W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa nie polegają na nieelastycznych rozwiązaniach, które mogłyby utrudniać ich cyfrową transformację. Jest to całkowicie prawdziwe w przypadku większości z nich, w tym oprogramowania ERP.

Ale jeśli chodzi o systemu ERP, ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami, ponieważ jest to korzystne zarówno dla Twojej firmy, jak i klientów. Rynek tego oprogramowania jest ciągle rozwijany i dynamicznie rośnie, stale sa wprowadzane innowacje w branżę  systemów ERP.

Początkowe lata innowacji ERP były całkowicie skoncentrowane na przeniesieniu całego oprogramowania do chmury. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat w sferze biznesu pojawiły się różne atrakcyjne trendy.

W tym artykule wspomnnę o 3 najważniejszych trendach ERP, na które trzeba zwrócić uwagę w 2021 roku.

 

Trendy ERP, na które trzeba zwracać uwagę
Oto 3 trendy ERP, które każda firma powinna szukać:

Trend #1 – Oprogramowanie ERP oferujące dane w czasie rzeczywistym

Dane w czasie rzeczywistym zawsze okazywały się korzystne dla większości organizacji. Niektóre z powszechnych korzyści obejmują:

  • Usprawnione funkcje biznesowe
  • Zwiększone wrażenia z obsługi klienta
  • Dokładne i dogłębne spostrzeżenia

Dlatego nie jest zaskoczeniem, że większość firm sprawia, że oprogramowanie ERP jest częścią ich integralnej działalności.

Systemy ERP są połączeniem wielu narzędzi, które są używane przez różne działy. Oznacza to, że ERP jest zdecydowanie najlepszym oprogramowaniem do płynnego przekazywania wszystkich danych biznesowych w wielu działach.

Inną niesamowitą zaletą danych w czasie rzeczywistym oferowanych przez systemy ERP jest to, że pomagają one poprawić obsługę klienta.

Wszystko, co musisz zrobić, to zintegrować swoje oprogramowanie CRM z systemem ERP i będziesz w stanie uzyskać dostęp do istotnych informacji na temat klienta pod jednym systemem. Dzięki temu Twój dział obsługi klienta uzyska dostęp do ważnych informacji o klientach, takich jak zwyczaje, historia zamówień i inne ważne szczegóły.

Trend #2 – Przyspieszenie chmury

Chociaż wykorzystanie oprogramowania ERP w chmurze do usprawnienia działalności gospodarczej nie jest nowym trendem, to nadal jest kluczową funkcjonalnością, zwłaszcza w niepewnych czasach zwiazanych z Covid-19.

Wcześniej, systemy ERP były dostępne tylko jako rozwiązanie „na miejscu” z wydatków na sprzęt i opłat za uruchomienie. Ale od czasu uruchomienia rozwiązań cloud computing, wiele firm przestawiło się na te systemy w chmurze.

Dzięki tym rozwiązaniom organizacje nie muszą już martwić się o drogie aktualizacje i konserwację oprogramowania. W rzeczywistości, mają one możliwość wyboru tylko tych modułów, które są wymagane dla dostępnych działów. To dodatkowo pomogło firmom utrzymać ich budżet pod kontrolą. Takie rozwiązanie pozwala również na bezproblemową prace zdalną z każdego miejsca na ziemi.

Wraz z cloud ERP, firmy zaczęły integrować hybrydowe systemy ERP. Rozwiązania te obejmują mocne strony zarówno systemów ERP w chmurze, jak i w lokalu, eliminując jednocześnie ich słabe strony.

To sprawiło, że stały się one jednym z najlepszych programów ERP dla firm, zwłaszcza tych, które koncentrują się głównie na aktywach i produktach.

Trend #3 – Internet rzeczy (IoT) Integracja

Zarówno Internet Rzeczy i ERP, gdy są zintegrowane, może zaoferować organizacjom szereg możliwości.

IoT zapewnia bezproblemową łączność dla każdego urządzenia fizycznego lub czujnika w sieci bez konieczności interwencji człowieka. Jednakże, tylko z pomocą podejścia zorientowanego na klienta, rozwiązania ERP mogą wykorzystać IoT.

Zarówno dzięki ERP jak i IoT, organizacje mogą z łatwością gromadzić, oceniać i oceniać ogromne ilości danych za pomocą czujników. Będą one również w stanie gromadzić dane w czasie rzeczywistym na temat wydajności maszyny i przyjrzeć się bliżej procesowi produkcji.

Integracja IoT z systemami ERP zmniejsza zapotrzebowanie na ręczne wprowadzanie danych, co oznacza, że nie będziesz musiał polegać w dużej mierze na technikach i będziesz mógł szybko zautomatyzować swoje działania. Ale to tylko zarysowanie powierzchni, ponieważ ERP i IoT przynoszą dużo więcej korzyści dla tabel.

Podsumowanie

Nie żyjemy już w czasach, gdy systemy ERP były dostępne tylko dla dużych przedsiębiorstw.

Dzięki stałemu postępowi w zakresie rozwiązań modułowych, przetwarzania w chmurze i innych technologii, małe przedsiębiorstwa mogą również korzystać z tych systemów. Oznacza to, że w miarę jak coraz więcej przedsiębiorstw zacznie korzystać z tego rozwiązania, stanie się ono coraz bardziej popularne zarówno wśród innowatorów, jak i programistów.

Dlatego trendy związane z ERP będą się zmieniać i rosnąć.

Istnieje wiele organizacji, które nie zainwestowały jeszcze w systemy ERP lub nie są całkiem pewni tego. Teraz, gdy nie możemy być pewni, czy są one absolutnie potrzebne, jesteśmy pewni, że te systemy są warte wydania pieniedzy i rozwiniecia firmy w tym kierunku.