Architektura ERP w chmurze zmieniła się w ostatnich latach, co sprawia, że wdrożenie ERP nie jest już trudnym wyborem pomiędzy chmurą lokalną, hostowaną, prywatną lub SaaS. Każdy model wdrożenia ma swoje własne wariacje, a linie pomiędzy kategoriami nadal się zacierają.
Głównym impulsem do tej zmiany był szybki wzrost publicznych dostawców chmury – „hiperskalerów”, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure.
Szeroka dostępność tych hiperskalerów umożliwiła dostawcom ERP i dostawcom infrastruktury chmury wydzielenie nowych hybryd, które podkreślają mocne strony chmury – skalowalność, łatwość użytkowania, minimalną konserwację i niższe koszty – przy jednoczesnej minimalizacji jej słabych stron: ogólne, czasami uproszczone funkcje, które nie są łatwe do dostosowania, a także obawy wielu przedsiębiorstw, które nadal mają obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych.
Architektura chmury ERP rozwinęła się do tego stopnia, że wybór aplikacji ERP jest często oderwany od decyzji o bazowej infrastrukturze chmury, która sama rozpada się na jeszcze mniejsze kawałki, które klienci mogą mieszać i dopasowywać do swoich potrzeb. Jeśli nie wybierają SaaS ERP, który działa na serwerach dostawcy i jest dostarczany przez Internet do użytkowników, organizacje muszą zdecydować się na infrastrukturę chmury. W dzisiejszych czasach często kończą na infrastrukturze hiperskalera jako usługi (IaaS).
Oracle, SAP i IFS podążają różnymi drogami
Przykładowi dostawcy ERP podejmują zasadniczo różne podejścia do architektury ERP w chmurze i jego podstawy sieci, bazy danych i infrastruktury rozwoju oprogramowania.
SAP w większości zrezygnował z posiadania własnej infrastruktury chmury, powierzając odpowiedzialność za nią hiperskalistom, choć nadal oferuje HANA Enterprise Cloud, która jest zasadniczo usługą hostingową, która odbiera klientom odpowiedzialność za centrum danych. Platforma SAP Cloud jest platformą SAP jako produkt usługowy służący do integracji i rozwoju aplikacji oraz rozszerzania systemów ERP w lokalach za pomocą rozszerzeń chmury. Jednak w większości przypadków uruchomienie rzeczywistego systemu SAP ERP w chmurze wymaga wyjścia poza firmę SAP do jednego z jej partnerów w chmurze publicznej. To samo odnosi się do SAP HANA Cloud, chmurowej wersji bazy danych HANA in-memory firmy SAP.
Oracle dostarcza natomiast cały „stos” chmury w swojej platformie IaaS, Oracle Cloud Infrastructure (OCI), alternatywę chmury publicznej dla AWS, Azure i GCP. Co istotne, OCI zawiera również wersje chmury Bazy Danych Oracle, która nadal jest flagowym produktem dostawcy.
Oracle jest bezsprzecznie dumny ze swojej najwyższej klasy aplikacji i infrastruktury w chmurze. CTO Larry Ellison stwierdził, że Oracle jest jedynym dostawcą, który obsługuje zarówno SaaS jak i IaaS i odnotował silny wzrost sprzedaży w obu kategoriach.
Ellison zwrócił uwagę na chmurę obliczeniową u klienta, ofertę OCI, która jest przykładem na to, jak chmura i funkcje w lokalu stały się wzajemnie powiązane. „Zarządzamy nią i utrzymujemy ją dla klienta”, powiedział Ellison. „Otrzymujesz wszystkie korzyści z chmury, ale jest ona w twoim centrum danych za zaporą sieciową”.
Zrozumienie opcji w architekturze ERP w chmurze
Aby zrozumieć wiele modeli wdrożeniowych chmury ERP i rolę hiperskalerów, znaleźliśmy wywiad z Steel Arbeeny, CTO z SNP, firmą konsultingową i dostawcą oprogramowania z siedzibą w Heidelbergu w Niemczech, który specjalizuje się w migracji danych SAP.
Arbeeny powiedział, że największą korzyścią z przejścia na hiperskalery jest to, że pozwoliło to klientom ERP na dostosowanie wielkości ich instancji ERP. W przeszłości ERP w lokalach wymagał od działów IT planowania na pięć lat wydajności, co było znaczącym wydatkiem dodanym do i tak już drogiego systemu.
„Muszą przejść przez tę magię planowania zdolności na pięć lat, że mogą nie mieć wszystkie informacje na”, powiedział w podkaście. W rezultacie, na terenie obiektu krajobrazy ERP są znacznie przewymiarowane. „Wydajesz dużo pieniędzy, których naprawdę nie musisz wydawać”.
Publiczni dostawcy chmury pracują również nad tym, aby ułatwić klientom obsługę własnych systemów ERP.
Wiemy, że hiperskalerzy, tacy jak Microsoft i AWS, na przykład, inwestują bardzo, bardzo mocno w automatyzację wspólnych procesów wsparcia i utrzymania. , Pracują nad tym aby dać ci cały pakiet automatyzacji do rutynowego zarządzania. To naprawdę zmienia sposób patrzenia na to wszystko.
Na portalu mamy dostępnych wiele firm/partnerów którzy oferują swoje systemy w oprciu o rozwiązania chmurowe, jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad rozwiązaniem chmurowym, alenie masz pewności jak do tego podejść, skontaktuj się z nami poprzez zakładkę kontakt, napewno Ci pomożemy w tym wyborze.
Ostatnie komentarze