Ostatnie lata to czas znaczącej transformacji w branży retail. Konsumenci nie oczekują już jedynie nowych produktów i usług, ale przede wszystkim stają się coraz bardziej wymagający. Jak sprostać ich oczekiwaniom? Jest to duże wyzwanie, o czym wiedzą dobrze właściciele firmy Moodo, którzy w celu zwiększenia efektywności i wydajności w swoim przedsiębiorstwie (a także odpowiedzenia na rosnące wymagania klientów), postanowili – współpracując z Sente – wdrożyć rozwiązania WMS i OMS.
Klient
Moodo jest istniejącą na polskim rynku od 14 lat firmą odzieżową. W skład przedsiębiorstwa wchodzi sieć 150 sklepów franczyzowych i własnych oraz sklep internetowy, a także ponad 200-tu odbiorców hurtowych w Polsce, na Słowacji i w Czechach. Moodo eksportuje także swoje kolekcje do Białorusi, Iranu, Rosji i Ukrainy.
Marka dedykuje swoje ubrania kobietom ceniącym komfort, nowoczesność i wygodę w dobrym stylu. Misją firmy jest ubierać kobiety na każdą okazję dokładnie wsłuchując się w ich potrzeby.
Istotnym elementem, który wyróżnia Moodo na rynku retail jest strategia biznesowa opierająca się na dynamicznym rozwoju głównie poprzez franczyzę. Firma ma w planach dalszy wzrost i otwieranie salonów w kolejnych lokalizacjach.
Początki projektu
Firma w związku z nowymi wyzwaniami i potrzebą zapewnienia klientom spójnych doświadczeń zakupowych, zwróciła się do Sente, w celu zaprojektowania i wdrożenia rozwiązań omnichannel. Pierwszy etap współpracy polegał na przeanalizowaniu zarówno obecnej sytuacji, jak i oczekiwań firmy. Po przeprowadzonych pracach analitycznych podjęto jednak decyzję o rozpoczęciu działań od zaprojektowania i zaimplementowania kompletnego systemu WMS (zarządzającego pracą magazynu), a także elementów rozwiązania OMS (obsługującego zamówienia w różnych kanałach dystrybucji).
Cele i wyzwania
Implementacja rozwiązań pozwalających na realizację strategii omnichannel, która była pierwotnym celem projektu, po etapie analitycznym została zastąpiona usprawnieniem i uporządkowaniem procesów magazynowych. To właśnie poprawa efektywności i wydajności pracy w magazynie gwarantuje sprawną obsługę i dostęp do produktów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w e-sklepie.
Do najważniejszych wyzwań podczas realizacji projektu należą:
- obsługa różnorodnych procesów w jednym magazynie centralnym – na jednej przestrzeni magazynowej odbywa się zatowarowanie sklepów franczyzowych i własnych, obsługa klientów hurtowych, a także zamówień pochodzących ze sklepu internetowego.
- Firma musi mieć zatem bieżący dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych dotyczących wszystkich towarów i ich dostępnych wariantów (kolorów, rozmiarów itp.) aby jak najlepiej obsłużyć zarówno klientów indywidualnych, jak i hurtowych oraz w czasie rzeczywistym rejestrować przyjmowanie zwrotów ze wszystkich posiadanych kanałów sprzedaży,
- obsługa pełnych pakietów – każdy z produktów firmy Moodo jest dostępny w pełnej gamie rozmiarów, które muszą zostać rozdzielone tak, by każdy sklep otrzymał kompletny zestaw. Rozdzielenie i pogrupowanie produktów ze względu na rozmiary odbywa się już na poziomie magazynu centralnego i wymaga automatyzacji, którą udało się wdrożyć jako jedną z funkcji rozwiązania WMS,
- zwymiarowanie produktów i optymalizacja transportu – każda z dostaw przed wejściem do magazynu musi przejść dokładne zmierzenie i zważenie. Nawet niewielkie różnice mogą powodować duże rozbieżności całościowo, a finalnie drastycznie zaburzać procesy logistyczne.
