Płynna produkcję bez przestojów? Zapasy, które zapewniają zarówno produkcję, jak i możliwość dostaw w każdej chwili – przy możliwie najmniejszym zaangażowaniu kapitału? Czy nigdy nie chcesz być zmuszony do informowania klientów o opóźnieniach w dostawie? Być może potrzebujesz holistycznego systemu ERP, który wesprze Cię w efektywnym zarządzaniu materiałami.
W produkcji nie ma improwizacji
O ile podczas gotowania w domu można improwizować i zastąpić brakujące mleko śmietaną lub cukier miodem, o tyle w przypadku produkcji towarów nie jest to możliwe(zwłaszcza teraz kiedy po covidzie wszystkiego brakuje, głównie komponentów do elekroniki …). W przypadku braku surowców lub częściowych komponentów produkcja zostaje wstrzymana. A to może oznaczać, że nie możesz zrealizować zamówienia. Jednocześnie klienci wymagają coraz krótszych terminów dostaw – oczywiście przy zachowaniu tej samej wysokiej jakości.
Przedsiębiorstwa muszą zatem zagwarantować, że dostawy wszystkich niezbędnych materiałów do produkcji są zapewnione przez cały czas. Tylko w ten sposób można uniknąć wąskich gardeł w dostawach. Jednocześnie ważne jest, aby utrzymywać zapasy na jak najniższym poziomie. Magazynowanie oznacza przecież wiązanie kapitału. Należy więc znaleźć optymalną równowagę. Nie zawsze jest to łatwe! Ale z pomocą nowoczesnych, holistycznych rozwiązań ERP z chmury, to nie jest rocket science. Wspierają one MŚP w systematycznej kontroli, organizacji i monitorowaniu materiałów oraz ich drogi od dostawcy, poprzez magazynowanie i produkcję, aż do klienta.
Zadania gospodarki materiałowej
Zadaniem gospodarki materiałowej jest ciągłe zaopatrywanie produkcji w wystarczającą ilość materiałów. Z jednej strony, wymagane towary lub usługi muszą być dostarczone na czas, w wystarczającej ilości oraz w pożądanej jakości. Z drugiej strony, chodzi również o optymalizację czasu przepustowości w łańcuchu dostaw. Nie ma sensu kupować zasobów z dużym wyprzedzeniem – jak wspomniano, niepotrzebnie zwiększa to zaangażowanie kapitałowe i koszty magazynowania. Bufor pomiędzy przyjęciem towaru a jego dalszą obróbką staje się więc coraz mniejszy. Nawiasem mówiąc, to samo odnosi się do marginesu pomiędzy ukończeniem a dostawą. Aby zapewnić, że łańcuchy dostaw i dystrybucji przebiegają całkowicie bezbłędnie, konieczny jest płynny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi działami, a także pomiędzy producentami i dostawcami. Gwarantują to holistyczne rozwiązania ERP z chmury.
Holistyczne podejście dla większej wydajności
Holistyczne środki: od gospodarki materiałowej, poprzez planowanie i kontrolę produkcji, aż po sprzedaż, procesy są przejrzyste i tak dobrze ze sobą powiązane, że wydajność znacznie wzrasta. Aby to osiągnąć, system ERP łączy wszystkie działy firmy ze sobą, całkowicie bez interfejsów. Optymalizuje przepływy pracy między działami i wspiera ujednolicone, ustandaryzowane procesy. Dzięki centralnemu sterowaniu wszystkimi obszarami zadań – od ustalania zapotrzebowania, poprzez zaopatrzenie, magazynowanie, aż po transport – system ERP przyspiesza procesy i skraca czasy dostaw.
Przejmuje on wewnętrzne zarządzanie zapasami lub stałą kontrolę poziomu zapasów i rejestruje zmiany w przychodzących lub wychodzących towarach w czasie rzeczywistym. Na podstawie dostępnych danych oprogramowanie określa zapotrzebowanie i jest w stanie wygenerować propozycje zamówień. Tworzy również podstawę dla cyfrowej komunikacji w całym łańcuchu dostaw. Na przykład, ERP może automatycznie wyzwalać powtarzające się zamówienia od dostawcy, jeśli zapas spada poniżej krytycznej ilości. Jednocześnie dostawcy mogą przekazywać informacje o oczekiwanych terminach dostaw, odchyleniach między ilością zamówioną a dostarczoną lub ewentualnych materiałach niebezpiecznych. Wspierając komunikację cyfrową w obu kierunkach, system ERP toruje drogę do płynnego przepływu towarów.
Efektywna gospodarka materiałowa daje przewagę
Wyższe zadowolenie klienta: Tylko dzięki optymalnie funkcjonującemu planowaniu materiałowemu możliwe jest dostarczenie materiałów we właściwym czasie, w wymaganej ilości i jakości we właściwe miejsce. I to właśnie jest podstawą wysokiego stopnia przestrzegania harmonogramów i krótkich czasów realizacji, co ostatecznie zapewnia wzrost zadowolenia klientów.
Optymalizacja zakupów: Dzięki porównaniu cen różnych dostawców, materiał może być zamówiony u najtańszego z nich – co pozwala zaoszczędzić pieniądze już na etapie zakupu.
Uwolnienie kapitału: Zaopatrzenie zgodnie z zasadą just-in-time znacznie redukuje zaangażowanie kapitału i koszty magazynowania. Płynne środki mogą być w ten sposób inwestowane np. w rozwój nowych produktów lub zakup nowoczesnych maszyn.
Aktualne dane: Ponieważ wszystkie ruchy magazynowe są rejestrowane automatycznie i w czasie rzeczywistym, przedsiębiorcy w każdej chwili wiedzą o aktualnych stanach magazynowych, jak również o planowanych uzupełnieniach i zbyciu. Przy okazji, nawet w kilku magazynach i lokalizacjach. Na podstawie tych danych możliwe są szczegółowe oceny, jak również planowanie perspektywiczne, za pomocą których można sterować przepływem towarów zgodnie z zapotrzebowaniem.
Talenty improwizacyjne są mile widziane, aby dać upust w kuchni. W firmie produkcyjnej, jednak należy raczej polegać na niezawodnym, holistycznym systemie ERP. Jeśli szkasz rozwiązania dla siebie odwiedz zakładkę SYSTEMY. Jeśli masz wybrany system a potrzebujesz opinii, zapytaj o nią na naszym FORUM. Bo najlepsze zamówienie na nic się nie zda, jeśli w trakcie produkcji zabraknie materiału do jego realizacji. Przyszłościowa i przede wszystkim solidna gospodarka materiałowa jest dziś uważana za decydujący czynnik sukcesu.
Ostatnie komentarze