Polska, zaraz po Chinach i Niemczech, jest trzecim największym eksporterem mebli na świecie, z udziałem na poziomie 5,6%. Na polskim rynku funkcjonuje ponad 28 tyś. przedsiębiorstw, wliczając w to firmy jednoosobowe. Taka specyfika przemysłu meblowego pozwala zaobserwować zjawisko, w którym relatywnie najlepiej radzą sobie mikrofirmy i SME, które najczęściej realizują projekty mebli na wymiar.

 Część sklepów firmowych mimo, że była zamknięta przez ograniczenia Covid19 działała jako punkty odbioru zamówionych mebli w sprzedaży on-line. Nowa specyfika rynku w nowych realiach wzmacniała sprzedaż on line przez internet, z produkcją mebli pod wymiar w zleceniach jednostkowych, gdy duże sklepy były zamknięte a fabryki mebli seryjnych stanęły. Szacowało się, że w 2020 roku pojawi się spadek sprzedaży nawet na poziomie 35 %. Jak już wiemy, te prognozy się nie spełniły. Wręcz wyniki sprzedaży poszybowały mocno w górę.

Jeżeli uwzględnimy, iż klient końcowy coraz częściej sięga po personalizowanie swojego mebla za pomocą konfiguratora, poprzez strony B2C a fabryka ma możliwość zautomatyzowania przejęcia zamówienia w zlecenia za pomocą systemu ERP, to powstaje naturalne rozwiązanie na dzisiejsze potrzeby. Personalizacja produktu- zamówienie przez internet-produkcja w 2 tygodnie – dostawa kurier lub magazyn sklepowy.

Zauważyliśmy, że trendem w branży jest wdrażanie dedykowanego oprogramowania w małych firmach, które zatrudniają już od 50 pracowników.


Można wysnuć  wniosek, że tylko małe, elastyczne i dynamicznie zmieniające się firmy  pod wpływem warunków gospodarczych były w stanie przetrwać „ gospodarczą falę tsunami ” anomalii gospodarczych.

Przemysł 4.0 przygotowuje  fabryki do częstych zmian np. przy użyciu systemu ERP takiego jak Monitor. Producenci są w stanie szybko reagować na zapytania klientów, skonfigurować wyrób, przezbroić maszyny, skracając przy tym czas wprowadzenia produktu na rynek. Konfigurator produktów, integracja z systemami CAD, rejestracja czasu pracy to tylko jedne z wielu funkcjonalności ułatwiających pracę, w tak wymagającym przedsięwzięciu jak zleceniowa produkcja mebli. Aby nadal być konkurencyjnym i prowadzić dalszą ekspansję na arenie światowej, zakłady produkcyjne nie mogą obyć się bez wprowadzenia zmian związanych z wdrożeniem koncepcji Przemysłu 4.0.

Monitor ERP daje efektywne wsparcie zdalnego zarządzania firmą produkcyjną jak i procesami produkcyjnymi. Dzięki automatyzacji procesów w ERP można się pokusić na realizację zlecenia w 14 dni, dla mebla skonfigurowanego przez klienta. Wśród najważniejszych wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć producenci mebli jest: zwiększenie elastyczności produkcji, skrócenie czasu realizacji zamówień o wysokim stopniu różnorodności, optymalizacja pracy ludzi i maszyn, a przy tym zachowanie wszelkich norm jakości.

Fabryki, które zainwestują w system ERP Przemysłu 4.0 przetrwają ten trudny okres i mimo zawirowań będą mogły liczyć na zwiększenie udziałów w rynku.

 Podczas wdrożeń systemu Monitor ERP identyfikujemy trzy typy produkcji w branży meblarskiej:
– na bazie masywu,
– na bazie gotowych płyt,
– montaż.

Niezależnie od typu produkcji w większości firm meblowych występuje konieczność agregacji i kompletacji zleceń. Dzięki funkcjom systemu jesteśmy w stanie posortować zlecenia produkcyjne ze względu na materiał, maszynę (lub grupę maszyn), operatora, klienta itp. Trafią one na produkcję w tym samym czasie. Funkcjonalność kompletacji pozwoli nam śledzić powstawanie produktu przekrojowo przez cały proces. Dzięki tym rozwiązaniom znacząco optymalizujemy produkcję a co za tym idzie – obniżamy jej koszty.

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest mnogość wersji produktów a więc lawinowo rosnąca liczba indeksów. System Monitor ERP posiada możliwość stosowania technologii i przebiegów alternatywnych, które uruchomić możemy ręcznie lub zastosować funkcję wariantowości (automatyczne uruchomienie procesu/struktury).

Z powyższego wynika też potrzeba ciągłego tworzenia technologii i umieszczania jej w systemie ERP. Dzięki najnowszym rozwiązaniom importujemy BOM oraz przebiegi z większości systemów typu CAD. Umożliwiamy też bezpośrednio w systemie parametryzację wyrobów poprzez konfigurator produktu, który może działać także w modelu B2B. Coraz częściej realizuje się sprzedaż także poprzez internet co również wymaga ciągłego dialogu pomiędzy sklepem a systemem ERP – posiadamy funkcjonalność sklepu zintegrowaną w systemie.

W wielu przedsiębiorstwach raportowanie produkcji jest także złożonym zagadnieniem, w systemie Monitor proponujemy alternatywnie umożliwić raportowanie maszynom. Zawsze będziemy wiedzieć czy maszyna pracuje i ile detali wyprodukowała z jakiego zlecenia.

Chętnie porozmawiam szerzej o rozwiązaniach z branży meblarskiej i nie tylko.

Gerard Błaszczak
Manager ds. sprzedaży