Kluczowe typy systemów zarządzania magazynem

 

Dla firm, które zajmują się logistyką zewnętrzną , oprogramowanie WMS (Warehouse Management System) odgrywa kluczową rolę w ich działalności. Niestety, nie zawsze łatwo jest wybrać właściwy system. Istnieje kilka różnych typów systemów zarządzania magazynem i ogromna liczba opcji w ramach każdej z tych kategorii. Aby podjąć świadomą decyzję, trzeba zrozumieć, jakie są opcje, dlaczego się różnią i które z nich są najlepsze dla Twojej firmy.

Są to samodzielne systemy zarządzania magazynem, moduły realizacji łańcucha dostaw oraz zintegrowane systemy ERP (planowania zasobów przedsiębiorstwa). Należy zauważyć, że funkcje i cechy każdego z nich są w dużej mierze takie same; różni je pakiet i styl dostawy.

 

 

Podstawowa wiedza WMS

 

Oprogramowanie do zarządzania magazynem oferuje ogromny zakres korzyści. Pomaga użytkownikom zmniejszyć koszty operacyjne, zmniejszając pracochłonność i marnotrawstwo miejsca. Dzięki oprogramowaniu WMS firmy mogą przejąć kontrolę nad zapasami. Łatwiej jest m.in. przeprowadzać zliczanie cykli, śledzić przesyłki i monitorować daty ważności. Poprawia widoczność stanów magazynowych dzięki kodom kreskowym, numerom seryjnym i funkcjom etykietowania RFID, które pozwalają uporządkować stany magazynowe.

System WMS pomaga użytkownikom zoptymalizować transport zapasów, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, dzięki funkcji śledzenia zapasów. Dostępne są również narzędzia do optymalizacji zadań związanych z przyjmowaniem, wydawaniem, kompletacją, pakowaniem i wysyłką.

 

System WMS oferuje narzędzie lub moduł do obsługi dowolnego aspektu systemów magazynowych, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

 

Rodzaje oprogramowania systemu zarządzania magazynem

 

  1. Samodzielny WMS

Warehouse Management Systems (WMS) | Engineering USA

Samodzielne systemy są kupowane dla ich funkcji zarządzania magazynem. Tego typu systemy magazynowe mogą być łączone z istniejącymi lub przyszłymi rozwiązaniami, ale są sprzedawane jako produkt specjalistyczny bez dodatkowych funkcji łańcucha dostaw. Niektórzy sprzedawcy oferują kilka podstawowych narzędzi do zarządzania transportem, jednak w centrum uwagi znajduje się najlepszy w swojej klasie system WMS.

Zawiera tylko najlepsze, najważniejsze cechy wszystkich potencjalnych modułów systemu zarządzania magazynem. W przypadku systemu WMS składa się on zazwyczaj z zarządzania zapasami i operacji magazynowych. Użytkownicy samodzielnego systemu WMS powinni liczyć się ze śledzeniem daty ważności, skanowaniem kodów kreskowych, zliczaniem cykli, odstawianiem, przyjmowaniem, kompletacją, pakowaniem i wysyłką.

 

Samodzielny system WMS jest najbardziej podstawowym elementem systemów zarządzania magazynem. Często jest on zaliczany do jednego z rodzajów systemów zarządzania zapasami, ponieważ może być stosowany w wielu branżach poza gospodarką magazynową. Sprawia to, że jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw lub firm, które nie mają dużego budżetu na oprogramowanie. Nie zawiera żadnych innych etapów łańcucha logistycznego i może nie integrować się tak dobrze z innymi rodzajami oprogramowania biznesowego, jak niektóre z poniższych typów systemów zarządzania magazynem.

 

  1. Moduły łańcucha dostaw(SCM)

On-demand Warehousing Ready to Be a Game Changer - Supply ...

