Którą platformę e-commerce wybrać, jeśli chcesz rozwijać swój biznes?

Najczęstszym wyborem przedsiębiorców, którzy są nowicjuszami chcącymi poszerzyć zakres swojego e-biznesu wprowadzając go do internetu, są platformy oparte na subskrypcji.
W miarę rozwoju firmy, okazuje się ono jednak niewystarczające. Jak wybrać rozwiązanie, które jest łatwe w obsłudze, oszczędne, a także wydajne? Poprzez platformy e-commerce istnieje możliwość swobodnej i łatwo osiągalnej sprzedaży online. Posiadają one zróżnicowane oprogramowanie czy użyteczność. Jednakże te najbardziej znane z nich, nie zawsze są w stanie spełnić oczekiwania każdego rodzaju firmy. Jedne prawdopodobnie lepiej sprawdzą się
w usługach abonamentowych (np. szkolenia online), a inne w sprzedaży odzieży.

Rodzaje platform

SaaS

Oprogramowania typu SaaS idealne sprawdzą się na wczesnym etapie rozwoju biznesu online.Przykładowymi platformami, które je wykorzystują są: RedCart, Shoper
czy Shopify
. Atutami tego typu rozwiązania są: prosty w użytku kreator kształtowania sklepu, bezpłatnyokres próbny, wybór wielu wersji językowych sklepu, możliwość wykonania protokołu sprzedaży, różne wzory graficzne, hosting, domena oraz support, które bardzo często są uwzględnione w cenie. Niestety, wszystko posiada swoje wady. Tutaj niewątpliwie będą nimi: trudność w rozwoju, przeciętne dostosowanie do wymogów SEO oraz uboga ilość pozycji obsługujących duży sklep internetowy.

 Open Source

Wychodząc naprzeciw wielu oczekiwaniom, istnieją gotowe platformy, które pomagają
w rozwoju biznesu – mowa tu o narzędziach typu Open Source. Wraz z rozkwitem swojej firmy,  jesteś w stanie poszerzać horyzonty o kolejne moduły, które pozwolą dostosować praktyczność do aktualnych wymagań firmy. Przykładowe platformy, które sięgają
po to rozwiązanie, to: Magento, PrestaShop czy Opencart. Przeważnie platformy wyposażone są w interfejsy, które są intuicyjne. Jeżeli masz problem w odnalezieniu się, istnieje możliwość skorzystania z samouczka, który pomoże zgłębić temat. Bardziej rozwinięte platformy, pomagają osobie zainteresowanej skorzystać z systemów analitycznych, które szczególnie znajdują swoje zastosowanie przy problemach,takich jak porzucone koszyki. Open Source daje również możliwość połączenia z systemem płatności.

Dedykowane oprogramowanie

Takie oprogramowanie opiera się na konfiguracji sklepu od podstaw. Niezbędna będzie do tego pomoc osób doświadczonych, tym samym zwiększając koszty. W następstwie otrzymasz sklep zbudowany na Twoich indywidualnych potrzebach. Jednak, aby go rozwinąć, będzie trzeba wspomóc się modułami podobnymi do platform Open Source.

Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dla firm, które już od dawna funkcjonują w sieci, najlepszym wyborem jest oprogramowanie specjalistyczne. Niestety jednak, niewiele z nich może sobie na nie pozwolić, patrząc na wysokie koszty. Biorąc to pod uwagę, najlepszym rozwiązaniem byłby wybór którejś z platform Open Source. Dzięki temu zabiegowi, można ograniczyć się jedynie do początkowej inwestycji kapitałowej, a później do opłacenia nazwy domeny oraz hostingu.