Systemy realizacji produkcji (MES) umożliwiają sieciom łańcucha dostaw i produkcji pełne zsynchronizowanie – skalowalne i elastyczne w stosunku do wahań popytu. Najlepsze wdrożenia MES (przykładem jest świetne wdrożenie firmy Ordersoft) przynoszą większą dokładność, kontrolę, skalę i szybkość na halach produkcyjnych i są jednym z najsilniejszych katalizatorów wzrostu, jaki może mieć każdy producent.

Wybór właściwego rozwiązania MES poprawia jakość produktów, terminowość dostaw i sprawia, że nawet najbardziej wymagające nowe wprowadzenia produktów kończą się sukcesem. Kompromis w zakresie decyzji dotyczących MES szybko prowadzi do miernych wyników produkcyjnych, niskiej jakości i utraty klientów. W dzisiejszym hiper-przejrzystym świecie z błyskawicznymi reakcjami na portalach społecznościowych, nikt nie może sobie pozwolić na bycie przeciętnym w czymkolwiek, co robi w produkcji.

MES jest dla firmy jak dopalacz

Nadszedł czas, aby przestać patrzeć na MES jak na produkcyjny plaster, który nakłada się na wiele symptomów nieefektywnie prowadzonej operacji produkcyjnej. To szybka droga do produkcyjnej przeciętności, ponieważ nie atakuje się w ten sposób podstawowych przyczyn, dla których dana operacja produkcyjna nie osiąga swojego potencjału. Wyrwanie się z tego cyklu należy rozpocząć od spojrzenia na system MES jako integralną część szerszej strategii biznesowej, polegającej na wytwarzaniu wyjątkowych produktów na najwyższym możliwym poziomie jakości. MES napędza również nowe cyfrowe modele biznesowe, organizując sieci dostawców i centra produkcyjne w celu dostarczania inteligentnych, połączonych produktów. System  MES można zdefiniować, jako obejmujący planowanie i harmonogramowanie, raportowanie produkcji, w tym analitykę i analitykę biznesową (BI), zarządzanie jakością oraz system kontroli hali produkcyjnej.

Ten niezręczny moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że 70% danych fabrycznych nie jest wykorzystywanych

Starsze systemy MES, zbudowane i dostosowane do dojrzałych produktów, nie skalują się do obsługi inteligentnych, połączonych produktów nowej generacji, które dominują w globalnej produkcji. Wystarczy spojrzeć na gwałtowny wzrost popytu na asystentów aktywowanych głosem, takich jak Apple Siri i Amazon Echo, aby dostrzec początek nadchodzącej cyfrowej fali inteligentnych, połączonych produktów. Systemy MES i platformy muszą być w stanie dostosować się do nowych panujących trendów, tak aby można było rozwijać te produkty w przyszłości. W rozmowach z wieloma z nich, mówią oni, że do 70% danych fabrycznych nie jest wykorzystywanych w ich starszych systemach MES dla nowych produktów. Ten niezręczny moment często prowadzi do dyskusji na temat tego, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego systemu MES, który może dotrzymać kroku inteligentnym, połączonym produktom następnej generacji.

Wskazówki dotyczące wyboru rozwiązania MES

Oto siedem czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu MES, który będzie napędzał rozwój, a nie zostanie tylko przysłowiowym plastrem :

1. Doświadczenie domeny w konkretnym obszarze produkcji jest koniecznością i musisz nalegać na rozmowy z klientami, którzy są na żywo. Nie ma substytutu dla doświadczenia, jeśli chodzi o jakiekolwiek systemy MES, każdy system jest w stanie sprostać unikalnym jak i  złożonym potrzebom konkretnego obszaru produkcji. Wyjdź poza slajdy PowerPoint wypchane logotypami i spotkaj się z firmami, które polegają na MES, aby zasilić swoje firmy już dziś. Odwiedź producentów w Twojej okolicy działających na systemach MES którym  jesteś zainteresowany i chodzić po hali produkcyjnej, aby zobaczyć, jak system działa. Jest to swietna wizyta w formie refenecji.

2. Wybierz sprzedawce który rozumie nowe podejscie do cyfrowej transofrmacji,i posiada MES-a dostosowane do panujących trendów. Jedną z lekcji wyniesionych z wizyt u wielu producentów prowadzących systemy MES w swoich halach produkcyjnych jest to, że inteligentne, połączone produkty wymagają zupełnie innej serii opcji MES i dostosowywania aplikacji. Upewnij się, że systemy MES, które oceniasz, są w stanie dostosować się do obsługi inteligentnych, połączonych produktów.

