Excel czy ERP – wady i zalety obu rozwiązań – podcast

To porównanie jest bardzo częste. W sieci można znaleźć wiele artykułów na ten temat. Na naszym portalu również znajdziecie kilka takich opracowań. Szczególnie polecamy Excel vs ERP – kto zwycięży?, ale też Excel – właściwe narzędzie niewłaściwie wykorzystywane.

Arkusze kalkulacyjne to jedno z najczęściej używanych narzędzi w biznesie. 

Czy Excel jest nadal używany w biznesie?

Excel jest nadal szeroko stosowany w biznesie. Dla wielu analityków biznesowych i menedżerów umiejętność korzystania z technologii arkuszy kalkulacyjnych jest uważana za powszechną wiedzę.

Dlaczego firmy wciąż używają Excela?

Chociaż istnieją potężne narzędzia, takie jak ERP, wiele firm twierdzi, że nic nie przewyższa arkuszy kalkulacyjnych. I to jeśli chodzi o szybką i dostępną analizę danych. Ze wszystkich istniejących narzędzi do analizy danych, Excel pozostaje najbardziej dostępnym i tradycyjnym narzędziem. Wiele firm korzystało z arkuszy kalkulacyjnych od samego początku do przechowywania i analizowania danych. A program Excel jest najłatwiejszy w obsłudze dla większości użytkowników.

Ile firm wciąż korzysta z programu Excel?

W 2019 r. badania rynku wykazały, że około 54% firm korzysta z programu Excel i nie obejmuje to innych aplikacji. Na całym świecie ponad 2 miliardy ludzi korzysta z technologii arkuszy kalkulacyjnych, takich jak Excel i Arkusze Google. Firmy zatrudniają kandydatów ze znajomością Excela, ponieważ korzystanie z arkuszy kalkulacyjnych jest uważane za standard w codziennej pracy. 

Co sprawia, że ​​Excel jest cennym narzędziem biznesowym?

Arkusze kalkulacyjne ułatwiają zarządzanie danymi i wizualizację informacji. Spośród dostępnych opcji analizy danych, Excel oferuje prawdopodobnie najlepsze funkcjonalności. Arkusze kalkulacyjne zapewniają zaawansowane funkcje, takie jak wykresy, tabele przestawne i formuły. Ale są bardziej dostępne niż zaawansowane narzędzia, takie jak SQL.

W szczególności Excel jest również kompatybilny z wieloma innymi popularnymi narzędziami do analizy danych. Takim przykładem mogą być Arkusze Google, gdzie mogą współpracować z bardziej zaawansowanymi opcjami analizy. 

Ostatecznie Excel jest najłatwiejszym do nauczenia się i najczęściej używanym narzędziem do analizy dla firm i prawdopodobnie się to nie zmieni.

A w naszym podcaście…

W naszym dzisiejszym podcaście, Tomasz Zarzyka  – pasjonat Excela, opowiada jak łączyć Excela z ERP i innymi technologiami, co daje nieograniczone możliwości

Serdecznie zapraszam do odsłuchania i komentowania.
Marek Mac