Coraz więcej polskich firm decyduje się na przeniesienie księgowości do chmury. Aby dowiedzieć się, dlaczego, trzeba poznać różnice występujące między tradycyjnym oprogramowaniem księgowym a programem do księgowości w chmurze. Porównamy dziś te dwa rozwiązania!
Oprogramowanie księgowe w chmurze
Oprogramowanie do księgowości w chmurze zapewnia dostęp do danych bez względu na porę czy miejsce. Wystarczy posiadać login oraz hasło użytkownika i skorzystać z urządzenia z dostępem do Internetu – nie tylko komputera, ale i smartfona czy tabletu. Do danych w chmurze mają dostęp tylko uprawnieni użytkownicy – np. pracownicy działu księgowości. Za utrzymanie chmury odpowiada sam dostawca usługi chmurowej, który udostępnia serwer przedsiębiorstwu. Dane przechowywane w chmurze są automatycznie aktualizowane i skutecznie zabezpieczone przed utratą, zniszczeniem czy atakiem hakerów.
Chmura znacząco ułatwia poszukiwanie dokumentów, np. konkretnej faktury, przyspieszając tym samym pracę. Korzystając z oprogramowania księgowego w chmurze, firma nie ma potrzeby inwestowania w drogą infrastrukturę czy urządzenia. Tego typu rozwiązanie wybierane jest częściej w firmach, których pracownicy pracują zdalnie. Praca z miejsca oddalonego od siedziby przedsiębiorstwa nie stanowi w tym przypadku problemu, gdyż dostęp do danych jest możliwy w każdej chwili i w każdym miejscu. Oprogramowania do księgowości w chmurze to nowocześniejsze rozwiązanie, które wybiera coraz więcej firm – zwłaszcza tych nowopowstałych.
Tradycyjne oprogramowanie księgowe
Tradycyjne oprogramowanie do księgowości opiera się na lokalnym serwerze, czyli obiekcie fizycznym. To łatwe w użyciu rozwiązanie, które wykorzystuje się od wielu lat. Właścicielem oprogramowania staje się w tym przypadku sam użytkownik – wszelkie aktualizacje leżą więc po jego stronie. Stosują je zazwyczaj przedsiębiorstwa, w których wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki stacjonarnie, korzystając z komputerów podłączonych do sieci wewnętrznej. Dostęp do danych jest możliwy bowiem wyłącznie w firmie, właśnie podczas użytkowania znajdującego się tam sprzętu z konkretnym programem. Oprogramowanie lokalne wiąże się z większymi kosztami niż to w wersji chmurowej – utrzymanie serwerów i sam zakup sprzętu generują duże wydatki.
Tradycyjny program do księgowości a program w chmurze – różnice
Między oprogramowaniem w chmurze a tym w wersji tradycyjnej występują pewne kluczowe różnice. Przede wszystkim, pierwsze z nich umożliwia wygodny dostęp do danych z różnych miejsc i bez względu na godzinę czy datę. Pracując na tradycyjnym oprogramowaniu do księgowości, specjalista nie może już odszukać potrzebnych danych, przebywając poza siedzibą firmy.
Oprogramowania tradycyjne są również bardziej narażone na ataki hakerskie – awaria lub kradzież sprzętu też może się w tym przypadku wiązać z całkowitą utratą przechowywanych informacji. W przypadku rozwiązań chmurowych dane są natomiast chronione w takim stopniu, że nawet gdy dostaną się w niepowołane ręce, przestępca nie może odczytać ich bez specjalnego klucza. To zasługa specjalnego szyfrowania.
Przeczytaj także: Analiza kosztów: czy chmura jest opłacalna dla Twojej firmy? – Symfonia
Różnica między oprogramowaniem tradycyjnym a chmurowym widoczna jest także w cenie – utrzymanie lokalnych serwerów generuje większe koszty niż opłacanie usługi chmurowej. Korzystając
z pierwszego z nich, użytkownik musi ponadto stale pamiętać o niezbędnych aktualizacjach –
w przypadku chmury wszelkie aktualizacje odbywają się same. Jak widać, oprogramowanie księgowe w chmurze to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, które znacząco usprawnia i automatyzuje pracę księgowego oraz innych działów firmy. Oszczędność kosztów i czasu, łatwość obsługi, automatyczne uaktualnienia czy bezproblemowy, stały dostęp zdecydowanie przemawiają za wyborem właśnie takiego systemu.
Ostateczna decyzja należy jednak do samego przedsiębiorcy – wiele firm wciąż korzysta z programów wymagających instalacji serwera. Stojąc przed wyborem, warto wypróbować oprogramowanie do księgowości w chmurze przez krótki okres – np. jeden lub dwa miesiące – aby sprawdzić jego funkcjonalności oraz zalety.
Ostatnie komentarze