Wdrożone rozwiązania
W czasie realizacji projektu został zaimplementowany szereg automatyzacji i rozwiązań które znacznie usprawniły nie tylko działanie magazynu, ale także obsługę zamówień w Moodo. Najważniejsze z nich to:
- system WMS w magazynie centralnym – rozwiązanie dostosowano do efektywnego zarządzania specyficznymi dla firmy Moodo procesami, które wynikają z obsługi różnego typu zamówień w jednym magazynie. Stworzono również dedykowane interfejsy, które poprawiły efektywność procesu kompletacji towarów i komponowania zestawów do wysyłek do poszczególnych salonów,
- zautomatyzowanie i usprawnienie procesu obsługi zamówień pochodzących z kanału B2C – wprowadzono automatyzację generowania zamówień do wysyłek, a to pozwoliło na zrealizowanie bardzo istotnego dla sklepu internetowego celu, jakim jest stałe utrzymanie krótkiego czasu i wysokiej jakości wysyłki zamówień realizowanych online szczególnie w czasie wzmożonego ruchu (Boże Narodzenie, Black Friday itp.),
- usprawnienie procesu alokacji i zatowarowania sklepów – wdrożono rozwiązania, dzięki którym obsługa procesów logistycznych odbywa się wydajniej, szybciej i bez błędów, a zatowarowanie salonów odbywa się niemalże natychmiastowo, co pozwala zapewnić nieustanne wrażenie pełnego sklepu,
- integracja z systemem Comarch, która pozwoliła na uzupełnienie rozwiązań informatycznych w Moodo jedynie o brakujące elementy, zamiast wymiany całego systemu,
- integracja z platformą e-Commerce IAI, która umożliwiła pełną automatyzację obsługi statusów zamówień, a także zapewnienie wiarygodnych i aktualnych informacji na temat stanów magazynowych dostępnych do sprzedaży online,
- pełna optymalizacja powierzchni magazynowej – lepsze zagospodarowanie magazynu pozwoliło nie tylko magazynu zaoszczędzić miejsce, ale przede wszystkich zmniejszyć koszty związane z długim szukaniem produktów, a tym samym wydłużonym czasem realizacji zamówień.
Efekty wdrożenia
„Po analizie dostępnych na rynku systemów wybraliśmy Sente jako firmę, która wdrażała już podobne rozwiązania w innych firmach oraz robiła integracje z systemami IAI w e-commerce i COMARCH-ERP, których Moodo nie chciała wymieniać.
Z perspektywy Moodo do najważniejszych efektów wdrożenia należą: ułatwienie pracy w magazynie, przez co zwiększyła się wydajność pracy o 50 do 100% w zależności od procesu, dużo łatwiejsze planowanie pracy i kontrola jakości pracy pracowników magazynu, poprawa wiedzy o stanach magazynowych, a także niższe koszty pracy magazynu.” – mówi Arkadiusz Szyszko, współwłaściciel firmy Moodo.
Duże wyzwanie w projekcie stanowiło dostosowanie rozwiązań WMS oraz OMS do specyfiki funkcjonowania marki odzieżowej, działającej w modelu wielokanałowej sprzedaży. Dzięki współpracy konsultantów Sente i osób zaangażowanych w prace po stronie Moodo projekt został pomyślnie sfinalizowany, a dzięki wdrożeniu dedykowanych rozwiązań Sente, firma Moodo osiągnęła:
- 70% wzrost wydajności obsługi w kanale B2B oraz 100% wzrost wydajności obsługi w kanale B2C,
- zwiększenie liczby wydawanych dziennie paczek o 100% (z 300 na 600).
- zwiększenie liczby wydawanych dziennie zamówień do klienta (z 500 do 1000) w kluczowych dla sprzedaży okresach.
Współpraca Moodo z Sente trwa, a wdrożone rozwiązania będą dalej rozwijane zgodnie z tym, jak zwiększa się skala działania przedsiębiorstwa oraz rozwijają jego potrzeby.
Ostatnie komentarze