3. Seria aplikacji analitycznych i BI, które mogą szybko tworzyć nowe taksonomie produktów i usług, a jednocześnie są wystarczająco elastyczne, aby zapewnić nowe metryki i wskaźniki KPI. Sprzedawcy MES w przeszłości patrzyli na analitykę i BI jako afterthought, integrując się z powszechnie używanymi aplikacjami raportującymi innych firm. Szukaj dostawców MES, którzy mają analitykę i aplikacje BI, które mogą skalować się do ogromnej ilości danych produkcji i IoT-obsługiwane maszyny i produkty produkują. Myślący przyszłościowo dostawcy MES zapewniają wsparcie dla Hadoop, MapReduce i zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego, aby uzyskać większy wgląd z ogromnych zbiorów danych.

4. Szeroka baza opcji zarządzania danymi, które mogą dostarczać dane do aplikacji analitycznych i BI w czasie rzeczywistym, umożliwiając zaawansowane raportowanie i analitykę predykcyjną. Systemy MES w przeszłości zmuszały producentów do stosowania predefiniowanych i sztywnych taksonomii danych, które utrudniały obsługę złożonych nowych produktów. Poszukaj dostawcy MES, który może zapewnić wsparcie zarządzania danymi na poziomie platformy, w tym interfejsów API integracji, aby umożliwić wsparcie starszych i 3rd party baz danych. Wszystkie te obszary produktów muszą znajdować się na mapie drogowej produktów i usług dostawców MES, z którymi Twoja firma jest najbardziej zainteresowana współpracą.

5. Sprawdzony stos technologii integracji i strategii, która pozwala każdemu producentowi do skalowania produkcji w całym łańcuchu dostaw starszych, ERP i systemów CRM. Technologie integracji w chmurze muszą być częścią każdego dostawcy MES stosu technologii integracji, jak nowe cyfrowe modele biznesowe wymagają nowych dostawców, kanałów dystrybucji i partnerów, i dostawców usług. Poszukaj dostawcy MES, który dostarczył swój stos technologii, aby pomóc producentom w dostarczaniu inteligentnych, połączonych produktów lub urządzeń nowej generacji z obsługą IoT. Ponieważ przychody z usług i oprogramowania stają się coraz ważniejsze dla producentów, posiadanie solidnego stosu technologicznego wspierającego systemy MES jest koniecznością.

6. Zapewnia identyfikowalność komponentów produktu, genealogię i integrację z historią procesu, tam gdzie jest to wymagane dla zgodności z przepisami. Każdy skuteczny system MES będzie w stanie zapewnić funkcjonalność śledzenia, przy czym te zaprojektowane specjalnie dla produktów spożywczych i napojów, farmaceutycznych i nauk przyrodniczych mają najbardziej zaawansowane śledzenie i identyfikowalność oraz wsparcie genealogii produktu, jak określono w wymaganiach rządowych dotyczących zgodności. Poproś o obejrzenie demonstracji śledzenia i identyfikowalności, genealogii produktów i historii procesów, aby przekonać się, jak dobrze dany projekt aplikacji MES pasuje do konkretnych potrzeb Twojej firmy.

7. Każdy MES dostępny dzisiaj musi integrować się z Supply Chain Management (SCM), Enterprise Resource Planning (ERP) i Customer Relationship Management (CRM) z tej samej platformy bazy danych, aby umożliwić szybszy wzrost przychodów. Producenci, którzy dominują w sektorach build-to-order, configure-to-order i engineer-to-order na obsługiwanych przez siebie rynkach produkcyjnych, łączą systemy PLM, ERP, CRM i MES, aby uzyskać doskonały wgląd w konfiguracje produktów na każdym etapie ich rozwoju – od projektu do dostawy do pierwszego klienta. Kluczem do dominacji w każdym sektorze obsługiwanego rynku produkcyjnego jest zdolność do szybkiego dostosowania się i dostarczania dostosowanych konfiguracji produktów, zanim zrobi to konkurencja.

Wybór najlepszego możliwego systemu MES nie jest prosty ,mamy na rynku szeroką gamę systemów o których nikt nie pisze. Szukasz dodatkowych wskazówek dotyczących wyboru rozwiązania MES? Napisz do nas, postaramy się pomóc twojej firmie.