Dlaczego wybór partnera wdrożeniowego ma znaczenie

Wdrożenie oprogramowania jest równie ważne jak wybór odpowiedniego oprogramowania. A najlepsze wdrożenie oprogramowania w dużym stopniu zależy od wyboru odpowiedniego partnera wdrożeniowego ERP.

Wdrożenie rozwiązania ERP w niczym nie przypomina zakupu i instalacji innego oprogramowania. To skomplikowana i kosztowna inwestycja, która wpłynie na każdy segment Twojej firmy. Do pomyślnego wdrożenia potrzebny jest partner wdrożeniowy, który nie tylko ma wiedzę o produkcie, ale może nawiązać kontakt i współpracować z Twoim zespołem, jednocześnie rozumiejąc jego wymagania i udzielając mu wskazówek. Dodatkowo partner wdrożeniowy powinien wspierać Twój zespół zawsze, gdy jest to potrzebne, aby projekt odniósł ogromny sukces.

Partner wdrożeniowy to konieczność

Wybór odpowiedniego partnera wdrożeniowego jest koniecznością. Ponadto musisz ocenić swoje potrzeby biznesowe, rozpoznając pułapki związane z rozwojem firmy. Co więcej, niezwykle ważne jest przeanalizowanie, co działa, a co nie w ramach istniejącej infrastruktury. Po określeniu wymagań biznesowych poszukaj partnerów w zakresie rozwiązań ERP, którzy mają doświadczenie z podobnymi wymaganiami biznesowymi i pomyślnie zapewnili wsparcie innym organizacjom w podobnej branży. Twoi partnerzy wdrożeniowi muszą również rozumieć Twoje krótko- i długoterminowe cele.

Odpowiedzialność

Właściwy partner wdrożeniowy weźmie odpowiedzialność za obie strony, na każdym etapie wdrożenia, żeby osiągnąć sukces. Idealny partner ERP opracuje plan wdrożenia, pokieruje projektem wdrożenia i zapewni długoterminowe wsparcie.

Musisz zaprojektować proces wyboru systemu, żeby zidentyfikować najlepszą „kombinację” samego systemu ERP i partnera wdrożeniowego. W zapytaniu ofertowym wystawianym potencjalnym dostawcom pytania muszą zawierać informacje o funkcjonalności systemu i kosztach. Muszą również zebrać szczegółowe informacje na temat jakości i wiedzy partnera wdrożeniowego, a także doświadczenia i umiejętności poszczególnych konsultantów, którzy zostaną przydzieleni do zespołu wdrożeniowego. Poniżej znajdują się krytyczne czynniki sukcesu, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego partnera.

Ekspertyza techniczna i funkcjonalna

Niezbędna jest dogłębna znajomość oprogramowania. Ale są jeszcze inne niezbędne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę poza znajomością produktu. Twój partner musi również zrozumieć, w jaki sposób nowe rozwiązanie ERP będzie integrować się z istniejącymi systemami oprogramowania i procesami.

Możesz sprawdzić i zweryfikować ich wiedzę, chociażby przez rekomendacje innych firm. Zespół partnera wdrożeniowego również powinien być doświadczony. A bazując na doświadczeniu branżowym partnera w zakresie udanych wdrożeń projektów oprogramowania, możesz uzyskać rzetelny obraz przeszkód i powodzenia realizacji projektu.

Ekspertyza branżowa

Wybierając odpowiedniego partnera wdrożeniowego ERP, upewnij się, że ma doświadczenie we wdrażaniu tego samego systemu w branży podobnej do Twojej. W czasie wdrożenia ERP możesz potrzebować dodatków lub dostosowania modułu specjalnie dla Twojej branży. W tym celu Twój partner powinien posiadać wiedzę techniczną, oprócz doświadczenia w pracy z podobnymi branżami.

Powinni znać branżowy język, żeby zrozumieć Twój zespół i najlepsze praktyki w Twojej branży. Muszą być świadomi przepisów branżowych i wymagań dotyczących zgodności. Czy wiedzą o jakimkolwiek innym oprogramowaniu, które należy zintegrować z nowym ERP? Warto zapytać potencjalnych partnerów o doświadczenie branżowe, zróżnicowane doświadczenie ERP i sposób, w jaki wykorzystaliby to samo do specyficznych potrzeb Twojej organizacji.

Kompatybilność z idealnym partnerem wdrożeniowym

Różne organizacje radzą sobie z problemami na wiele sposobów i to właśnie ta osobista opinia i wiedza służą sukcesowi projektów. Wdrożenie ERP może trwać miesiącami, wymagając setek decyzji i dużo ciężkiej pracy. Twój zespół musi wchodzić w interakcje z partnerem wdrożeniowym przez cały okres wdrażania, żeby wdrożenie przebiegło pomyślnie.

Musisz mieć poczucie, że ​​będziesz ufać nie tylko ich doświadczeniu technicznemu, ale także ich etyce pracy i interakcjom z twoim zespołem. Czy Twój zespół czuje się swobodnie w kontaktach z partnerami i czy są oni dostępni? Czy wykazują profesjonalizm, proaktywność i klientocentryczne podejście do celów Twojej organizacji? Najlepiej, jeśli masz pewność, że partner zapewni spójną i niezawodną obsługę przez cały okres eksploatacji Twojego systemu.

Nie da się ukryć, że wybór partnera wdrożeniowego ERP to decyzja pełna niepewności i sceptycyzmu. Dla firm, które nigdy nie musiały oceniać zewnętrznych partnerów wdrożeniowych, sama ilość ocenianych przez nich informacji może szybko okazać się przytłaczająca.

A w naszym podcaście…

W naszym kolejnym (#18) podcaście rozmawiam z Izabelą Rapacz, Dyrektorem Sprzedaży enova365 i Triva z firmy Soneta. Pani Izabela opowiada na co zwrócić uwagę podczas takiego wyboru.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania i komentowania.

 

Spotify: