Podpis elektroniczny w ERP  – podcast

Z podpisu elektronicznego nazywanego też e-podpisem, korzysta coraz więcej firm w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza to, że jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Wszystkie dokumenty wysyłane do urzedów czy do ZUS-u mogą być podpisane właśnie elektronicznie,

Przed pandemią niespełna 1/3 Polaków była zainteresowana wykorzystaniem e- podpisu w codziennych sprawach. Już po roku odsetek osób, które chętnie sięgają po możliwość elektronicznego podpisywania dokumentów, ponieważ zwiększył się do 57 proc. Jak wynika z badania, przygotowanego przez KIR i ZBP, większość Polaków jest świadoma możliwości wykorzystania e-podpisu. Podpis elektroniczny wykorzystują zarówno w usługach publicznych, jak i komercyjnych.

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to usługa, która umożliwia bezpieczne podpisanie dokumentów, bez konieczności posiadania ich w formie papierowej. Jak wynika z badań, liczba osób zainteresowanych dostępem do tej usługi w latach 2018-2020 wzrosła, osiągając 28 proc. w 2020 roku. W 2022 roku, czyli kolejnej edycji badania, jedynie 15 proc respondentów zadeklarowało brak zainteresowania. A chęć skorzystania z e-podpisu wyraziło ponad dwukrotnie więcej osób niż rok wcześniej. Wzrost tego wskaźnika do 57 proc. jest związany z przeniesieniem usług do internetu. A to dodatkowo przyspieszyła pandemia. Wynika z tego, że Polacy docenili zalety usług zdalnych i mamy też większą świadomość wyzwań w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa.

Do czego wykorzystujemy podpis elektroniczny?

Najczęsciej używamy e-podpisu do podpisywania dokumentów urzędowych i księgowych. Firmy wykorzystując podpis elektroniczny do zawierania umów między sobą. Jest to coraz powszechniejszy sposób, bo jak twierdzą jest to oszczędność czasu, oszędność kosztów i oszczędność papieru. Korzystając z e-podpisu można także zgłosić narodziny dziecka, czy uzyskać odpis aktu z urzędu stanu cywilnego.

Dzięki tej usłudze podpiszemy dowolny dokument z każdego miejsca i na każdym urządzeniu podłączonym do internetu. Jest to praktyczne rozwiązanie, nie tylko podczas pracy zdalnej. Wygoda i korzyści wynikające ze stosowania podpisu elektronicznego, zachęcają coraz więcej osób do wybierania usług cyfrowych, a to przyczyni się do rozwoju całej gospodarki.

A w naszym podcaście…

Naszym kolejnym Gosciem jest Krzysztof Orzechowicz, Dyrektor Generalny w firmie SoftIntegration, producent systemu sBiznes, który opowiada właśnie o podpisie elektronicznym (e-podpisie), jego wykorzystaniu.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania i komentowania