Usługa chmurowa to rozwiązanie, które znacząco zwiększa dostępność do danych przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja wielu firmowych procesów
i usprawnienie codziennej pracy niejednego działu. W jaki sposób chmura wpływa na dostępność?
Rozwiązania chmurowe – czym właściwie są?
Chmura to nic innego, jak wirtualne rozwiązanie umożliwiające przechowywanie i wykorzystywanie danych. Dzięki temu, że nie są one gromadzone wyłącznie na dysku jednego komputera, ma do nich dostęp każdy uprawniony użytkownik – wystarczy, że skorzysta z urządzenia z połączeniem internetowym. Korzystanie z chmury wiąże się z szeregiem korzyści dla firm, o czym przekonało się już wiele polskich przedsiębiorstw. Chmury dzielą się na prywatne, publiczne oraz hybrydowe.
Z dowolnego miejsca…
Rozwiązania chmurowe zapewniają dostęp do przechowywanych danych z dowolnego miejsca na świecie. Nie ma więc znaczenia, gdzie przebywa użytkownik – aby tworzyć i edytować pliki potrzebuje on jedynie dobrego połączenia internetowego. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku firm, w których większość zatrudnionych osób wykonuje swoje obowiązki w trybie zdalnym. Nawet jeżeli każdy pracownik pracuje w danej chwili z innej lokalizacji, projekty nie stoją w miejscu.
… i o dowolnej porze
Chmura pozwala na przetwarzanie gromadzonych w niej danych nie tylko z dowolnego miejsca, ale i o dowolnej porze. Użytkownik może w każdej chwili edytować lub udostępniać pliki, korzystając nawet z urządzenia mobilnego typu smartfon czy tablet. Do efektywnej pracy potrzebny jest wyłącznie dostęp do Internetu.
Dla wielu osób jednocześnie
Usługi chmurowe gwarantują dostęp do firmowych danych wielu osobom w tym samym czasie. Jeden plik może edytować jednocześnie wielu pracowników, usprawniając w ten sposób realizację projektu. Aby uzyskać wgląd do konkretnych informacji, nie ma potrzeby przekazywania dokumentów z działu do działu – a to z kolei znaczna oszczędność czasu! Co istotne, dostęp do użytecznych firmowych danych mają wyłącznie osoby uprawnione. Ryzyko, że trafią one w niepowołane ręce, jest niemal zerowe – to zasługa odpowiednich zabezpieczeń.
Dane firmowe w chmurze a ich bezpieczeństwo
Przechowywanie danych w chmurze to całkowicie bezpieczny sposób – dostawcy usług są odpowiedzialni za ich prywatność i ochronę. Zabezpieczenia są na bieżąco zwiększane, a kopie dokumentów – przechowywane w serwerowniach oddalonych od siebie nawet o kilkaset kilometrów. Do ochrony przechowywanych w chmurach danych służą również firewalle, które na bieżąco kontrolują ruch sieciowy – zarówno przychodzący, jak i wychodzący. W przypadku ewentualnego zagrożenia istnieje więc możliwość szybkiej reakcji. Dzięki tak wielu zabezpieczeniom prywatne dane są skutecznie chronione przed atakami cyberprzestępców. Na ich bezpieczeństwo wpływa również szyfrowanie oraz opcja wprowadzenia ograniczeń związanych z dostępem do danych.
Ostatnie komentarze