Rozważając różne typy WMS, można myśleć o nim jako o podkategorii zarządzania łańcuchem dostaw. Oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) ma szeroki zakres – pomaga użytkownikom zarządzać wszystkim, od relacji z dostawcami, przez procesy biznesowe, po ocenę ryzyka. Koncentruje się na automatyzacji zadań, takich jak zarządzanie zapasami, zaopatrzenie w materiały i cykle produkcyjne.

 

Wybór tego typu systemu zarządzania magazynem wymaga inwestycji w aplikacje do planowania łańcucha dostaw, które oferują również funkcje magazynowe. Jest to powszechna droga, ponieważ daje ona firmom  szansę na poznanie wielu korzyści płynących z SCM. Połączenie systemu WMS z innymi aplikacjami to dobry sposób na zapewnienie dużej spójności pomiędzy różnymi częściami przedsiębiorstwa. Wspiera ona całościowe zarządzanie całym łańcuchem dostaw, podczas gdy rozwiązania autonomiczne obejmują tylko magazynowanie.

 

Jeśli zamierzasz wybrać tę drogę, ważne jest, aby zminimalizować nakładanie się na siebie poszczególnych elementów istniejącego oprogramowania. Na przykład, jeśli korzystasz już z rozwiązań w zakresie zarządzania flotą, zarządzania zapasami i zarządzania magazynem, możesz potencjalnie połączyć je wszystkie w jedną platformę SCM. Innym sposobem na uniknięcie nakładania się na siebie jest wybór SCM, który można łatwo zintegrować z innym oprogramowaniem biznesowym, takim jak systemy płacowe i ERP – co prowadzi nas do następnej opcji systemu WMS.

 

  1. Zintegrowany z ERP

Using automation to improve warehouse logistics

ERP to potężne oprogramowanie, które łączy w sobie możliwości wielu innych systemów. Oferuje większość podstawowych aplikacji, które sprawiają, że procesy  przebiegają płynnie: od planowania łańcucha dostaw, przez księgowość, zarządzanie relacjami z klientami, po zasoby ludzkie i wiele innych. ERP jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą uaktualnić swoje rozwiązania programowe na większą skalę. Jest to doskonały ruch dla przedsiębiorstw, które chcą uzyskać przewagę konkurencyjną i poprawić swój ROI. Są to wyspecjalizowane systemy, które oferują solidne wykonanie łańcucha dostaw i skalowalność.

 

Zintegrowane systemy ERP mogą oferować funkcje zarządzania magazynem, ale nie jest to podstawowa funkcja ERP. Należy o tym pamiętać podczas zakupów oprogramowania ERP. Upewnij się, że wybrane rozwiązanie zapewnia funkcje do zarządzania magazynem z wyprzedzeniem.

 

Ten typ systemu zarządzania magazynem jest również wyposażony w znacznik cenowy – pomyśl o nim jako o podnośniku wszystkich branż oprogramowania. Ze względu na ten szeroki zakres, ERP może zastąpić wiele innych aplikacji i scentralizować swoje działania w jednym interfejsie. Jeśli jesteś niezadowolony z innych rozwiązań programowych, które obecnie używasz lub chcesz skonsolidować je w jednym systemie (i płatności!), to ERP może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

 

WMS jako moduł łańcucha dostaw i jako integracja z ERP różnią się od samodzielnych systemów, ponieważ zapewniają zarządzanie magazynem jako część narzędzia o szerszych możliwościach. Więc pierwszą decyzją do podjęcia jest to, czy chcesz zainwestować w specjalistyczny system WMS, czy też skorzystasz bardziej z połączonego produktu. Odpowiedź zależy od wielkości i celów Twojej firmy.

 

Uwagi na temat systemów zarządzania zapasami

Często zdarza się, że zarządzanie magazynem i zarządzanie zapasami są stosowane zamiennie. Są to jednak różne systemy, a zrozumienie tych różnic jest ważne. Zarządzanie zapasami to lżejsza, bardziej podstawowa wersja systemu WMS, w której kładzie się większy nacisk na zliczanie zapasów i automatyczną realizację zamówień.

