Zgodnie z raportem BPTrends, 93 procent firm angażuje się w liczne działania mające na celu poprawę procesów. Jednak tylko 50 procent firm korzystających z oprogramowania BPM zgłosiło zadowolenie z tego narzędzia. Możliwe, że druga połowa użytkowników BPM byłaby bardziej zadowolona z innego sposobu zarządzania swoimi procesami, jak w przypadku oprogramowania ERP. Ale najpierw musimy zrozumieć pełen podział na oprogramowanie BPM i ERP.

Nawet jeśli nie znasz wszystkich różnic między ERP i BPM, prawdopodobnie wiesz, że mają wspólny cel, aby zwiększyć wydajność i zwiększyć zyski. Pomimo tej wspólności, nie są one wymienne systemy. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie dla swojej organizacji, zgodnie z określonymi celami biznesowymi i potrzeb funkcjonalnych. Jeśli nie wybierzesz prawidłowo, możesz stracić czas i pieniądze. Wybór oprogramowania może być skomplikowany i czasochłonny, ale jeśli zostanie dokonany prawidłowo, ma wiele pozytywnych zalet.

Chociaż  oba systemy mogą wydawać się podobne, porównanie BPM i ERP pokaże, że mają kluczowe różnice. Ważne jest, aby zrozumieć rolę, jaką każdy z nich odgrywa, dzięki czemu można zdecydować, co jest najlepsze dla Twojej firmy.

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa(ERP)

Enterprise resource planning (ERP) to rodzaj oprogramowania, które zapewnia użytkownikom dostęp do pakietu aplikacji. Moduły te są budowane z myślą o głównych funkcjach biznesowych, takich jak zasoby ludzkie, księgowość, zarządzanie zapasami i inne. Podstawową cechą systemu ERP jest jego zdolność do przechowywania i wyciągania danych ze wspólnej bazy danych, co pozwala na jedno źródło prawdy.

To pozwala wszystkim pracownikom na pracę z tym samym zestawem danych. Firmy nie muszą już stać z boku, podczas gdy różne działy pracują z nieaktualnych poziomów zapasów lub ksiąg rachunkowych. Systemy ERP dostarczają aktualnych danych, dzięki czemu wszyscy Twoi pracownicy pozostają na tej samej stronie. Wspólna baza danych również eliminuje wątpliwości, ponieważ Twoi pracownicy są pewni, że wszyscy pracują z tymi samymi informacjami. Prowadzi to do podejmowania bardziej pewnych decyzji biznesowych.

Systemy ERP zapewniają interfejsy, dzięki którym użytkownicy mogą uzyskać dostęp do scentralizowanych informacji, zapewniając wygodę i zwiększoną wydajność. Z ERP, użytkownicy nie muszą ponownie wprowadzać tych samych danych do wielu systemów, ani nie muszą szukać daleko informacji potrzebnych w różnych działach. Moduły ERP swobodnie współdzielą dane między sobą, aby zapewnić kompleksowy obraz firmy. Integracja aplikacji jest integralną częścią struktur ERP.

Oracle Financial ERP screenshot

Oprogramowanie ERP zapewnia kompleksowy przegląd Twojej firmy.

Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM)

Aby lepiej zrozumieć oprogramowanie BPM, pomocne jest zrozumienie BPM jako dyscypliny. Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) składa się ze strategii i technik stosowanych w celu zrozumienia, poprawy i automatyzacji procesów biznesowych. BPM postrzega procesy jako zasoby same w sobie i dąży do ich doskonalenia.

Dlatego też oprogramowanie Enterprise BPM działa w celu organizowania, zarządzania i automatyzacji procesów biznesowych organizacji. System ten osiąga ten cel, dostarczając użytkownikom narzędzie do modelowania procesów, służące do projektowania i edycji przepływów pracy. Modelowanie procesów pozwala użytkownikom na dołączanie opisów procesów w celu informowania odbiorców o tym, co dokładnie dzieje się w trakcie procesu.

Proces powinien również zawierać instrukcje dotyczące tego, jak dokładnie dane zadanie ma być wykonane. Instrukcje te mogą składać się z surowych zasad lub elastycznych wytycznych. Modelowanie procesów obejmuje również wyjaśnienie procesu w celu uzasadnienia jego istnienia w Twojej firmie. Proces musi zawierać uzasadnienie, dlaczego musi być realizowany w jeden sposób, a nie w inny sposób.

Adaptia BPM modelling business processes

Oprogramowanie BPM pozwala na modelowanie procesów z poziomem szczegółowości, który nie jest typowy dla systemów ERP.

