Co to jest analiza przedwdrożeniowa?

Przygotowując się do wdrożenia systemu IT dla firmy należy zwrócić szczególną uwagę na analizę przedwdrożeniową. Analiza przedwdrożeniowa to ważny etap projektu, który odpowiada nie tylko za poprawną konfigurację programu, ale również pozwala zoptymalizować pracę całego przedsiębiorstwa i to na kilka sposobów.

Inna definicja określa, że analiza przedwdrożeniowa to nic innego jak rozpoznanie potrzeb biznesowych klienta, na których podstawie dobieramy i konfigurujemy system IT. Podczas jej trwania przyglądamy się jak działa firma oraz jak przebiegają poszczególne procesy, które chcesz usprawnić. Jest ona głównie wykonywana dla projektów wdrażanych w zgodzie z metodyką Waterfall, czyli gotowych systemów pudełkowych, które ewentualnie mogą zostać uzupełnione o niewielkie dodatki programistyczne, np. związane z integracją z innymi programami.

Po co się ją wykonuje?

Analizę przedwdrożeniową wykonuje się po to, żeby zabezpieczyć dwie strony. Z jednej strony po to, żeby zabezpieczyć klienta, ale z drugiej, żeby zabezpieczyć dostawcę oprogramowania ERP. A najważniejszym celem analizy jest wyznaczenie celu samego projektu.

Cel analizy przedwdrożeniowej

Bardzo często przykłada się ogromną uwagę do szczegółowości analizy, jak twierdzi nasz dzisiejszy rozmówca – co nie do końca ma sens. Dlatego, że niezwykle istotne jest wdrożenie oprogramowania i określenie ogólnych torów dojścia do tego celu. I to jest – według naszego rozmówcy, klucz samej analizy.

W naszym ósmym podcaście Marek Mac, CEO portalu myERP.pl z Karolem Goszczyńskim z Graffiti.ERP, rozmawiają o analizie przedwdrożeniowej. Po co się ją wykonuje? Jaki jest jej cel? I wreszcie – jaki jest efekt.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania i komentowania.
Marek Mac

Spotify: