Symfonia uruchomiła Pakiet Wsparcia dla Firm z sektora MŚP. Jest to program preferencyjnego zakupu oraz wdrożenia oprogramowania biznesowego w najważniejszych dla przedsiębiorstw obszarach, czyli finansach i księgowości, kadrach i płacach oraz wsparciu sprzedaży. Z puli 2 mln złotych przeznaczonych na dofinasowanie będą mogły skorzystać firmy, które ze względu na pandemię zwlekały do tej pory z decyzją o inwestycji w cyfryzację biznesu. 

W wyniku pandemii i lockdownu część przedsiębiorców stanęła na skraju bankructwa. Ale jest także grupa firm, które rozwinęły w tym czasie skrzydła i nie nadążają z obsługą spływających zamówień. Zatrudniają coraz więcej osób, w tym także obcokrajowców. Odpowiedzią na dylematy przedsiębiorców jest Pakiet Wsparcia dla Firm od Symfonii.

– Zmiany w biznesie, jakie nastąpiły w ostatnich kilkunastu miesiącach z powodu kolejnych blokad działalności gospodarczej, bardzo uwidoczniły potrzebę cyfryzacji. Wymiana dokumentów, obsługa pracowników, prowadzenie projektów, kontakt z klientem okazały się dla wielu firm z sektora MŚP bardzo dużym wyzwaniem w momencie, gdy fizyczny kontakt nie był możliwy. Część przedsiębiorców zdecydowała się na szybki zakup systemów informatycznych, by zachować ciągłość swojej działalności. Ale wiele firm wstrzymało inwestycje w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń i jako zabezpieczenie w czasie lockdownów – mówi Piotr Ciski, prezes Symfonii– Dlatego przeznaczyliśmy 2 miliony złotych i uruchomiliśmy Pakiet Wsparcia dla Firm, z którym małe i średnie przedsiębiorstwa mogą bezpiecznie zainwestować w cyfryzację i wykorzystać szanse, jakie daje aktualny wzrost gospodarczy.  

Czym jest Pakiet Wsparcia od Symfonii?

To kilka rodzajów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w cyfryzacji ich działalności biznesowej. Podstawową jest Bon Cyfryzacyjny, czyli preferencyjne warunki zakupu oprogramowania biznesowego w formie subskrypcji. Jego uzupełnieniem jest Bon Instalacyjny, który przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z prawidłową instalacją oprogramowania. Dodatkowo beneficjenci programu mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu dodatkowego zewnętrznego finansowania, m.in. w formie leasingu.

W ramach Pakietu przedsiębiorcy mają do dyspozycji oprogramowanie dostarczane przez Symfonię i obsługujące takie obszary działalności w firmie jak:

  • kadry i płace, w tym tzw. samoobsługę pracowników (np. składanie wniosków urlopowych online, wsparcie pracy zdalnej),
  • finanse i księgowość wraz z obsługą elektronicznego obiegu dokumentów i komunikacją z klientem w przypadku biur rachunkowych,
  • zarządzanie sprzedażą i magazynem, w tym powiązania działalności handlowej z kanałem e-commerce.
  • Kluczową korzyścią Pakietu Wsparcia dla Firm są nie tylko preferencyjne warunki inwestycji, ale także bezpieczeństwo finansowe. W zależności od wybranej formy wsparcia przedsiębiorcy mogą bowiem skorzystać z odroczenia płatności nawet do 9 miesięcy, a w przypadku trudnej sytuacji finansowej w ogóle zrezygnować z zakupionej subskrypcji.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

– Polskie firmy z sektora MŚP potrzebują szybkiej informatyzacji, bo w aktualnych warunkach społeczno-gospodarczych szybko tracą na rzecz dużych przedsiębiorstw, a także mniejszych firm zagranicznych, które są znacznie lepiej scyfryzowane. Nie bez powodu w corocznych indeksach cyfryzacji biznesu (tzw. DESI), jakie przygotowuje Komisja Europejska, jesteśmy poza pierwszą dwudziestką, choć formalnie Polska to przecież szósta pod względem wielkości gospodarka Unii Europejskiej – wyjaśnia Piotr Ciski. – A przecież moglibyśmy spokojnie być liderem przynajmniej w naszym regionie. Dziś bowiem informatyzacja firmy nie wymaga już tak dużych inwestycji czy długoletnich planów wdrożenia. W mniejszych biznesach już za kilkaset złotych można wyposażyć firmę w podstawowe systemy finansowo-księgowe, które łatwo wdrożyć i w krótkim czasie zobaczyć efekty takich zmian. Oczywiście osobną kwestią jest nauczenie się pracy z takimi systemami, ale pandemia przyspieszyła edukację cyfrową naszego społeczeństwa, więc wiele barier zostało już przezwyciężonych.

Aby z dofinansowania i wsparcia instalacyjnego programów mogli skorzystać przedsiębiorcy we wszystkich województwach, program jest wspierany przez sieć ponad 200 partnerów technologicznych i biznesowych firmy Symfonia w całej Polsce.

 Widzimy, że firmy działające poza największymi miastami, które wcześniej dość ostrożnie podejmowały decyzje o inwestycjach w informatyzację, zostały zmuszone do gruntownego przeanalizowania swojej działalności. Ale nadal decyzja o przeznaczeniu środków na wdrożenie oprogramowania, chociażby wspierającego wymianę dokumentów z kontrahentami, to dla wielu przedsiębiorców trudny wybór. Podstawowy dylemat to czy jednak zabezpieczyć się na przyszłość, czy przyspieszyć transformację cyfrową i dzięki temu skorzystać z ożywienia gospodarczego w swoim otoczeniu? Jestem przekonana, że dzięki Pakietowi Wsparcia dla Firm mniejszym przedsiębiorcom łatwiej będzie w bezpiecznych warunkach zdecydować się na stopniowe unowocześnianie swojej działalności – mówi Agnieszka Kozak, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy w firmie ZORIUS.PL, która jest partnerem Symfonii m.in. na Śląsku i w Małopolsce.

Od kiedy można ubiegać się o wsparcie?

Pakiet Wsparcia dla Firm jest dostępny od 21 czerwca i będzie dostępny aż do wyczerpania puli 2 milionów złotych przeznaczonych przez Symfonię na inwestycje w cyfryzację i oprogramowanie biznesowe.

Więcej informacji na temat programu można uzyskać poprzez stronę: www.optymizacja.pl.

 

Wizytówka firmy                                                                                                                                                                      Strona firmy