Enterprise Resource Planning Software (ERP) to pakiet aplikacji, które zarządzają szerokim zakresem procesów biznesowych w organizacji. System ERP jest dużą inwestycją czasu i pieniędzy, które ostatecznie utrzymuje swoją firmę w górę i działa. Dlatego też, zobowiązując się do dostawcy oprogramowania może czuć się jak skok wiary, rezygnacja z kontroli, a nawet niemożliwości finansowych. A może gotowe rozwiązanie po prostu czuje się zbyt ograniczony dla Twojego unikalnego, rozwijającego się biznesu. Jeśli te scenariusze brzmią znajomo, zapraszamy do rozważenia alternatywy: open source ERP.
Mamy nadzieję, że pomożemy Ci, w tym artykule wyjaśnimy, czym jest open source ERP, wyważymy plusy i minusy i wymienimy kilka najlepszych rozwiązań na rynku w tej chwili.
Co to jest Open Source ERP?
Kontrola i wolność wyboru są tym, co odróżnia open source ERP od oprogramowania własnościowego. Dodatkowo, producent oprogramowania prawnie zastrzeżonego prawie nigdy nie wydaje kodu źródłowego, więc użytkownicy muszą koordynować i płacić swojemu dostawcy, aby stworzyć niestandardowe funkcje.
Innym czynnikiem różnicującym jest koszt posiadania: open source ERP jest publicznie dostępny, lub innymi słowy, wolny! Użytkownicy są w stanie uzyskać dostęp do kodu źródłowego bez konieczności płacenia za licencję. Jednak niektórzy uznani dostawcy open source oferują płatne subskrypcje, które obejmują usługi takie jak hosting, wsparcie i dodatkowe funkcje. Więcej na ten temat dowiemy się później.
Wszystkie te cechy sprawiają, że open source oprogramowanie ERP to świetna opcja dla rozwijających się firm z ograniczonymi zasobami. Dzięki nieskończonej elastyczności, użytkownicy są w stanie zmienić lub dodać na funkcjonalność lub użytkowników w dowolnym momencie. Dla firm, które mają unikalne wymagania, lub chcą spersonalizowanego lub specyficznego dla branży rozwiązania, możliwości dostosowywania open source ERP są bardzo korzystne.
Zalety i wady otwartego oprogramowania ERP
Open source ERP – publicznie dostępne, wolne i konfigurowalne oprogramowanie – brzmi jak marzenie. Choć z pewnością ma wiele zalet, to ma też wady. Poniżej, będziemy wymieniać i wyjaśniać wady i zalety oprogramowania open source ERP.
Plusy
Niski koszt
Jak wspomnieliśmy powyżej, nie ma żadnych opłat licencyjnych wymaganych do pobrania kodu źródłowego. Dlatego też, jeśli jesteś samowystarczalny swój open source system ERP bez wsparcia dostawcy, jest on wolny od kosztów. Dla tych, którzy nie chcą w pełni zarządzać swoim własnym systemem, można znaleźć sprzedawcę, który oferuje oprogramowanie jako usługę (SaaS) rozwiązanie. Są one zazwyczaj rozliczane co miesiąc, a ceny będą zależeć od tego, jakie usługi wybierzesz i ilu użytkowników masz.
Duża skalowalność
Podczas zbierania wymagań dotyczących oprogramowania ERP, ważne jest, aby rozważyć, jak Twoja firma będzie wyglądać w przyszłości. To dlatego, że dodawanie funkcji lub użytkowników później często wymaga kosztownych re-implementacji. Jednakże, z skalowalności systemu open source, rozwijający się biznes jest elastyczny, aby dokonać zmian w swoim systemie ERP w razie potrzeby.
Dostęp do kodu
Bezpośredni dostęp do kodu źródłowego pozwala użytkownikom być jedynymi autorytetami w zakresie dostosowywania systemu. Dzięki tej kontroli użytkownicy mogą osiągnąć zupełnie nowy poziom personalizacji.
Dostęp do wsparcia społecznościowego
Wiele platform open source jest wspieranych przez żywe społeczności użytkowników – wsparcie jest eksperymentalne i przejrzyste. Dla specjalistów IT, którzy uwielbiają być zanurzeni w tym środowisku, open source może być dobrym rozwiązaniem. Społeczności te są znane z tego, że szybko radzą sobie z błędami systemowymi, dzielą się swoimi gotowymi modyfikacjami lub modułami i nie tylko.
Niezależność od dostawców
Od nieskończonej elastyczności po niekończące się możliwości innowacji, niezależność od dostawców może otworzyć wiele drzwi dla użytkowników oprogramowania. Pomyślcie o tym: użytkownicy oprogramowania open source są zawsze w stanie prowadzić działalność na własnych warunkach i według własnego harmonogramu.
