Chociaż statystyki od dłuższego czasu pokazywały wzrost zainteresowania konsumentów zakupami w Internecie, to ta forma sprzedaży przeżywa obecnie prawdziwy „boom”.Dynamiczna sytuacja związana z epidemią koronawirusa (COVID-19) sprawiła, że aby utrzymać stabilność biznesu, coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie internetowego kanału sprzedaży. Jak sprawnie uruchomić e-sprzedaż? Pomocne w tym będą zintegrowane narzędzia.

Wygodna platforma sklepu internetowego

Przede wszystkim potrzebujemy oprogramowania, które pozwoli na obsługę sklepu internetowego –zarządzanie produktami dostępnymi w witrynie, zarządzanie płatnościami oraz dostawami. Wielu producentów rozwiązań udostępnia je w modelu abonamentowym. Przykładem takiego rozwiązania jest popularne polskie oprogramowanie Shoper – które w ramach abonamentu zapewnia hosting, support oraz aktualizacje, tak aby sprzedawca mógł skupić się przede wszystkim na biznesowym aspekcie.

Baza biznesu – system ERP

Jeśli biznes obsługuje dwa kanały sprzedaży, to korzystną opcją jest zintegrowanie ich działalności. Niezbędny jest do tego system ERP, który umożliwia sprawne i skoordynowane zarządzanie zasobami firmy. To on będzie pełnił funkcję bazy, do której możemy dołączać kolejne kanały sprzedaży. Oprogramowanie ERP umożliwia skuteczne zarządzanie zasobami firmy i daje możliwość dostosowania funkcjonalności do konkretnego rodzaju biznesu. Systemem konfigurowalnym, który można dopasować do potrzeb firmy i skutecznie integrować z innymi rozwiązaniami jest enova365.

Przepływ informacji między systemami

Po stronie oprogramowania ERP będzie odbywał się proces logistyczny i sprzedażowy. Realizowane będą zamówienia, które „wpadają” przez sklep internetowy. Niezależnie od tego jakie jest źródło zamówienia, system ERP:

  • wysyła towary do e-sklepu,
  • aktualizuje stany magazynowe,
  • przesyła zdjęcia towarów do e-sklepu,
  • pobiera zamówienia.

Zanim ‘’magia’’ związana z obsługą, fakturami i danymi na temat zamówień trafi do systemu ERP, musi dobrze zadziałać sklep internetowy. Pełni on rolę handlowca – musi zainteresować klienta ofertą, zaoferować dogodne warunki zakupu. Kiedy klient złoży zamówienie, wszystkie cenne informację z witryny internetowej trafią bezpośrednio do systemu ERP, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i skraca czas wysyłki towaru do zamawiającego.

Jakie korzyści daje sprzedaż internetowa?

Dzięki sprzedaży realizowanej poprzez e-sklep poszerza się zasięg odbiorców oferty prowadzonego biznesu. Sklep internetowy umożliwia zakupy w zasadzie bez względu na miejsce zamieszkania kupującego. Klienci mogą na bieżąco zapoznawać się z ofertą e-sklepu i filtrować listy zakupów po własnych preferencjach.
Na co to wpłynie?

  • Klienci będą zadowoleni, że mają łatwy dostęp do swoich ulubionych produktów.
  • Sprzedawcy będą się cieszyć z powiększenia zasięgu sprzedaży
  • Właściciele biznesu będą mogli skupić się na rozwijaniu swoje firmy.

Źródło: enova.pl