Planujesz wdrożenie oprogramowania klasy ERP w swojej firmie? Poznaj odpowiedzi na podstawowe i najważniejsze pytania, padające podczas wyboru systemu.

Wydawać się może, że we współczesnym, zinformatyzowanym świecie zagadnienia technologiczne są powszechnie znane. W praktyce nie każdy przedsiębiorca miał okazję przetestować oprogramowanie dla biznesu przed jego zakupem, a kompleksowość i wielozadaniowość ERPów często rodzi więcej pytań, niż odpowiedzi. Dlatego zebraliśmy odpowiedzi na 10 najpopularniejszych pytań, dzięki którym oprogramowanie dla biznesu nie będzie miało przed Tobą tajemnic.

 1. Czym jest system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, dzięki któremu możesz w efektywny i kompleksowy sposób zarządzać zasobami przedsiębiorstwa i organizować pracę całej firmy. Pomaga w gromadzeniu i interpretacji danych, które pochodzą z procesów biznesowych. Jego głównymi wyznacznikami są wspólna baza danych oraz interfejs, umożliwiający wygodną pracę.

 1. Czy ERP to jest to samo, co CRM?

System CRM (ang. Customer Relationship Management, czyli zarządzanie relacjami z klientem) to specjalna baza, służąca do obsługi kontrahentów. Pozwala na budowanie relacji, daje dostęp do historii kontaktów. Jest doskonałym narzędziem dla handlowców. Jaka jest zatem różnica? ERP to kompleksowe oprogramowanie, służące do zarządzania całą firmą – w tym także działem sprzedaży, a w jego skład wchodzi m.in. CRM.

 1. W czym może mi pomóc system klasy ERP?

Współczesne systemy ERP swoimi funkcjonalnościami potrafią zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw o różnych profilach i potrzebach biznesowych. W enova365 dostępne funkcje zorganizowane są w tematyczne obszary, dedykowane poszczególnym procesom przebiegającym w firmie. W ten sposób wyróżniamy m.in.:

 • Handel i magazyn – kompleksowy obszar, służący do obsługi zamówień
 • Kadry Płace i HR – narzędzie, dostosowane do potrzeb działu HR
 • Business Intelligence – rozwiązanie do tworzenia analiz biznesowych
 1. Jakie są główne korzyści systemu ERP?

Każde wdrożenie systemu niesie ze sobą określone korzyści. Poniżej wymieniamy zbiór najbardziej popularnych usprawnień, niezależnie od wielkości instalacji i wybranych rozwiązań:

 • zauważalna redukcja kosztów
 • efektywne zarządzanie czasem pracy
 • automatyzacja powtarzających się czynności
 1. Czy firma z każdej branży może korzystać z systemu ERP?

Tak. Współcześnie firmy z różnych branż korzystają z oprogramowania dla biznesu. Wśród użytkowników znajdziemy przedsiębiorstwa produkcyjne jak i usługowe; firmy z branży motoryzacyjnej, kosmetycznej, consultingowej etc.

 1. Czy system ERP można rozbudować?

Tak. enova365 oferuje szereg modułów, które pozwalają dopasować funkcjonalności do potrzeb organizacji. W miarę rozwoju firmy i poszerzania zakresu działalności możliwa jest rozbudowa dostępnych funkcji.

 1. Czy system ERP można zintegrować z innymi narzędziami, wykorzystywanymi w firmie?

enova365 posiada moduł Integrator, który umożliwia połączenie z innymi rozwiązaniami branżowymi. Dzięki temu system ERP połączy wszystkie dane biznesowe i będzie stanowił kompleksowe wsparcie dla organizacji.

 1. Ile kosztuje system ERP?

Prawidłowa odpowiedź brzmi – to zależy od potrzeb i zakresu funkcjonalności. Dzięki modułowej budowie możliwe jest dobranie dokładnie tych rozwiązań, które odpowiadają działalności przedsiębiorstwa. Przekłada się to na cennik, który jest na tyle elastyczny, by zarówno duża firma jak i mikroprzedsiębiorstwo znalazło opcję, dopasowaną do skali biznesu.

 1. Czy do wdrożenia potrzebuję własnego zaplecza IT?

Przy zakupie lub rozliczeniu na zasadzie abonamentu niezbędny będzie własny serwer, na którym zostanie zainstalowany system. Organizacje, które nie chcą inwestować we własną infrastrukturę, mogą skorzystać z opcji oprogramowania umieszczonego w chmurze. W tej opcji użytkownik nie musi także pamiętać o aktualizacji oprogramowania i obsłudze technicznej – ta jest zapewniana w ramach dostępu do usługi.

 1. Jak wybrać system ERP?

Przed wyborem systemu ERP należy dokładnie zdefiniować potrzeby organizacji w tym zakresie. Komputronik Biznes jako integrator IT posiada kompetencje i możliwości techniczne przeprowadzenia wstępnego audytu procesów i systemów, na których aktualnie pracuje każda firma. Dzięki temu może odwzorować procesy firmy w systemie enova365, usprawniając tym samym pracę pracowników i dając kontrolę nad przedsiębiorstwem. Oprócz wdrożenia rozwiązania Komputronik Biznes oferuje także opiekę serwisową, pomoc w aktualizacji systemu i jego rozwój wraz ze zmieniającymi się potrzebami.

enova365 to lider branży ERP w Polsce. W 2020 roku system wygrał konkurs Best in Cloud w kategorii: najlepszy ERP/CRM w chmurze. enova365 to w 100% polski produkt, bazujący na kilkunastoletnim doświadczeniu zespołu w budowaniu programu wspierającego procesy w firmach. Jest gotowy do pracy w średnich i dużych polskich firmach oraz do integracji w oddziałach międzynarodowych korporacji zlokalizowanych w Polsce, pracujących na zagranicznych systemach.

Przewagą enova365 jest bieżąca aktualizacja do zmieniających się przepisów prawa i duża elastyczność w tworzeniu własnych procedur. Aktualizacje systemu dla Użytkowników są bezpłatne w ramach aktualnej gwarancji. Z oprogramowania można korzystać stacjonarnie oraz w chmurze – logując się do aplikacji przez przeglądarkę internetową, a dzięki dodatkowym interfejsom, opartym o zasady Modern UI, z systemu można korzystać również mobilnie (na tabletach i smartfonach).

 

 

Wizytówka firmy                                                                                                                                                                      Strona firmy