dostępna jest od planu Evolve): LINK

 

Rozwiązania B2B w Shopware 6

Rozwiązania B2B w Shopware 6 – kto powinien przyjrzeć się im szczególnie uważnie?

Biorąc pod uwagę specyfikę Shopware 6 (np. relację zaawansowanych funkcji/ skalowalności / ceny) da się wskazać grupę docelową, która powinna szczególnie wnikliwie rozważyć wybór tego dostawcy systemu e-commerce B2B.

Jeżeli:

  1. sprzedajesz lub rozważasz sprzedaż na rynki zagraniczne (w tym przy użyciu marketplace Amazon/eBay/Facebook);
  2. posiadasz rozbudowany dział marketingu;
  3. posiadasz lub chcesz wdrożyć system ERP, PIM, CRM;
  4. jesteś zainteresowany wdrożeniem Headless / PWA zajmującym 4 – 7 miesięcy
  5. oczekujesz rozsądnych kosztów utrzymania,

to warto przyjrzeć się ofercie Shopware bliżej.

Pakiet Shopware B2B

Pakiet Shopware B2B jest częścią zaawansowanego zestawu funkcji, który jest zawarty w planach Shopware Evolve / Beyond. W pełni zintegrowanych i dostępnych bez dodatkowych kosztów. Jest też gotowy do użycia, bez konieczności pisania kodu – jest szybki i łatwy do skonfigurowania.

Podsumowując: mamy w praktyce do czynienia z bardzo wydajną, nowoczesną i bezpieczną platformą e-commerce B2B. Narzędzie to zapewnia łatwość wdrożenia i późniejszej obsługi na wysokim poziomie. Dostarcza przy tym duży komfort zarówno użytkownikom/klientom, jak i zespołom, które będą wykorzystywały jego możliwości do obsługi transakcji, marketingu, sprzedaży omnichannel i tworzenia wysoko zautomatyzowanego ekosystemu e-commerce.