Zapewne większość z Was odpowie sobie w myślach: szybko i tanio. Do tego najlepiej, żeby wdrożenie przebiegło sprawnie i bez komplikacji. Bajka?

Nie do końca. Możesz sporo zrobić, by zagwarantować sobie te warunki. Sprawdź nasze PRO TIPY w temacie! Przed podjęciem wiążącej decyzji o kupnie systemu, odpowiedz sobie na 3 pytania, które stawiamy niżej.

Co to jest i czy to jest dla mnie?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning ) to rodzaj oprogramowania, które służy do planowania całości zasobów przedsiębiorstwa. Oznacza to, że pozwalają kontrolować i sterować procesami ze wszystkich obszarów działalności danej firmy (np. handel, produkcja, logistyka, księgowość itd). To odróżnia je od systemów, które służą organizacji pracy tylko części prac firmy (np. systemu MRP czy CRM).

Taką funkcjonalność gwarantuje budowa ERP, który z jednej strony składa się z modułów odpowiedzialnych za konkretny obszar, a z drugiej swoje działanie opiera na jednej bazie danych. Moduły można dobierać zależnie od potrzeb firmy. System ERP jest więc narzędziem elastycznym, sprawdzającym się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba kontroli nad procesami.

Za co konkretnie płacę i jak chcę tego używać?

Dopiero, gdy odpowiesz sobie na pytanie w jakim modelu użytkowania chcesz korzystać z systemu ERP, będziesz w stanie określić z jakich składowych będzie się składał jego koszt. Jak to działa?

Jeśli zdecydujesz się na zakupienie licencji (tzw. tradycyjny model zakupu), zapłacisz właśnie za nie (jednorazowo). Wydatki w przyszłości będą zaś dotyczyć aktualizacji, jeśli się na nie zdecydujesz. To nie jedyna możliwość kupna. Większość firm zajmujących się sprzedażą lub (i) produkcją oprogramowania, oferuje systemy ERP także w modelach abonamentowych, choćby SaaS (Software as a Service – abonament za użytkowanie systemu oraz dostęp do infrastruktury serwerowej) oraz ASP (Application Service Provider, on-demand software – abonament za użytkowanie licencji systemu).

UWAGA! Oczywiście, bez względu na to jaki model wybierzesz, musisz się także liczyć z kosztami samego wdrożenia i późniejszego serwisu. To właśnie one są najtrudniejsze do określenia na początkowym etapie prac. Ile więc w sumie trzeba wydać? Orientacyjne przedziały kwotowe możesz poznać, klikając [tu].

Skąd brać na to pieniądze?

Kluczowa kwestia. I – dodajmy od razu – jeśli myślisz, że jedynym rozwiązaniem jest kredyt, a później zaciskanie przysłowiowego pasa przez dobrych kilka lat, jesteś w błędzie. Oczywiście, jeśli dysponujesz odpowiednią kwotą lub jesteś w stanie skolektować ją z niewielką pomocą pożyczki, jest to jedna z najszybszych dróg do finansowego domknięcia inwestycji. Nie martw się jednak, a tym bardziej nie rezygnuj, jeśli jest inaczej. Dostępne są co najmniej dwie inne sprawne metody nabycia ERP. Jakie? Wykorzystanie leasingu lub dotacji UE. Jak to działa i w jaki sposób w ogóle „zabrać się” za taką „wspomaganą” formę zakupu?

Możesz o tym przeczytać więcej [jak sfinansować system ERP] .