Cyfryzacja a procesy produkcyjne

Dynamiczny rozwój i cyfryzacja idą w parze z gromadzeniem ilości danych (Big Data) biznesowych, których przetwarzanie stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw. Tradycyjne rozwiązania analityczne są niewystarczające, żeby poradzić sobie z natłokiem generowanych każdego dnia informacji. Dodatkową dynamikę wprowadza tu obecna sytuacja związana z globalną pandemią COVID-19. Z konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą, ograniczeniami w dostępie do zasobów, rosnącą inflacją i wygórowanymi cenami nośników energii. Wszystkie te czynniki dla przedsiębiorców chcących utrzymać przewagę konkurencyjną oznaczają konieczność stałej optymalizacji i obejmują procesy produkcyjne. Albo też zmiany modeli biznesowych. Jest to tym bardziej istotne w odlewniach, w których procesy wytwórcze są wysoce energochłonne.

Z pomocą przychodzą narzędzia, które ułatwiają zarządzanie danymi i zapewniają dokładność raportów analitycznych.  Są to: nowoczesny system klasy ERP, który da firmom zupełnie nowe możliwości spojrzenia na posiadane dane.

Potencjał duetu ERP i AI

Wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii i rozwiązań cyfrowych, w tym systemu ERP i AI (artificial intelligence), optymalizują produkcję. Pozwala to oszczędzać czas i koszty z nią związane. Umożliwia adaptację do zmieniających się warunków i tym samym utrzymanie przewagi konkurencyjnej. Zapewnia automatyzację planowania, realizacji i kontroli procesów. To przekłada się na skracanie cykli produkcyjnych, zwiększenie ich wydajności, a w rezultacie – obniżenie kosztów.

Integracja korelujących ze sobą technologii AI i ML w obszarze produkcji, oznacza usprawnienie współpracy między ludźmi a robotami. Czynią ją bardziej bezpieczną i wydajną. Ponad to, algorytmy AI wykorzystują dane z czujników, śledzą odpowiednie wzorce i stosują analizy do przewidywania problemów. (zobacz także: konserwacja predykcyjna częścią systemu ERP)

Połączenie systemu ERP z AI pozwala na identyfikację wąskich gardeł i uniknięcie potencjalnych i kosztownych przestojów. Co jest obecnie kluczowe zwłaszcza w odlewniach, w których środowisko produkcyjne jest szczególnie złożone. Obejmuje wiele komponentów i procesów krytycznych. A sam proces odlewania jest znany jako jeden z najbardziej energochłonnych w gospodarce.

Cyfryzacja procesów produkcyjnych

O cyfryzacji produkcji w odlewniach z wykorzystaniem ERP i AI opowiedzą przedstawiciele abas Business Solutions Poland. Opowiedzą podczas najważniejszego wydarzenia branży odlewniczej w grudniu!

abas Business Solutions Poland, lider w dziedzinie cyfryzacji przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce, poprowadzi prelekcję. „Cyfryzacja procesów produkcyjnych w odlewniach z wykorzystaniem systemu ERP i sztucznej inteligencji” podczas konferencji „Wyzwania dla przemysłu odlewniczego”. Konferencja odbędzie się 9 grudnia 2022 r. w krakowskim Hotelu Best Western Premier. Konferencja w ramach Ogólnopolskiego Dnia Odlewnika – corocznego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich. Prelegentami abas Business Solutions Poland będą Członkowie Zarządu. Dr Paweł Kużdowicz i Łukasz Rasała, a w roli Gościa Specjalnego wystąpi dr hab. inż. Paweł Malinowski z AGH Wydziału Odlewnictwa.

Ogólnopolski Dzień Odlewnika, w którym udział weźmie abas, to najważniejsze wydarzenie branży odlewniczej w Polsce. Od kilku lat jest również istotnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej. Celem tego przedsięwzięcia jest poruszenie najważniejszych z punktu widzenia odlewni aspektów, takich jak możliwości modernizacji i innowacji rozwiązań dla ograniczenia zużycia energii, cyfryzacji, zmianą w procesach produkcyjnych służących produkcji coraz bardziej wymagających odlewów oraz realizacji idei Przemysłu 4.0.