Idealny system ERP? Jak go wybrać?

Jak wybrać idealny system ERP? Czym rozwiązanie chmurowe ERP wyróżnia się na tle innych, podobnych? Znalezienie odpowiedniego systemu ERP i wdrożenie go, może sprawić, że Twoja firma stanie się realnie konkurencyjna na rynku. Przy tak wielu dostępnych , różnych rozwiązaniach ERP, może być trudno zdecydować się, na to które będzie odpowiednie dla Twojej firmy.

W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę jeśli stoisz przed wyborem system dla swojej firmy.

Mobilność

Jeśli ERP jest oparty na chmurze, możesz połączyć się z nim w dowolnym miejscu, w którym działa Internet. Oznacza to, że Ty i Twój zespół możecie mieć dostęp do danych firmy z każdego miejsca na świecie poprzez aplikację mobilną. Aplikacja mobilna ułatwia dostęp do danych i wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym. Dzięki temu Ty i Twój zespół może szybko podejmować świadome decyzje.

Tworzenie własnych dashboardów

Większość rozwiązań ERP sprawia, że oprogramowanie jest niezwykle skomplikowane i trudne w obsłudze. Być może system ERP powinien stawiać na prostotę? Pulpit ERP powinien być łatwy w nawigacji, dzięki czemu proces wdrażania sprawi mniej kłopotów. Niektóre systemy chmurowe pozwalają na dostosowanie jego interfejsu. Pozwala to użytkownikom na spersonalizowanie ich specyficznego interfejsu tak, że mogą zobaczyć i monitorować tylko informacje, które będą im przydatne, jak np. kluczowe wskaźniki wydajności (KPI).

Obawiasz się, jak Twój zespół będzie musiał długo dostosowywać się do nowej technologii? Niepotrzebnie. Kiedy Twój zespół ma możliwość dostosowania pulpitów do swoich potrzeb, nowa technologia staje się o wiele bardziej przyjazna dla użytkownika. Pamiętaj, że każde nowe wdrożenie systemu ERP jest dla Twoich pracowników odbierane „jako coś złego”. Wiadomo, że „ludzie boją się zmian”

Zarządzanie wieloma pionami

System ERP jako system bazowy? Dane firmy są scentralizowane w jednej bazie danych. Ta baza danych jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, zapewniając, że wszystkie działy firmy pracują na tych samych, spójnych danych. 

Możliwość integracji

System ERP traktowany jako otwarte środowisko? Oznacza to, że łatwo integruje się z pakietami oprogramowania biznesowego, czyli łatwość integracji z systemami zewnętrznymi. Firmy z branży eCommerce mogą korzystać z dostępu do API. Bo jak wiesz – coraz więcej wdrożeń systemów ERP ciągnie za sobą inwestycje w dział eCommerce, czy też sklep internetowy oparty o rozwiązania eCommerce.

Globalne wsparcie

Dobry system ERP powinien mieć również dobre wsparcie powdrożeniowe. Jeśli posiadasz oddziały w kilku krajach, warto sprawdzić czy Twój dostawca gwarantuje wsparcie w innym języku niż polski. Może się zdarzyć, że wybierzesz system, który posiada wsparcie TYLKO w Twoim kraju.

Idealny system ERP oparty na chmurze?

Jeszcze niedawno firmy były przyzwyczajone do wdrożeń systemów ERP na miejscu/lokalnie. Co ciągnęło za sobą dodatkowe koszty w postaci dodatkowej infrastruktury IT. Czasy się zmieniają i coraz częściej firmy wybierają rozwiązania chmurowe. Rozwiązania te nie wymagają inwestycji w infrastrukturę IT. Pozwalają znacząco przyśpieszyć wdrożenie systemu w Twojej firmie i niewątpliwą zaletą jest coraz większa mobilność. Istnieje wiele różnych programów ERP na rynku, co sprawia, że trudno jest znaleźć taki, który rzeczywiście przyniesie korzyści Twojej firmie. 

Powyższe punkty to nie wszystkie cechy, na które powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę wybierając system dla siebie. Pamiętaj, że nie zawsze system ERP z chmury to dobre rozwiązanie. Składa się na to bardzo wiele czynników. Nie wiesz jak dobrze wybrać? Na jakie systemy zwrócić szczególną uwagę? Czy będzie spełniał Twoje cele biznesowe? Nie jesteś do końca przekonana/y czy rzeczywiście system z chmury jest dla Ciebie? Zostaw wiadomość – pomożemy, doradzimy.