Często przeprowadzam rozmowy na temat systemów ERP i oczywiście podczas nich pojawia się też pojęcie MES. I tu (bardzo często) pada pytanie – „A właściwie to jaka jest różnica między ERP i MES? Bo ja chyba nie do końca to rozumiem”. Nie dziwi mnie to, bo jeśli nie masz firmy produkcyjnej, to zapewne też nie miałeś/aś do czynienia z tym skrótem. W tym materiale postaram się w prosty sposób wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy ERP a MES, a także podpowiem jaka firma powinna się nimi zainteresować.

Co to jest system ERP?

Będę w uporem maniaka powtarzał tę definicję, chociażby po to, żeby wszyscy nasi czytelnicy dobrze zrozumieli co to jest i przede wszystkim – czym jest ERP. ERP to skrót od Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Bardzo często porównuję ERP do „mózgu”, mózgu Twojego przedsiębiorstwa. System ERP łączy ze sobą wiele różnych procesów biznesowych i umożliwia płynny przepływ informacji między nimi. To jest „silnik finansowy”, który obejmuje między innymi:

  • rozrachunki z dostawcami, należności i płatności,
  • zakup surowców, w tym zużycie , ale też śledzenie dostawy produktu,
  • pomaga w zarządzaniu łańcuchem dostaw i zapasami, magazynami i lokalizacjami przechowywania,
  • sprzedaż zamówień produktów i pomaga zarządzać czasem i realizacją zamówień,
  • planowanie całej Twojej produkcji,
  • gromadzenie i przechowywanie danych,
  • raportowanie kluczowych wskaźników KPI, dzięki czemu kierownictwo może podejmować decyzje biznesowe,
  • i wreszcie zarządzanie zasobami ludzkimi.

Oczywiście są to podstawowe funkcje, które zapewni Ci system ERP, bo jak będzie działał Twój ERP zależy też jakie będziesz mieć wdrożone moduły, a jest ich w tym systemie bardzo dużo. ERP de facto steruje Twoją organizacją, dlatego właśnie nazywam go „mózgiem”. I co najważniejsze systemy ERP są używane przez wszystkie firmy, które chcą zarządzać swoimi przedsiębiorstwami.

Co to jest system MES?

MES to skrót od Manufacturing Execution System, czy System Realizacji Produkcji. Już ta sama nazwa wskazuje dla kogo dedykowany jest ten system. Najprościej można wytłumaczyć, że MES służy do monitorowania wytwarzania produktu przez maszyny, przesyła wszystkie dane do innych systemów, z którymi jest zintegrowany, gdzie są przechowywane.

Jeszcze niedawno często praktyką było to, że firmy produkcyjne budowały dedykowane pod siebie systemy MES, chcąc mieć możliwość szczegółowego śledzenia wszystkich procesów, które śledzą wytwarzanie produktu. Ale już teraz są dostępne na rynku systemy ERP – dedykowane pod branżę produkcyjną, które mają swoje systemu MES. Te systemy można dopasować do produkcji, którą ma dana firma. Ale są też systemy MES, które można dokupić, jako dodatkowy moduł do swojego systemu ERP i go dopasować pod produkcję klienta. Aktualnie możliwości jest wiele. Który sposób jest najlepszy dla Ciebie? Odpowiedź brzmi – to zależy. Tak, to zależy od tego jaki masz system ERP, czy będzie on w stanie odbierać wszystkie „sygnały” od danego MES-a. W takim wypadku najlepiej skorzystać z pomocy niezależnego doradcy, który po poznaniu Twojego przedsiębiorstwa doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Ale zanim to zrobisz, powinieneś/aś wiedzieć, co system MES Ci rzeczywiście da. MES pozwoli Ci na:

  • identyfikować części i komponenty, z których składa się produkt,
  • zarządzanie recepturami i konfiguracją elementów sterujących maszyny do wytworzenia produktu,
  • steruje procesem pracy maszyny w celu monitorowania wszelkich zmian, awarii, przestojów i co najważniejsze przesyła te wszystkie dane do systemu ERP, z którego w łatwy sposób będziesz mógł je „wyciągnąć” i przeanalizować.

Podobnie jak w przypadku ERP, również i tu zostały wymienione tylko podstawowe funkcje tego systemu. Ważne jest to, że jeśli rzeczywiście zdecydujesz się na system MES, poznaj go, dowiedz się jakie możesz mieć korzyści i czy możesz go zintegrować z aktualnym systemem ERP.

Współpraca systemów MES i ERP

Zapewne nie zaskoczę Cię, ale te dwa systemy produkcyjne mają bardzo wiele połączeń między sobą i współpracują ze sobą. Dlatego świadome „przedsiębiorstwa” wiedzą, że potrzebują ich obu, ich połączenia, żeby uzyskać najbardziej wiarygodną informację na temat Twojej produkcji. Dlatego tak ważne jest to, że systemy te muszą się ze sobą „komunikować”, zbierać dane i przedstawiać informacje tym wszystkim, którzy podejmują kluczowe decyzje dla przedsiębiorstwa. O tym jak te systemy mogą się ze sobą komunikować poświęcę inny artykuł.
Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie „jaka jest różnica między ERP a MES” najprościej można powiedzieć, że:

  • ERP to system informacji finansowej dla firmy – „mózg” firmy,
  • MES natomiast koncentruje się na produkcji Twoich produktów.

Czy są mi potrzebne oba systemy?

Teraz, kiedy wiesz jaka jest różnica pomiędzy tymi systemami i myślisz o wprowadzeniu zmian, czy uzupełnieniu swojego ERP, upewnij się, że wiesz czego potrzebujesz. Zacznij od dobrze dobranego systemu ERP z modułem produkcyjnym i przekonaj się czy przypadkiem właśnie takie rozwiązanie nie będzie wystarczające. Jeśli okaże się rzeczywiście, że widzisz braki w informacjach, nie wiesz jak pracują Twoje maszyny, nie masz informacji o przestojach czy awariach, wtedy sięgnij po system MES.