Minusy
Wymaga wykwalifikowanego zespołu IT
Z open source wdrożenia ERP, stajesz się profesjonalnym oprogramowaniem na projekcie. Ta odpowiedzialność jest dużą blokadą, a to może automatycznie odstraszać firmy bez dostępu do specialistów IT.
Zbyt skomplikowane
Każdy projekt wdrożenia ERP jest skomplikowany z natury, ale wdrożenia open source potrafią być wybitnie skomplikowane. Swoboda na dostosowanie systemu może łatwo wymknąć się spod kontroli i stać się bezproduktywne.
Potencjał zwiększonego ryzyka
Wysoce ugruntowani i stabilni finansowo dostawcy oprogramowania open source nie są dziś do końca powszechnie dostępni na rynku. Niektórzy mogą uznać za ryzyko biznesowe współpracę z firmami, które są jeszcze w powijakach.
Brak inżynierii własnościowej
Jedną z rzeczy, za które firmy płacą własnymi produktami, jest specyficzna inżynieria, która służy ich celom. Na przykład, wszystkie badania i rozwój, które firma prowadzi w zakresie swoich produktów, mogą przyczynić się do skrócenia czasu przestojów, zmniejszenia liczby różnych rodzajów awarii i zwiększenia łatwości użytkowania. Jest to pojęcie „Dostajesz to, za co płacisz”.
Niezależność od dostawców
Powróćmy do tej kwestii – choć niezależność od sprzedawców może być rzeczą pozytywną, to jednak wiąże się ona z dużą odpowiedzialnością. Użytkownicy Open Source ERP mogą polegać tylko na sobie i swojej społeczności użytkowników do wsparcia.
Mamy nadzieję, że te plusy i minusy dały Ci lepsze zrozumienie, jak funkcjonuje oprogramowanie ERP open source .
Najlepsze oprogramowanie ERP typu Open Source
Po raz pierwszy wydany w 2008 roku przez indyjską firmę Frappe, ERPNext jest popularnym i kompleksowym systemem ERP typu open source. Dzięki szerokiej gamie funkcji, może on pracować dla niemal każdego biznesu. ERPNext oferuje jednak specyficzne dla branży rozwiązania dla kilku branż, takich jak produkcja, handel detaliczny, dystrybucja, edukacja, działalność non-profit, rolnictwo, opieka zdrowotna i inne.
Frappe web framework, napisany w języku Python i Javascript, zasila ERPNext. Ogólny framework może być dostosowywany, budowany na podstawie i dodawany do aplikacji. Jest dostępny na GitHubie od 2011 roku. Społeczność ERPNext ma ponad 1,000 osób na forum dyskusyjnym.
System wyposażony jest w niezbędne narzędzia ERP, w tym księgowość, kadry i płace, produkcja, zarządzanie sprzedażą i zakupami, CRM, zarządzanie projektami, a także bardziej zaawansowane możliwości. Na przykład, niektóre unikalne, wyróżniające się narzędzia to rachunkowość przychodów przyszłych okresów – jest to zaliczka, którą firma otrzymuje za usługi lub produkty, które mają być dostarczone w przyszłości – oraz śledzenie akcjonariuszy, które zarządza udziałowcami firmy. Wbudowane integracje z bramkami płatniczymi, większość pakietu Google, Amazon Web Services i inne dają temu rozwiązaniu przewagę konkurencyjną.
Dla tych, którzy nie chcą zarządzać systemem całkowicie samodzielnie, dostępne są płatne usługi wsparcia, hostingu i kopii zapasowych. Oferują one trzy modele cenowe: Standard, Enterprise i Self-Hosted. Cena jest albo za użytkownika per miesiąc albo za rok. Bezpłatna wersja próbna dla nowych użytkowników umożliwia każdemu sprawdzenie tego systemu.
Następny na naszej liście jest kolejne szeroko stosowane oprogramowanie ERP typu open source, które oferuje płatne subskrypcje i usługi.
Odoo jest dostępne w trzech wersjach: dwie są darmowe do pobrania i są wdrażane na miejscu, a trzecia jest umieszczona w chmurze dla użytkowników, którzy chcą zapłacić za korzystanie z systemu z obsługą. Opcja płatna, Odoo Enterprise, jest licencjonowaną wersją oprogramowania. Odoo Enterprise jest droższa niż płatny abonament ERPNext. Usługi wdrożeniowe można zakupić za pośrednictwem lokalnego partnera (dla ponad 50 użytkowników), lub samego Odoo (dla mniej niż 50 użytkowników).
