Kompleksowe rozwiązanie dla przedsiębiorstwa przetwarzającego papier

Firma Unipaco istnieje od lat 90 ubiegłego wieku. Jej działalność opiera się na przetwarzaniu papieru. Jest producentem materiałów opakowaniowych, a w ofercie posiada różnego rodzaju papiery, powlekane PE i laminaty. Przez lata firma rozwijała swój park maszyn i zdobywała kolejne certyfikaty w tym PN-EN ISO 9001:2001, PN-EN ISO 14001:2004 i Codex Alimentarius.

Zadania firmy wdrożeniowej

Zadaniami HQS Systems w obszarze produkcyjnym było zastąpienie papierowej realizacji zleceń produkcyjnych i zwiększenie wykorzystanie surowca przez zmniejszenie odpadów. W obszarze logistycznym projekt skupiał się na zarządzaniu powierzchnią magazynową, a także przepływem surowców i wyrobów gotowych. Ostatni obszar dotyczył usprawnienia zarządzania dokumentami.

Specjaliści i konsultanci na podstawie zebranych wymagań zaproponowali rozwiązanie oparte o Comarch ERP XL. System ten jest centralnym miejscem, który zbiera informacje z poszczególnych modułów.

Dedykowany moduł produkcyjny

Do realizacji wymagań z obszaru produkcji, zaproponowano dedykowany moduł produkcyjny, który umożliwia i definiuje zlecenia produkcyjne, Analizuje zapotrzebowania względem zamówień sprzedaży uwzględniając przy tym jak największe wykorzystanie surowca. W module produkcyjnym rejestrowany jest proces produkcyjny z automatycznym odczytywaniem wagi wyrobów i wydrukiem etykiet.

Zarządzanie magazynem

Do zarządzania magazynem wykorzystano Comarch WMS, który wraz z potrzebnymi rozszerzeniami do obsługi palet HQS System wdrożyło. WMS obsługiwał też automatyczne kaucjonowanie wydanych palet. Wszystkie działania odbywają się przy użyciu kolektorów z dużym zasięgiem czytnika laserowego, ze względu na surowce układane w magazynie piętrowo.

Zarządzanie dokumentami

Dla umożliwienia zarządzania dokumentami i ich przepływem w firmie, Unipaco zdecydowało o wdrożeniu Comarch DMS. Dzięki, któremu udało się zapanować nad przepływem i wprowadzeniem przy użyciu optycznego rozpoznawania znaków (OCR) faktur zakupowych. W systemie utworzony został także mechanizm, który zarządza korespondencją wychodząca i  przychodzącą.

Korzyści

Korzyści wynikające z zastosowanych rozwiązań:

  • Przez ograniczenie liczby dokumentów papierowych oszczędność finansowa na zakupy tonerów, obsługi drukarek i papieru.
  • Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu produkcyjnemu oraz analitycznemu, zmniejszenie liczby odpadów i przyśpieszenie procesu realizacji zamówień. Śledzenie produktu od dostawy surowca, aż po wydany wyrób gotowy (ang. Traceability).
  • Wprowadzenie zarządzania magazynem umożliwiło zmniejszenie czasu dostarczenia surowca na produkcję i lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Pozwoliło również na lepszą gospodarkę paletami i zmniejszenie zapotrzebowania na butle gazowe do wózków widłowych.