Dla każdej firmy inwestującej w system planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), ważnym czynnikiem jest koszt systemu ERP . Oprogramowanie ERP nie jest tanie, a ceny różnią się w zależności od rodzaju wdrożenia, liczby użytkowników i poziomu dostosowania. Niektórzy dostawcy publicznie wyświetlają ceny na swojej stronie internetowej, zwłaszcza w przypadku rozwiązań ERP w chmurze, podczas gdy inni dostarczają wycenę tylko po zapoznaniu się z wymaganiami biznesowymi firmy.

Zebraliśmy ten szczegółowy przewodnik na temat różnych modeli cenowych ERP, kosztów wdrożenia i przykładów popularnych cen dostawców ERP.

Co to jest ERP?

System planowania zasobów przedsiębiorstwa pomaga organizacjom zarządzać funkcjami biznesowymi i usprawniać operacje dzięki scentralizowanej bazie danych i przyjaznemu interfejsowi użytkownika. Firmy używają oprogramowania ERP do standaryzacji procesów biznesowych, zbierania danych operacyjnych, poprawy efektywności łańcucha dostaw, promowania strategii opartych na danych i zwiększenia współpracy między działami. Systemy ERP to kompleksowe rozwiązania, które zazwyczaj zawierają następujące moduły:

Księgowość i finanse – Moduł księgowość i finanse śledzi finanse firmy, w tym budżet i planowanie wydatków, księgowość podstawowa, zarządzanie dochodami i zarządzanie podatkami.

Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) – Dzięki modułowi CRM przedsiębiorstwa mogą zarządzać swoimi działaniami związanymi z obsługą klienta, takimi jak sprzedaż, marketing i obsługa klienta. Pracownicy mogą śledzić perspektywy sprzedaży i rurociągi klientów. Użytkownicy mogą również zarządzać zadaniami marketingowymi, w tym kampaniami reklamowymi i generowaniem leadów.

Łańcuch dostaw – moduł łańcucha dostaw śledzi produkty od produkcji, przez magazyn, po dystrybutorów i klientów. Funkcje obejmują harmonogramowanie dostawców, zakupy, zapasy, przetwarzanie reklamacji, wysyłkę, śledzenie i zwroty produktów.

Zarządzanie zapasami – Korzystając z modułu zarządzania zapasami, firmy mogą monitorować materiały i dostawy poprzez kontrolę zapasów, zamówienia zakupu, automatyczne zamawianie i skanowanie
zapasów.

Produkcja – Producenci i inne obiekty zorientowane na produkcję mogą korzystać z modułu zarządzania produkcją do zarządzania swoimi halami produkcyjnymi, patrząc na elementy takie jak zlecenia pracy, rachunek
materiałów, kontroli jakości, inżynierii, procesu produkcji i planowania oraz zarządzania cyklem życia produktu.

Zasoby ludzkie – moduł zasobów ludzkich pomaga organizacjom w zarządzaniu cyklami zatrudnienia, od rekrutacji do sukcesji. Firmy mogą korzystać z następujących funkcji: śledzenie aplikantów, lista płac, czas i frekwencja, zarządzanie wydajnością i zarządzanie uczeniem się.

Business Intelligence – Moduł business intelligence zbiera i analizuje dane z wielu źródeł i pomaga użytkownikom podejmować lepsze decyzje biznesowe. Niektóre funkcje obejmują konfigurowalne pulpity i narzędzia wizualizacyjne, raportowanie ad-hoc i planowanie oraz dostęp do danych w czasie
rzeczywistym.

Modele cenowe, czy wpływaja na koszt systemu ERP?

W zależności od rodzaju wdrożenia, sprzedawcy ERP używają dwóch modeli cenowych: licencji wieczystych i planów abonamentowych. Oto jak one działają:

Licencja wieczysta

Firmy, które zdecydują się na hosting oprogramowania ERP przy użyciu własnych serwerów (na miejscu wdrożenia) na ogół płacą wieczystą opłatę licencyjną. Ten jednorazowy koszt jest opłacany z góry i jest oparty na liczbie użytkowników i poziomie dostosowania. Licencje wieczyste zazwyczaj nie obejmują kosztów stałych, takich jak utrzymanie, wsparcie i aktualizacje. W długoterminowym okresie, ten model wydaje się generować najmniejsze koszty systemu ERP

Plany abonamentowe

Przedsiębiorstwa mogą również płacić opłatę abonamentową za dostęp do oprogramowania ERP w chmurze, które sprzedawca utrzymuje i hostuje na zewnętrznym serwerze danych. Model cenowy „oprogramowanie jako usługa”(SaaS) oznacza, że opłaty są płacone za każdego użytkownika miesięcznie lub rocznie.

Plany abonamentowe często wymagają od firm minimalnej długości umowy i występują na różnych poziomach z rosnącą funkcjonalnością i modułami.

Koszty wdrożenia systemu ERP

Wdrożenie ERP słynie z tego, że jest to długi i kosztowny proces. Koszty obejmują:

Moduły lub funkcje nie zawarte w cenie podstawowej 

Niektóre rozwiązania mogą pobierać dodatkowe opłaty za poszczególne moduły lub zaawansowane funkcje, w tym płac, produkcji i e-commerce. Istnieją również specyficzne dla danej branży rozwiązania, które oferują funkcje dla danego rynku.

Dostosowania – Wiele firm wymaga dostosowania do swoich specyficznych procesów biznesowych, a koszty mogą się szybko sumować. Firmy powinny skoncentrować się na dodawaniu tylko tych funkcji, które są im potrzebne.

Konsultanci – Wielu dostawców, zwłaszcza większych firm, takich jak Oracle, SAP i Microsoft, korzysta z usług konsultantów zewnętrznych w celu wdrożenia. Koszty mogą się znacznie różnić w przypadku takich usług, jak zarządzanie zmianami i migracja danych.

Sprzęt – Firmy, które chcą wdrożenia na miejscu będą musiały zakupić serwery danych i infrastruktury sprzętowej do hostingu systemu ERP.

Szkolenia – Niektórzy dostawcy mogą zawierać podstawowe usługi szkoleniowe za darmo podczas wdrożenia. Inni mogą oferować je za dodatkową opłatą, zwłaszcza jeśli szkolenie odbywa się w siedzibie klienta.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą spodziewać się zapłacić od 75.000 zł do 800.000 zł za wdrożenie. Koszty dla dużych firm wahają się od 1 miliona w górę.

Firmy, które nie mogą sobie pozwolić na duże koszty wdrożenia z góry, powinny wybrać wdrożenie chmury. Które nie wymaga instalacji sprzętu i może nie oferować tak wielu modyfikacji.

Podsumowanie

Wielu sprzedawców/dostawców stosuje model wyceny miesięcznej dla każdego użytkownika, z warstwami, które zapewniają dodatkowe funkcje. Niektórzy z nich oferują również licencje wieczyste za jednorazową opłatą. Dlatego należy rozważyć, jakie moduły lub funkcje są wymagane, jak również przyszłe skalowanie i potrzeby biznesowe. Będziesz również chciał zbadać koszty wdrożenia i jak długo potrwa ten proces. Jak widzisz nie jest łatwo oszacować koszt systemu ERP.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat oprogramowania ERP lub chcesz porównać różne rozwiązania, na stronie mamy przegląd wszystkich dostawców i systemów oferowanych w Polsce.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz co zrobić, skontaktuj się z nami za pomocą maila !  ➡️  📧 ⬅️