ERP vs BPM

ERP dotyczy modułów i funkcji

Jeśli myślisz, że definicja BPM nadal brzmi jak ERP, nie mylisz się. Z przeglądu wysokiego poziomu, brzmią one bardzo podobnie. Jednakże, są pewne kluczowe różnice. Systemy ERP zarządzające procesami biznesowymi są bardziej skoncentrowane na różnych funkcji biznesowych i modułowych, które je wspierają. Obejmują one księgowość, HR, zarządzanie zapasami, itp. ERP jest również przydatne w śledzeniu danych w tych modułach. ERP pozwala użytkownikom śledzić wszystko od sprzedaży do wynagrodzeń pracowników, a jednocześnie pozwala na swobodny przepływ informacji między modułami.

 

BPM oferuje dostosowanie przepływu pracy do potrzeb klienta

Ale powiedzmy, że potrzebujesz oprogramowania do zarządzania jednym konkretnym przepływem pracy HR. Sprzedawca ERP może dostarczyć tylko cały moduł HR do Ciebie, co może być kosztowne, jeśli nie korzystasz z wszystkich dostępnych funkcji. System BPM pozwala Twojej firmie zarządzać tym przepływem pracy z poziomu dostosowania po prostu nie są dostępne z systemów ERP. Zarządzanie procesami ERP istnieje, ale ERP nie zawsze dostarczają tych samych ziarnistych danych, które system BPM będzie. Oba rodzaje oprogramowania wykorzystują narzędzia business intelligence, ale różnią się zakresem ich analiz.

Oba zapewniają wywiad biznesowy

Oba systemy zapewniają analitykę z wykorzystaniem KPI i niestandardowych raportów. Jednakże, BPM może śledzić skuteczność poszczególnych procesów. Narzędzia Business Intelligence (BI) BPM zapewniają wgląd w czas realizacji procesów, statusy procesów, liczbę zamkniętych i otwartych procesów.

ERP zapewnia przechowywanie danych i widoczność

Porozmawiajmy teraz trochę więcej o ERP. Krótko mówiąc, ERP jest pakietem oprogramowania, który przechowuje dane na centralnym serwerze. Dlatego różne działy mogą wprowadzać dane, a wszystko to jest przechowywane w jednym miejscu. Daje to użytkownikom kompleksowy przegląd Twojej firmy i sposobu, w jaki jej funkcje są wzajemnie powiązane. ERP daje użytkownikom widok całej firmy, że BPM nie może zaoferować. Przechowuje on również znacznie więcej danych, co pozwala na wszechstronną analizę wszystkich funkcji biznesowych, pokazując, jak każda z nich jest wzajemnie powiązana. 

Czy można używać ich razem?

Wiele zamieszania wokół BPM i ERP wynika z faktu, że gdy używane oddzielnie, są bardzo podobne, jeśli nie takie sam. Co ciekawe, różnice między tymi dwoma systemami są najlepiej widoczne, gdy są używane razem. Zazwyczaj BPM jest zintegrowany z większym systemem ERP, gdy ERP nie zarządza procesem, jak również BPM będzie. Może to prowadzić do wielu nieefektywności w Twojej firmie i żmudne obejścia, jak starasz się je naprawić.

System BPM podkreśla ważne procesy w Twojej firmie,.Ten podwyższony poziom szczegółowości wzmacnia proces zarządzany przez BPM.

Jeśli dwa systemy są zintegrowane prawidłowo, mogą wnieść więcej korzyści do firmy. Prowadzenie ich razem może dać Ci to, co najlepsze z obu systemów. Możesz mieć zautomatyzowane zarządzanie procesem, który monitoruje wykorzystanie zasobów i przydziela zadania. Jednocześnie nadal będziesz mógł przechowywać wszystkie swoje dane w centralnej bazie danych.

 

Który system jest odpowiedni dla twojego biznesu?

Jeśli szukasz rozwiązania, które może zarządzać funkcjami biznesowymi w całej firmie z dużym naciskiem na przechowywanie danych we wspólnej bazie danych, ERP jest systemem dla Ciebie. Jeśli naprawdę bardziej skupiasz się na konkretnych procesach i optymalizujesz je do ich pełnego potencjału, oprogramowanie BPM jest lepszym rozwiązaniem. Ale pamiętaj, mogą być one używane razem, aby uczynić siebie silniejszym. Czasami warto się zastanowić czy nie lepiej wybrać dwa systemy i je zintegrować dla pełnej maksymalizacji efektów płynących z obu systemów