 

Chociaż oferuje on niektóre z tych samych funkcji, co WMS, zarządzanie zapasami nie jest tak solidne i wyrafinowane. Jeśli prowadzisz dość skomplikowaną operację w organizacji średniej wielkości lub przedsiębiorstwa, jest to prawdopodobnie zarządzanie magazynem, SCM lub ERP,  to są rozwiązania które potrzebujesz. Mniejsze firmy mogą uciec z odizolowanych aplikacji zapasów, ale jest duża szansa, że aktualizacja będzie wymagana w pewnym momencie, zwłaszcza w miarę rozwoju firmy.

 

Znalezienie odpowiedniego oprogramowania

Więc teraz znamy różnicę między tymi przykładami systemów zarządzania magazynem. Kolejne pytanie brzmi: która opcja jest najlepszym wyborem dla Twojej firmy?  Kiedy już będziesz wiedział, czego potrzebujesz, możesz poszukać najbardziej odpowiedniej wersji. Polecamy w pierwszej kolejności zidentyfikować Twoje wymagania i sporządzić krótką listę rozwiązań, na podstawie których platformy najlepiej realizują te funkcje. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę reputację dostawcy, czytając recenzje.

 

Podsumowanie

SCM And Warehouse Managment Service in Kharadi, Pune, Concepo ...

Istnieją oczywiście inne funkcje, które można uwzględnić w swojej decyzji. Przesyłki kurierskie, portale internetowe klientów i audyt kontroli jakości to tylko niektóre z procesów, które mogą być kluczowe dla Państwa działalności. Jako punkt wyjścia do wyboru można jednak użyć następujących scenariuszy.

 

Samodzielny, najlepszy w swojej klasie system WMS to idealny wybór dla firm , które oferują usługi o wartości dodanej i wymagają wysokiego poziomu widoczności dla klientów. WMS jako funkcja oprogramowania dla łańcucha dostaw jest najlepszym rozwiązaniem dla firm, które chcą zoptymalizować i usprawnić cały łańcuch dostaw. Wreszcie, produkty oparte na ERP są świetne, jeśli potrzebujesz rozliczania i chcesz zaawansowanych narzędzi raportowania. Oceń, który typ systemu WMS najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i infrastruktury. To gwarantuje, że wybierzesz najlepszy typ systemu WMS dla swojej firmy, ustawiając Cię na wiele sukcesów magazynowych.

 

Aby wybrać odpowiedni system dla Twojej organizacji, wykonaj poniższe proste kroki:

 

Zbierz swoje wymagania. Polecamy zacząć od zidentyfikowania cech systemu WMS, które będą najsilniej wykorzystywane przez Państwa firmę. Gwarantuje to, że będą Państwo rozważać tylko te rozwiązania, które mogą zaspokoić Państwa wyjątkowe potrzeby.

Porównaj rozwiązania. Kiedy już wiedzą Państwo, które cechy są kluczowe dla Państwa organizacji, mogą Państwo zacząć porównywać rozwiązania WMS w oparciu o to, jak dobrze spełniają one Państwa wymagania. Portal myERP.pl może Państwu pomóc w porównaniu systemów WMS

Krótka lista i poproś o informacje. Wybierz pięć lub sześć najlepszych rozwiązań, które najdokładniej spełniają Twoje wymagania i zwróć się do dostawców. Możesz uzyskać spersonalizowaną wycenę i poprosić o dema i testy każdego systemu, aby ocenić, jak bardzo jest on przyjazny dla użytkownika.

Czy używasz któregoś z wymienionych przez nas typów oprogramowania do zarządzania magazynem? Czy używają Państwo czegoś innego do zarządzania swoimi magazynami? Daj nam znać o swoich przemyśleniach w komentarzach 😊