Dzięki rozwojowi firmy Odoo S.A. i jej społeczności, 14 300 aplikacji jest dostępnych dla użytkowników. Ten duży pakiet zawiera aplikacje dla CRM, e-commerce, księgowości, inwentaryzacji, punktów sprzedaży, zarządzania projektami i wiele innych. Funkcje Odoo są przyjazne dla użytkownika, np. narzędzie do budowania stron internetowych posiada intuicyjną funkcję „przeciągnij i upuść”.
Odoo Community jest darmową, otwartoźródłową wersją systemu. Posiada wiele wbudowanych funkcji, ale nasi badacze stwierdzili, że Odoo przenosi funkcje z wersji Community do wersji Enterprise, takie jak moduł księgowości. Należy również zauważyć, że Odoo nie integruje się z platformami mediów społecznościowych.
Flectra, najnowsze rozwiązanie na naszej liście, łączy w sobie funkcje oprogramowania ERP i CRM. System ten szybko zyskał na popularności od czasu jego premiery w 2016 roku, a wiele raportów wskazuje, że Flectra jest przyjazna dla użytkownika. Została zbudowana z wykorzystaniem frameworka Python i Postgresql.
Pakiet zawiera narzędzia do CRM, zakupów, CMS, zarządzania projektami, zarządzania zapasami, punkt sprzedaży, help desk dla wsparcia, księgowości, HR i inne. Jest on dostępny do samodzielnego hostingu w lokalu lub może być wdrożony jako rozwiązanie SaaS.
Oprócz wyżej wymienionych funkcji systemu, Flectra posiada rynek z aplikacjami, tematami i bramkami płatności, które użytkownicy mogą pobrać. Niektóre z nich są darmowe, podczas gdy inne są wyposażone w znacznik ceny.
Cennik rozwiązania oparty jest na cenach za aplikację/miesiąc, a płatności mogą być dokonywane miesięcznie lub rocznie. Pakiety cenowe obejmują Starter, Professional i Enterprise; oferują również bezpłatną wersję próbną dla nowych użytkowników. Oferowane usługi obejmują wdrożenie, wsparcie, rozwój i szkolenia.
Podobnie jak Flectra, Dolibarr łączy w sobie funkcjonalności oprogramowania ERP i CRM, oferując jednocześnie zewnętrzne dodatki do pobrania.
Ponieważ innowacyjność jest priorytetem, system jest dostępny dla każdego, kto chce go pobrać za darmo, a nad projektem pracuje kilka tysięcy programistów, testerów, tłumaczy i użytkowników końcowych. Dolibarr instrumentalizuje swoją dużą bazę użytkowników końcowych, zbierając opinie i uwagi, co pozwala im na ciągłe ulepszanie interfejsu użytkownika systemu.
Jego funkcje obejmują CRM, zasoby ludzkie (HR), produkty i zapasy, finanse i rozliczenia, marketing i inne. Przykładem wyjątkowej cechy jest punkt sprzedaży (POS), który działa dla tradycyjnych barów, sklepów i restauracji. Posiada funkcję „przeciągnij i upuść”, umożliwiającą definiowanie pięter, sal i stołów oraz przypisywanie faktur do stołów.
Dolibarr oferuje wsparcie poprzez swoją społeczność, forum, demo online i dokumentację. System może być wdrażany w lokalach lub jako rozwiązanie SaaS.
Wreszcie, ADempiere to w 100% darmowe, oparte na chmurze rozwiązanie ERP typu open source, które może działać na komputerze, tablecie lub smartfonie. Jest to rozwiązanie opracowane przez społeczność i łączy w sobie wsparcie ERP, CRM i zarządzania łańcuchem dostaw (SCM). ADempiere dobrze sprawdza się w sektorach produkcji, dystrybucji, handlu detalicznego, rządowym, agrobiznesu i edukacji.
To szeroko zakrojone rozwiązanie zostało wdrożone w ponad 30 krajach i ma sponsorów z całego świata. Zabawny fakt: włoskie słowo „ADempiere” przekłada się na „spełniać” lub „osiągać”.
ADempiere zawiera narzędzia do zarządzania handlem, zarządzania zakupami, zarządzania produkcją, zarządzania materiałami, zarządzania prognozami i wiele innych. System został zaprojektowany z wbudowaną funkcją fail-safe: może identyfikować błędy i umożliwiać użytkownikom podejmowanie prób naprawy, a jeśli nie da się ich naprawić, błąd jest izolowany, aby reszta systemu mogła kontynuować pracę.
Rozwiązanie oferuje wsparcie w postaci dokumentacji, w tym wiki, filmów instruktażowych, artykułów i linków pomocy.
Ostatnie komentarze